WHO Genel Direktörü Deprem bölgesinde...

Okunma: 63
Güncel 28 Şubat 2023 14:00
Videoyu Aç WHO Genel Direktörü Deprem bölgesinde...
A
a

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Türkiye’de depremden etkilenen bölgeleri ziyaret ediyor.

Ghebreyesus bu sabah WHO Avrupa bölge direktörü Hans Kluge ile beraber Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Belçika'nın oluşturduğu sahra hastanesini ziyaret etti. WHO ayrıca, 75 yıllık tarihinde bir afet bölgesine en büyük acil tıp teknisyeni sevkiyatını başlattığını duyurdu.

Bölgedeki ziyaretiyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan WHO Genel Direktörü, yaralanmalar ve solunum yolu enfeksiyonlarına müdahale ve psikolojik destek gibi gereksinimler olduğunu belirtti.

Ghebreyesus ve beraberindeki WHO heyeti dün Gaziantep’e gelmiş ve WHO Genel Direktörü ziyaretinde sağlık çalışanları ve depremzedelerle biraraya geleceğini belirterek, WHO’nun toparlanma sürecinde dayanışma ve desteğinin devam edeceğini vurgulamıştı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, “sağlığın hastanelerde değil, evlerde, okullarda ve şehirlerde başladığını” ve bu çerçevede acil barınmanın önemini vurgulayarak WHO’nun şimdiye kadar hem Türkiye hem Suriye'ye çok sayıda tıbbi malzeme gönderdiğini kaydetti.
Kaynak : VOA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat