Yeni takviye aşımız Omicron'a karşı etkili...

Okunma: 233
Dünya 13 Ekim 2022 22:15
Videoyu Aç Yeni takviye aşımız Omicron'a karşı etkili...
A
a

Amerikan ilaç firması Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Corona virüsünün Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt varyantlarına göre yeniden uyarlanan COVID-19 takviye aşısının güçlü bağışıklık yanıtı geliştirdiğini ve insanlar üzerindeki deneylerde iyi tolere edildiğinin saptandığını bildirdi.

Pfizer ve BioNTech, klinik öncesi verilerle uyumlu olduğunu kaydettikleri sonuçlarla, onay almak için yaptıkları başvurularda eksik olan insan denemeleri verilerini de sağlamış oldu.

İki ortak, bugün yaptıkları açıklamada, yetişkin hastalarda yapılan bir denemeden alınan verilere göre, takviye dozun, aşı olunduktan bir hafta sonra BA.4 ve BA.5 alt varyantlarına karşı antikor seviyesinde ciddi bir artış sağladığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Pfizer ve Moderna'nın Omicron varyantına göre geliştirdiği aşılar, Amerika dahil bazı ülkelerde daha onaylanmıştı. Amerika'da Omicron bazlı takviye aşılar, yetişkinlerin yanı sıra 5 yaşına kadar olan çocuklar için de onaylandı.

Avrupa Birliği ve Amerika'daki sağlık daireleri, insanlar üzerindeki denemelere ilişkin veriler henüz hazır olmadan bile Omicron varyantına göre uyarlanan aşıları geçen ay onaylamıştı.

Yetkililer, hem BA.1 alt varyantını hedef alan benzer aşıların hem de ilk kez 2019 yılı sonunda Çin'de tespit edilen Corona virüsünün orijinal versiyonuna karşı geliştirilen aşının insanlar üzerindeki çalışmalarından alınan sonuçların yeterince cesaret verici olduğu görüşündeydi.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, "Önümüzdeki haftalarda Omicron BA.4 ve BA.5'e göre uyarlanan çift değerli aşımızın klinik deneylerinden alınan verilerden daha gelişmiş bağışıklık yanıtı sonucunu beklesek de genç ve yaşlı yetişkinlerde aşılanmadan sadece bir hafta sonra cesaret verici sonuçlar almaktan mutluyuz" dedi.

Avrupa İlaç Dairesi (EMA), Omicron varyantının BA.1 alt varyantına karşı geliştirilen aşılara onay verirken Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sadece BA.4 ve BA.5 alt varyantlarına göre uyarlanan aşıların geliştirdiği bağışıklık yanıtına odaklandı. Her iki aşı da hem orijinal Corona virüsünü hem de Omicron alt varyantlarını hedef aldığı için çift değerli aşı olarak adlandırılıyor.

Bugünkü ön veriler, 55 yaş ve üzerindeki yetişkinlerde yeni çift değerli aşının, virüsün orijinalini hedefleyen aşıya kıyasla, Omicron BA.4 ve BA.5 alt varyantlarına karşı daha iyi antikor yanıtı geliştirdiğini gösteriyor.
Kaynak : VOA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat