Türk Sanat Müziği'nin Usta Çınarı Erdinç Çelikkol vefat etti...

Okunma: 93
Güncel 3 Şubat 2023 13:58
Videoyu Aç Türk Sanat Müziği'nin Usta Çınarı Erdinç Çelikkol vefat etti...
A
a
Bursa'nın yetiştirdiği çok değerli sanatçı, bestekâr Erdinç Çelikkol’u kaybettik. Bursapost ailesi olarak ailesine Bursa'ya ve sanatseverlere başsağlığı diliyoruz.

Erdinç Çelikkol'un cenazesi, yarın Ulucami'de kılınacak cenaze namazının ardından, Pınarbaşı Mezarlığı'nda toprağa verilecek.Erdinç Çelikkol kimdir:

Erdinç Çelikkol, 23 Mart 1938 tarihinde Bursa'da dünyaya geldi. Müziğe 1951 yılında Bursa Türk Mûsıkîsi Derneğinde başlayan Çelikkol, İzzet Gerçeker, Ekrem Yöntem, Yaşar Kızılay, Mehmet Kutlugün, Musa Kumral, Nebahat Üner ve Emin Ongan gibi değerli hocalardan yararlanmıştır.

Kuruluş aşamasından 1983 – 2000 yılı Ağustos ayına dek, Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı'nda Şef, Genel Sanat Yönetmenliği ve Müdürlük görevlerini bir arada yürütmüş, son olarak Kültür Bakanlığı Bursa Klasik Türk müziği Korosu Şefliği görevini, 14 Aralık 1999 tarihinden emekli olduğu 23 Mart 2003 tarihine kadar sürdürmüştür.

Beste çalışmalarına 1960 yılında başlamıştır. Çok sayıda eseri TRT repertuvarına alınan Erdinç Çelikkol, sözleri Mustafa Töngemen'e ait, "Gel gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel Ne Olursun" adlı Nihâvend makamındaki eseriyle, 1991 yılında Milliyet Gazetesi okurlarınca "Yılın Bestekârı" unvanına layık görülmüştür. Reşat Özpirinçci, Halil Soyuer, Onur Akay ve Bekir Sıtkı Erdoğan gibi, önemli eserlerde imzası bulunan isimlerin şiirlerini bestelemiştir.

Sevilen Eserlerinden Bazıları
Gel Gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel Ne Olursun (Söz: Mustafa Töngemen - Müzik: Erdinç Çelikkol)
Sana Bakıp Karardım Artık Biraz Ben Dedim (Söz: Onur Akay - Müzik: Erdinç Çelikkol)
Bundan Sonra (Söz: Onur Akay - Müzik: Erdinç Çelikkol)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat