Türkyılmaz: 'Aday değil, Başkanım'

Röportaj20 Mart 2014 12:33
Türkyılmaz: 'Aday değil, Başkanım'
A
a
CHP Mudanya Belediye Başkan adayı Hayri Türkyılmaz:
 “Başkan adayı değil, başkanım” diyor.
30 Mart yerel seçimlerine az bir süre kaldı. Bursa’nın sahil ilçelerinden Mudanya’da başkanlık yarışı tüm yoğunluğu ile sürüyor.  Bursapost gazetesi olarak, CHP Mudanya Başkan adayı Hayri Türkyılmaz’ın misafiri olduk. Gazeteden arkadaşım Erhan Kural ile randevu saatinden 15 dakika önce Başkan’ın seçim bürosundaydık. Seçim bürosunda çaylarımızı yudumlayıp partililerin çalışmaları ile ilgili birbirlerine anlattıklarına şahit olduk.
Başkan Türkyılmaz, tabii ki siyasilerde adet olduğu üzere randevu saatine gecikme ile geldi. Kendimizi tanıttık. Başkan,  Mudanya’nın yönetimine uzun yıllardır talip olmayı düşündüğünü, bunun bu dönem gerçekleştiğini söyledi. Başkan Türkyılmaz’a ilk sorumuzu yönelttik.
-Mudanya’yı yönetmeye hazır mısınız?
Mudanya’nın her şeyini inceledik. Eğitimini de, jeolojik alt yapısını da. Çalışma hayatından, sağlığına, kültüründen tarımına kadar bütün değerlerini inceledik. Buradan şöyle bir sonuç çıktı: Mudanya turizm kenti olmalıdır. Mudanya eğitim kenti olmalıdır. Mudanya tarım kenti olmalıdır. Çok değerli zeytini, kara inciri ve siyah üzümü var. Mudanya çiftçisinin bu konuda desteklenmesi gerekir. Mudanya’nın kaybolmuş Tirilye türü zeytini, kimliğine kavuşturulmalıdır.
Konuşma sırasında Başkan adayı, “Mudanya ilk defa halkımızın ve hemşerilerimizin beklentileri doğrultusunda bilimle buluşuyor” deyince şaşırdım. Başkan’ın devamla, “Mudanya Belediyesi tarihinde ilk kez bir mühendis iş başına gelecek” demesi ile şaşkınlığım geçti. Başkan Türkyılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mudanya kültürüyle buluşmalıdır. Biz bütün projelerimizi buna göre hazırladık. Çağdaş bir kentte olması gereken bütün değerler ne ise onu Mudanya’da gerçekleştireceğiz. Yeşil alanından yollarına, otoparkından çocuk oyun alanlarına ve kamu hizmet alanlarına kadar planlama yapılacak. Artık gelişi güzel imar planları değişiklikleri yapılmayacak. Kent geleceğe, geçmişine ve Mütareke Kentine yakışır bir şekilde taşınacak.”
Türkiye’den en fazla imar planı değişikliği yapılan ilin Bursa, ilçenin ise Mudanya olduğunun altını çizen CHP Belediye Başkan Adayı Hayrı Türkyılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz diyoruz ki; artık cebindeki paraya göre, yakınlarına göre, yandaşlara göre plan değişiklikleri olmayacak. İmar planları çağdaş bir kentte olması gerekenlere göre, bir kez yapılacak. Bu planlar yapılırken herkesin, hakkı hukuku, adalet ve eşitlik çerçevesinde korunup sağlanacak. Hiç kimsenin şikâyetçi olamayacağı bir imar planı bir daha değiştirilmeyecek. Mudanya’yı geleceğe taşıyacak bu imar planı Mudanya’nın anayasası olacak. Artık Mudanya’da yandaşlar yok,  paydaşlar var olacak.  Belediyesi tüm Mudanya halkına paydaş anlayışla adil ve işit hizmet verecektir.”
- Tanıtım broşürünüzde ‘Turizmle ilgili hayallerimiz var’ diyorsunuz. Bu hayallerinizi açar mısınız?
Biz Mudanya’da bacasız fabrikayı çalıştırmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Tirilye’den sonrasını turizm bölgesi ilan ediyoruz. Eşkel, Eğerce Söğütlü, Ayazma sahilleri turizm bölgesi ilan edilecek. Bu bölgeyi doğayı katletmeden, tertemiz deniziyle, kıyısıyla, körfeziyle turizme kazandırmak niyetindeyiz. Artık insanlarımız tatil için Egeye, Akdeniz sahillerine gitmesin istiyoruz. Ege ve Akdeniz sahillerinde olmayan Mudanya’mızın eşsiz kumsal ve denizinde tatillerini yapmalarını istiyoruz. Gençlik kamplarıyla birlikte günübirlik deniz turizmiyle birlikte Mudanya’yı turizm cennetine dönüştürmek istiyoruz. 

İkinci hayalimiz, Mudanya merkez, Tirilye, Kumyaka, Dereköy ve Aydınpınar köylerinde bulunan geçmişten gelmiş çok değerli tarihi yapılarımız var. Yabancı din ve kültürlere ait kiliseler, çeşmeler, manastırlar var.  Bunların hepsi aslına uygun olarak yenilenip geleceğe taşınacak. Mudanya ve Tirilye'de bulunan eski evlerimizin büyük bir bölümü onarılarak; butik otel, pansiyon, balık restoranları ve kafeteryalar şeklinde yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak. Böylece, ilçemizde turizmin gelişmesiyle birlikte işsizlik azalacak, halkımızın refah düzeyi artarak Mudanya mutlu bir kent olacak.
Seçim çalışmalarımda halkımıza bir şey daha söylüyorum. Mudanya'da Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılarak,  şadırvanıyla, avlusuyla, mimarisiyle, kütüphanesiyle, misafirhanesiyle en güzel camiyi ben yapacağım. En güzel Cem Evi’ni ben yapacağım. Diğer din ve kültürlere ait yapıların ortaya çıkarılmasıyla, Tirilye, Dereköy ve Kumyaka’daki kiliselerle birlikte barışın, kardeşliğin başkenti Mudanya’da dinlerin de kardeşliğini gerçekleştirmiş olacağız. Tıpkı Hatay'da, Mardin'de ve Şişli’de olduğu gibi..
Bunların yanı sıra bizim eğitim vadisi, spor vadisi ve meydan projelerimiz var. Kent içinde yeşil alanların artırılmasına yönelik Mudanya ve Güzelyalı’da herkesin gurur duyacağı kent meydanları projelerimiz var. Mütareke Meydanımız tümüyle yenilecek ve Mütareke ruhuna yakışır bir hale getirilecek. Mütareke Mahallesi sokaklarını ortak sosyal yaşam alanı haline dönüştürecek ve cazibe merkezi yapacağız. Cumhuriyet Meydanı’na Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bire bir aynısını yapacağız. Mudanya’ya Atatürk-Mübadele Müzesi kazandıracağız.  
Yıldıztepe ve Uzunyalı projelerimiz var. Jandarma bölgesinden Uzunyalı’ya kadar deniz kıyısını halkın kullanımına açacağız.  Yıldıztepe’yi yaşam alanlarıyla, seyir taraslarıyla, deniz ulaşımıyla mavinin en güzelini, yeşilin en güzeliyle buluşturup, Mudanya’nın Marmara’ya bakan penceresi haline getireceğiz. Atıl durumda olan ve kullanılmayan Uzunyalı Plajı’nı halk plajı haline dönüştürerek, Mudanya dışından gelen hemşerilerimize mükemmel zaman geçirebilecekleri bir mekân yapacağız. Burada otopark, tuvalet, su gibi hizmetler ücretsiz olacak.  
Sahil bandındaki denize sıfır yapıların durumu ne olacak?
Bugüne kadar Mudanya’yı yönetenler körfezi hep kuzeyde zannetmişler. Bu büyük ayıp onlara yeter. Binaların cephelerini kuzeye çevirerek, insanları hep arkalara, güneye doğru itmişler. Burada nasıl denize paralel binalar yapılır!
Gemlik Körfezi’ni korumak için Körfez belediyeler birliği ile ortak çalışmalar yapacağız. Mudanya kıyılarını koruma ve temizliği projemizle deniz temizliği çalışmalarını yürüteceğim. Gemlik Körfezi’nden Armutluya kadar, Yalova’dan Silivri'ye kadar denizi kirleten bütün belediyelerin sorumluluğunu yerine getirmelerini sağlayacağım. Sorumluluğunu yerine getirmeyen Körfez belediyelerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikâyet edeceğim. Hedefim Körfeze mavi bayrağın asılması olacak. Artık Bursalı hemşerilerimiz Ege ve Akdeniz sahillerine tatil yapmaya gitmeyecek. Mudanya’nın doğusunda ve batısında denizi doldurarak yurttaşların kullanımına kapatan anlayışa karşı, körfezdeki tüm alanları yeniden düzenleyerek ücretsiz halk plajı haline getireceğiz.

Daha önce söyledim. Yine söylüyorum. Mudanya ilk defa bilimle buluşacak. Bir mühendis Mudanya’yı yönetecek. Şu ana kadar Mudanya’yı yönetenler, hizmet değil, sorun üretilmişler. ‘Trafik sorunu’ demişler, sorun her seferinde daha da büyümüş. ‘Ulaşım, otopark sorunu’ demişler sorun büyüyerek bu güne gelmiş. Bugün Mudanya’nın en başta gelen sorunu ulaşım, trafik ve otopark, sorunudur. İddia ediyorum seçilmem halinde 5 yıl içinde Mudanya’nın sokak ve caddelerinde park eden araba görmeyeceksiniz. Otoparkları ücretsiz olacak. Cumhuriyetimizin 100. Yılına yetiştirilmek üzere 100 proje hazırladık.

Mudanya’da başta gelen sorunun ulaşım, trafik ve otopark sorunu olduğunu söylediniz. Seçilmeniz halinde nasıl çözeceksiniz?
Mudanya’da ulaşım, trafik ve otopark sorunu tam bir kangren. Güzelyalı’da Kent Meydanı’nda, Mudanya merkez Cumhuriyet, Şükrü Çavuş Meydanlarının altını otopark yapacağız. Ayrıca Yıldıztepe projemizin içinde otopark da yer almaktadır. Yapacağımız yeni imar planında yeni yerleşim yerlerinde bu saydıklarımı dikkate alacağız.  Bütün otoparkları güvenle ve ücretsiz olarak halkımızın hizmetine sunacağız.  Vatandaşlarımız araçlarını otoparklara park edip, tramvaya binip istediği yerde inip, istediği yere gidebilecekler. Mutlu şehir Mudanya'yı biz yapacağız. Bugün Mudanya'ya bir kere gelen kimse bir daha gelmek istemiyor, gelse bile mecburiyetten geliyor.
Siz başkan adayı değilim, başkanım diyorsunuz. Neden?
Mudanya’da referandumda Türkiye’de rekor kıracak derecede ‘hayır’ oyu çıkartmıştır. 2011 seçimlerinde CHP olarak birinci olduğumuz tek ilçe Mudanya'dır. Nilüfer’de bile birinci değiliz. 30 Mart seçim çalışmalarımızda çok iyi gidiyoruz. Hiç hata yapmıyoruz. Örgütün birlik ve beraberliği içinde iyi bir kadro ile, iyi projelerimizle hemşerilerimizin karşısına çıktık. 6 Ekim 2013’te sandık koyduk. Her yerde söylüyorum. CHP olarak biz sandıkta Mudanya Belediye Başkan adayını belirlemedik. Mudanya Belediye Başkanını belirledik. Demokrasi ve özgürlük kenti Mudanya, aynı zamanda Mütareke Kentidir.  Mütareke’nin ruhu vardır burada. Mütareke ruhu bizde olan demokrasi ve özgürlük ruhudur, burada yaşanmıştır. Hemşerilerimizin beklentisi buydu. Bu da gerçekleşti.  Doğru ve akılcı bir şekilde, iyi bir kadro ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Mudanya Devlet Hastanesi’nin yerini doğru bulmuyorsunuz, neden?
Mudanya’ya hastane tabi ki gerekli idi. Ancak, hastanenin yer seçimi yanlış. Göynüklü fay hattının üzerine hastane yaptılar. Daha önce söyledim. Mudanya’yı yönetenler, denizin kuzeyde olduğunu bilmeyenler, hastane yapılması gereken alanları hep betonlaştırdılar.  Hastane yapılacak yer bulamayınca gidip fay hattının üzerindeki fıstık çamlarını söküp yerine hastane yaptılar. O fıstık çamları benim çocukluğum döneminde dikilmişti.
Önümüzdeki yeni dönem için bizim sağlık projelerimiz var. 63360 sayılı yasa gereğince bütün köyler belediye sınırları içine alındı. Dolayısıyla belediye olarak hizmet alanlarımız genişledi. Tirilye de artık bizim mahallemiz. Hizmet alanımız içerisinde, bizim bu köylere sağlık hizmeti vermemiz gerekli.
Bildiğiniz gibi, Mudanya’nın girişinde, sahil bandında enerji ve telekomünikasyon kablo ve sistemleri alanında dünya lideri olan Prysmian Group  fabrikası kurulu. Mudanya’nın en güzel sahiline fabrika yapılmış. Sağlıklı bir kentleşme böyle olmaz. Eskiler bilirler. Orası İnciraltı piknik alanıydı. Oraya at arabalarıyla, trenle pikniğe gelinirdi. Burayı almaya kalksan, kamulaştırmaya kalksan para yetmez. Önümüzdeki süreçte fabrika yetkilileriyle durumu görüşüp, şirket yetkililerine o bölgenin turizme açılması yönünde öneri götürme düşüncem de var. Orayı turizm bölgesi ilan edip, 7 yıldızlı otellerin yapılarak turizme kazandırılması gerektiğine inanıyorum.  
Yine Mudanya’da turizme önemli katkı sağlayacak 2700 tarihli bir yer var. Burası aynı zamanda  Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olduğunu ve mitoloji kahramanı Herküles’in de Mudanyalı olduğunu öğrendik. O yerin sahibi kim olur olsun, burayı insanlığa, dolayısıyla turizme kazandırmayı amaçlıyoruz.
2014-2019 hedefimiz, temiz saygılı ve mutlu bir Mudanya. Sokaklarında birlikte yürüdüğümüz Mudanya’da kararları birlikte alarak, örnek projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Aydınlığı, çağdaşlığı, katılımcılığı, doğayı, çevreyi, bilimi, sanatı ve sporu harman ederek ve koruyarak benzersiz bir kent yaratacağız.
Mudanya herkesin ortak bir yaşam alanı olacak…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
BURSA
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat