TİP-1 diyabetli çocukların aileleri verilen sözlerin tutulmasını bekliyor

Okunma: 69
Güncel 7 Ekim 2022 14:19
Videoyu Aç TİP-1 diyabetli çocukların aileleri verilen sözlerin tutulmasını bekliyor
A
a

Tip-1 Diyabetliler Derneği’ni ziyaret ederek sensör desteği bekleyen ailelerle bir araya gelen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, hükümete seslenerek “Tip-1 diyabetli çocuklarımıza verdiğiniz sözü tutun” çağrısı yaptı. 

27 Haziran'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla Tip 1 diyabetli 0-14 yaş çocuklara verilecek sensör desteği için hala beklemede olduklarını söyleyen Bursa Tıp 1 Diyabetliler Derneği Başkanı Yadigar Aydın, “Sizlerden ricam Tip1diyabetli çocuklarımız gerçekten çok zor durumdalar. Biran önce çocuklarımızın sensörlerinin ödenmesini istiyoruz" dedi.

Tip-1 Diyabetliler Derneği'ni 2 yıldır ziyaret ettiğini belirten Aydın, "Daha önce Çalışma Bakanı'na gittiğimizde, sensörlerin geri ödeme listesine alınacağının sözünü vermişti. Bununla ilgilide bir çalışma yaptı. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'da 2 defa meclis kürsüsünden dile getirdi. En son 27 Haziran’da hükümet açıklamıştı. Bizler, aileler, sevinmiştik. Ancak, aradan 3 ay geçti ödeme olmadı" ifadelerini kullandı.

"İLK DİLE GETİRDİĞİMİZDE 700 LİRAYDI BUGÜN 2 BİN 300 LİRA"
Eylül ayında, sensörler için Çalışma Bakanı'nın '’Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan yılbaşına kadar ödenecek, daha sonra da geri ödeme listesine alınacak' dediğini hatırlatan Aydın, onun da olmadığını ve konuyu ilk dile getirdiğinde sensörlerin 700 lira olduğunu bugün ise 2 bin 300 liraya çıktığını söyledi. Sensörlerin diğer aparatlarla birlikte 3 bin liranın üzerine çıktığını kaydeden Aydın, şunları söyledi:
“Bu aileler için çok büyük bir yük haline geldi. Bir kez daha sesleniyoruz; bunu geri ödeme listesine alacaksınız alın, almayacaksanız da zaten 8 ay sonra biz bunun sözünü vermiştik, biz geri ödeme listesine alacağız." 

Tip-1 Diyabetliler Derneği ziyaretinin ardından konuyu bir kere daha Meclis Genel Kurulu'nda gündeme getiren Erkan Aydın, “Bu konuyu artık çözün. Çocuklar sürekli bu ölçümü yapamadığı için büyük sıkıntı çekiyor” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
BURSA
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat