Domates yetiştirmiyoruz, kentlerin kimliklerini oluşturuyoruz

Röportaj26 Şubat 2014 15:44
Domates yetiştirmiyoruz, kentlerin kimliklerini oluşturuyoruz
A
a

Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi Başkanı Necla Yörüklü ile Peyzaj Mimarı Fulya Akfidan geçtiğimiz günlerde gazetemiz BURSAPOST’u ziyaret ettiler.
Güzel bir dostluğun  getirdiği sıcaklıkla biraz kendimizi, biraz gündemi, çokca da Bursa’nın doğal dokusu üzerinden park bahçelerinin nasıl ve kimler tarafından düzenlenmesini, kentin nasıl giydirilmesini konuştuk.
Kendimizi konuştuğumuz bölümleri kendimize saklayalım. Peyzaj Mimarlığı ve Bursa üzerinden yaptığımız ilginç söyleşiyi çarpıcı satırbaşları ile okurlarımızla paylaşalım.

Peyzaj Mimarları, bahçıvanın mektep görmüşü değildir
Peyzaj Mimarları; parklar, bahçeler, turizm ve dinlenme alanları, üniversite kampüsleri, yerleşim alanları, ticari merkezler ve kamu yapıları ile ilgili yer seçimi yapar, lokal ve gerekse bölgesel ölçekte alan kullanım kararları üretir. Aynı zamanda sulak alanlar, akarsu koridorları, maden ocakları, katı atık depolama alanları, ormanlar gibi insanlar tarafından tahrip edilmiş veya edilmekte olan alanların sürdürülebilirliği ve onarımı için planlama yaparlar. Ulusal, bögesel ve lokal kapsamdaki tarihî alanlar ve kültürel kaynakların korunma projelerini yürütürler. Peyzaj mimarları; mimarlar, kent plancıları, inşaat mühendisleri ve diğer mesleklerle birlikte çalışarak hem insanların gereksinimlerine, hem de çevresel değerlere saygınlık çerçevesi içinde plan ve uygulama projeleri üreterek çevre tasarımında ve korumasında önemli rol oynarlar.
Son tahlilde, bahçıvanlık bize uygulamalarda yardımcı olan saygın bir meslektir. Peyzaj mimarları olmadan yapılan seçimlerin ve mimarlığın önemini kavramamış anlayışların kentleri hem bina, hem ulaşım, hem de yaşanabilirlik anlamında ne hale soktuğunu hep birlikte yaşamıyor muyuz?

Peyzaj Mimarları kentlerin doğal örtüsünün kreatörlerdir
Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi Başkanı Necla Yörüklü  peyzaj mimarları olarak Bursa’da kentin yenilenmesi adına yapılan tüm çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi’ne destek vermek istediklerini söyledi. Peyzaj konusunun bir kentin vazgeçilmezi olduğuna değinen Yörüklü, “Peyzaj faaliyetlerinin verimli ve çağdaş normlarda yapılması, sanayi ve kentleşmeyle ve diğer sektörlerle kentsel mekanların oluşturulmasını sağlar. Marka kent peyzaj olmadan olmaz. Kusursuz kentin vazgeçilmez ögesi peyzajdır. Bir kentin değerini peyzaj görüntüsü belirler. Bu noktada, kentimizi marka kent olarak tanıtmak, uygulanabilir projeler üretip işbirliği yapmak, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın peyzaj ve rekreasyon alanında yaptığı faaliyetlere ve etkinliklere Bursa Peyzaj Mimarları Odası olarak katkı koymak ve yeşil Bursa için stratejik yaklaşımların belirlenerek, inşaat alanlarında ruhsat eki proje zorunluluğu getirilmesi konusunda imar yönetmeliğinde bulunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Tarım alanlarında talan bitmeli
Başkan Necla Yörüklü, dönüşen peyzajın farklı boyutları ve koruma kullanım dengeleri, planlama alanlarında yapılacak stratejiler, uluslararası sözleşmelerle doğal ve kültürel peyzaj alanlarının korunması ve peyzaj algısının bahçe ölçeğinde olmadığının ve bilinçlendirmenin gerekliliği noktasında görüş bildirdi. Bursa yerelinde doğal, kültürel, sulak ve mill peyzaj alanlarının dünya ölçeğindeki sözleşmelere göre yönetim planlarına uyularak yönetilmesi gerektiği ve ayrıca özel mahsul alanlarındaki talanların da, özellikle zeytinliklerdeki kullanım talanının bitirilmesi için yasal önlemlerin acilen alınması gerekliliğini vurguladı.

Her meslek kendi alanını doldurmalı ve alan tecavüzü yapılmamalıdır
Kentlerde geçmişten gelen bir anlayışla Park Bahçeler Müdürlükleri kadroları Ziraat Mühendisleri ile doldurularak hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Bu çok eski ve geçerliliğini yitirmiş  bir uygulamadır. Kentlerin park ve bahçelerinde sebze yetiştirilmiyor. Kent dokusuna uygun botanik mimariler uygulanıyor. Biz de tarım, ilaçlama ve fide derslerini aldık ama Ziraat’ın konusuna girmiyoruz. Seralarda çalışmıyoruz.  Bu anlamda Kent Yöneticilerinin bu konuya dikkat etmelerini diliyoruz.

Başkanların  geleceğe mirası parklardır
Kentlerin hafızasında bir yolculuk yaparsak bütün başkanlar çeşitli hizmetler üretmişlerdir. Çöp toplamaktan alt yapıya, imar değişiklerinden kent içi ulaşıma bir çok iyileştirmeler yapmışlardır.
Ama hafızada kalanlar, yapılan ve geleceğe armağan edilen park ve bahçelerdir. Kültür Park, Botanik Park, Hayvanat Bahçesi, Yıldırım Doğa Parkı, Kamberler Parkı, Temenyeri Parkı, Hamitler Parkı, Hüdavendigar Parkı,Merinos AKKM  gibi büyük parklar dönem başkanlarının isimlerini unutulmaz kılmıştır. O nedenle de günümüzde Peyzaj Mimarları kentler için çok önemli proje önderleri olmalıdır. Yapımı devam eden Mihraplı Parkı da Bursa geleceğinin çok önemli cazibe noktalarından biri olacaktır ve bitirilmesi geç bile kalınmıştır. Bana göre stadın önceliği Mihraplı Parkına verilmeliydi.
Başkan Necla Yörüklü BURSAPOST’dan ayrılırken bir meslek sevdalısını, bir Bursa aşığını, bir güzel dostu uğurladık ve en kısa zamanda "gündemi ” konuşmak adına sözleştik.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
BURSA
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat