Uzay'ın en derin görüntüsü çekildi

Okunma: 80
Yaşam 12 Temmuz 2022 16:34
Videoyu Aç Uzay'ın en derin görüntüsü çekildi
A
a

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında uzaya gönderilen dünyanın en gelişmiş teleskobu Webb Uzay Teleskobu’dan ilk görüntü geldi. Görüntüyü kamuoyuyla ABD Başkanı Joe Biden paylaştı.

Dünyanın bugüne kadarki en gelişmiş teleskobu olan Webb Uzay Teleskobu yaklaşık 7 aylık yolculuğu ve hazırlık aşamalarının ardından çektiği ilk görüntüyü dünyaya gönderdi.

Fotoğrafı ilk olarak ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, gördüler. NASA yetkilileri, Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris’e Beyaz Saray’da bir bilgilendirme toplantısı yaptılar. Toplantının ardından da ABD Başkanı teleskoptan gelen ilk fotoğrafı dünyayla paylaştı.

Yayınlanan fotoğrafın evrenin bugüne dek elde edilmiş en derin görüntüsü olduğu ve tam 13 milyar yıl öncesini gösterdiği ifade edildi. Söz konusu görüntünün evrenin “Büyük Patlama” olayının ardından şekillenen görüntüsünü yansıttığı belirtiliyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, önümüzdeki günlerde ABD Uzay Dairesi NASA’nın Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen yeni ve yüksek çözünürlüklü kızıl ötesi çekimli görüntüleri de paylaşacağı belirtildi.

Webb Uzay Teleskobu’nun göndereceği görüntüler sayesinde Güneş Sistemimiz dışındaki sistemlerden, gezegenler, yıldızlar ve kara deliklerin oluşumuna kadar çok sayıda konuda önemli bilgiler elde edilmesi umuluyor.

Beyaz Saray’ın paylaştığı bilgilerde Webb Uzay Teleskobu’nun ABD, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada ortaklığında inşa edildiği hazırlık aşamasında 300’den fazla üniversiteden araştırmacıların yer aldığı ve ABD’den 29 farklı şirketin ve dünyanın 14 farklı ülkesinden firmaların da üretim sürecinde yer aldıkları belirtildi.
Kaynak : VOA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat