Sağlık Bakanı Koca: "Bulaşıcı hastalık saptanmamıştır"

Okunma: 72
Güncel 19 Şubat 2023 21:26
Videoyu Aç Sağlık Bakanı Koca: "Bulaşıcı hastalık saptanmamıştır"
A
a

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hatay'da bulunan Sahra Hastanesi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Bugüne kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını saptanmamıştır" dedi.

Fahrettin Koca'nın açıklaması şöyle:

"Afetin ilk saatlerinde üzerimize düşen en kritik görev, elverişli sağlık tesislerini faal hale getirmek ve yaralılara en kısa sürede ulaşmaya çalışıp sağlık hizmeti vermek oldu. Sağlık sistemimiz, ulaşılabilecek yaralılar için acil durum reaksiyonunu göstermiştir.,
Bulaşıcı Hastalık Mobil Laboratuvarımız ile su hijyeni incelemesi yapan Mobil Su Laboratuvarımız bölgede faal halde. 6-17 Şubat arasında; 8.379 noktada bakiye klor ölçümü yapılmış, 2.632 su örneğinin analizi tamamlanmıştır. Çadır kentlerde tanker suyu uzmanlarca klorlanmaktadır.
İlk aşamadan itibaren Halk Sağlığı tedbirlerimizi aldık. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz, birinci basamak sağlık hizmetlerinin eksiksiz verilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. İlaçlar köylere kadar gidiyor. Rutin ve tedbiren gerekli sağlık taramaları yapılıyor.
9 Epidemiyoloğumuz veri toplamak üzere deprem bölgesinde ekipleriyle saha çalışması yapmaktadır. Bölge illerinde bulaşıcı hastalık verileriyle bilimsel analizlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını saptanmamıştır.
Deprem bölgesinde şebeke hasarları ve kaynaktaki olumsuzluklardan dolayı musluk suyu içme suyu olarak kullanılmamalı. Musluk suyu ile diş fırçalanmamalı. Şebeke suyu ancak temizlik için kullanılabilir. Valilik ve kaymakamlıklar açıklama yapıncaya dek uygulamaya sürecek" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat