Türkiye'nin en büyük longozu Bursa'da!

Okunma: 1204
Bursa 23 Mayıs 2018 22:38
Videoyu Aç Türkiye'nin en büyük longozu Bursa'da!
A
a
BİR TABİAT HARİKASI OLAN KARACABEY LONGOZU ZİYARETÇİLERİNE GÖRSEL BİR ŞÖLEN YAŞATIYOR…
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olan Karacabey Longuzu ziyaretçilerini bekliyor. Bir tabiat harikası olan longoz, ziyaretçilerine ise adeta görsel bir şölen sunuyor.
 
Farklı habitat özelliklerini bir arada barındıran ve biyolojik çeşitlilik açısından son derece zengin olan Kocaçay Deltası ve Karacabey longozu, kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşleri, doğa kampları gibi farklı eko-turizm aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği nadir alanlardandır.
 
Avrupa’da örneği olmayan ve Türkiye’deki 4 longoz içinde en büyüğü olan Karacabey Longozu (subasar ormanı), denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yılın belli dönemlerinde  veya  yıl boyunca taban suyunun yükselmesine bağlı olarak bataklık ve göllerde oluşan orman” olarak da tanımlanmaktadır.
 
Yalnızca belirli bitki (örneğin, dişbudak, kızılağaç, göl soğanı, su menekşesi vb.) ve kuş (filamingo, kara leylek, balıkçıl türleri vb.) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler. Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul bol suyun devamlı var olmasıdır.
 
Su, getirdiği kil ve organik materyaller ile bu sahaların topraklarını mineral ve organik madde yönünden zenginleştirir. Bu sucul ormanlar yağmur ormanları gibi gürdür. Bununla birlikte, yağmur ormanları gibi sadece yağışa ve hava nemine değil, daha çok 'taban suyu'na bağımlıdır. Bu özellikleri ile longozlar  tropikal bölgelerin 'mangrove' ormanlarına benzerler.
 
Başta Susurluk Irmağı ve Nilüfer Çayı olmak üzere Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesiyle oluşan Kocaçay, Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Marmara Denizi ile buluşmaktadır. Bu buluşma noktasında bulunan Kocaçay Deltası, barındırdığı doğal yaşam alanlarının çeşitliliği bakımından eşsiz bir zenginliğe sahiptir. Delta, kumul bitkileri, bataklıkları, longoz ormanları ve gölleriyle farklı habitatlara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kocaçay Deltası ve longoz ormanı  pek çok farklı kuş türü için de önemli bir beslenme, dinlenme ve üreme alanıdır. Bölgenin aynı zamanda göç yolları üzerinde yer alması nedeniyle deltada ve longoz ormanlarında yaklaşık 200 farklı kuş türü gözlenebilmektedir. Aralarında tepeli pelikan, ak pelikan, kara leylek, filamingo ve kuğu gibi nesli tehlike altına girebilecek türlerin de bulunduğu 12 kuş türü deltada üremektedir.
 
Bu eşsiz güzelliklere sahip longozun korunarak gelecek nesillere aktarılması hususunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı da çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu çerçevede Karacabey Kocaçay Deltası Sulak alanı alt havza biyolojik çeşitlilik araştırma projesi tamamlanmıştır. Ayrıca Karacabey Longozunda 1 adet kuş gözlem kulesi yapılmıştır. Diğer yandan bölgede tabiat eğitim merkezi kurmak için planlama yapılmaktadır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat