Vali Canbolat'tan "24 Kasım Öğretmenler Günü" mesajı

Okunma: 54
Güncel 24 Kasım 2021 16:37
Videoyu Aç Vali Canbolat'tan "24 Kasım Öğretmenler Günü" mesajı
A
a
Bilindiği gibi bir eğitim sisteminin en önemli öğesi öğretmendir. İyi eğitimi iyi öğretmenler, nitelikli eğitimi de nitelikli öğretmenler yapar. Günümüzde öğretmenin eğitim-öğretim etkinlikleri ve rollerinin giderek arttığını görmekteyiz. 

Öğretmen öğrenme aracıdır, güvenilir kişidir, yedek velidir, öğrenci danışmanıdır, meslektaş ve toplumsal katılımcıdır. Bir ülkenin geleceğinin mimarıdır, öğretmenler. Mühendisini, doktorunu, avukatını, öğretmenini, askerini, polisini, şoförünü, kısacası toplumun her kesiminde hizmet veren insan gücünü yetiştirenler hep öğretmenlerdir.

Ülkelerin kaderlerinde öğretmenler çok önemli roller oynamaktadır. Bir ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenler her zaman başrolü oynarlar.

Öğretmenler sadece bir milletin değil bütün insanlığın ortak değerleridirler. Onlar, sözleri ve hareketleri yoluyla, aydınlanmış, çalışkan, erdemli ve eğitimli bir insan olmanın ne anlama geldiğini göstermektedirler.

Yeni nesillerin niteliği hiç kuşkusuz onu yetiştiren öğretmenlerin niteliği ile özdeş olacaktır. Zaten “ektiğini en geç biçen çiftçi öğretmendir” özdeyişi de bu gerçeği oldukça güzel bir biçimde ortaya koymaktadır. Kısaca öğretmen, insan mimarı, insanın kişiliğini biçimlendiren bir sanatkar olmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, her gün bir nakkaş inceliğiyle, bir ressam sabrıyla, bir heykeltıraş titizliğiyle sanat eseri ortaya çıkarmaya çalışan; “milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözünün farkında olarak mesleğini aşkla, sevgiyle yapan; içinde bir ‘çalıkuşu’ besleyen; öğrencilerinin zihinlerini temel değerlerimiz gölgesinde dinlendiren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten duygularımla kutluyor, dünden bugüne, görevi başında şehit olmuş eğitimcilerimiz başta olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Yakup CANBOLAT
Bursa Valisi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat