41 yörenin Yörük ve Türkmen Bey'i İrfan Tatlıoğlu

Röportaj20 Haziran 2014 12:33
41 yörenin Yörük ve Türkmen Bey'i İrfan Tatlıoğlu
A
a
Orhaneli Türkmen ve Yörük Şenliği’ni her Bursa insanının yaşaması ve soluması gerekir. Yediyüz yıl önce Osmanlıyı kuran iradenin buluştuğu bu topraklara yeniden aynı tohumu ekmenin gerekliliğini yaşadığımız günler bize öğretmektedir.
Bir hafta sonunu çam kokularının içinde Karagöz Piknik Alanında geçirmenin güzelliği anlatılmaz ancak yaşanır.
Yıllardır Bursa ölçeğinde bir gün için yapılan şenlikler, bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin de katkıları ile 3 günlük tam bir ulusal şölene dönüştürülerek, kırktan fazla ilden gelen Yörük ve Türkmen beylerinin ve heyetlerin katılımı sağlanarak bir Türk yurdu şahlanışına sahne oldu.
Ağa alıcıdır, Bey vericidir...
İlk gün ilçe içinde yürüyüş ve çelenk koyma ile başlayan şölen, ikinci gün alanda yapılan açılış konuşmaları ile başladıktan sonra etkinliklerin ve konserlerin yanı sıra seçim yapılarak ‘beylerin beyi’ seçildi. Yapılan seçimde Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu oy birliği ile Kurultay’ın beyi seçildi.Oğuz Boyları Fedarasyonu onursal Başkanı Niyazi Çapa, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nu Yörük Beyi ilan etti.


Törende Onursal Başkan Türkmen Beyi’nin konuşması ders niteliğindeydi. “Bizde ağalık yoktur, Beylik vardır. Çünkü ağa alıcıdır, sömürücüdür ama bey vericidir, sarıp sarmalayıcıdır. O nedenle bizim geleneğimizde ağalık yoktur beylik vardır. Bizim Yörük ve Türkmenleri tarlada çiftçi, fabrikada işçi, askerde nöbetçi görmek isteyenlere bir cevabımız vardır. Biz yeni neslimizi okutacağız ve fabrikalarda müdür, hastanelerde doktor, üretimde mühendis yapmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diyerek törene katılanların ruhlarının bam teline dokundu.

Beylerin beyi...
Beyce’nin Beyi iken, şölenin Beylerbeyi olan Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da son yaşanan bayrak indirme krizinden ve bölgedeki olumsuz gelişmelerden etkilenerek yaptığı duygusal konuşmada “Bu kurultay, bu şölen yediyüz yıl önceki ruh ile yapılmaktadır. Kimse bu şölende temsili tiyatrolar veya canlandırmalar aramasın. Bu şölen yediyüz yıl önceki heyecanın aynı duyguları ile ve yüzde yüz gerçek olarak yapılmaktadır. Biz yediyüz yıl önce toprağımız, bayrağımız ve Kur’anımız için ne yaptıysak, bugün de aynısını yaparız.” dedi.

Tek yürek tek bayrak...
Karagöz Piknik yerinin tören alanında, Canım Türkiye’min her köşesinden insanlar yöresel kıyafetleri ile rengarek dolaşıyorlardı. Her kıl çadırın gölgesi altında bir ikram vardı. Kadınlı erkekli oyunlar oynanıyordu. Ben atalarımız olan Yörük ve Türkmenlerde kadına verilen değeri, onlara gösterilen saygının tanığı oldum. Herkesin flamaları vardı. 16 Türk Devletinin Bayrakları da vardı ama yer gök yine Al bayraktı. Tek bir parti flaması ve bayrağının olmaması özellikle dikkatimi çekti.

Panayır şenlikleri ve konserler...
Geleneksel Panayır etkinliklerinin yanı sıra tarım aletlerinin, traktörlerin ve araçların sunulduğu standlar ormanın içine serpiştirilmişti. Standların her noktasını gezdim ve ‘halka’ attım ama karavana oldu. Penaltı atma yarışmasının bir özelliği kalecilerin kadın olmasıydı. Halka açık konserlerde önemli sanatçılar sahne aldı ve özellikle Coşkun Sabah ve Ferhat Göçer gençlerden büyük ilgi gördü.

Şölen sahibinin yüreğini gösterir...
Ben Başkan İrfan Tatlıoğlu’nu salonda centilmen, siyasette delişmen, hanesinde evcimen ve Beyce’sinde Bey olarak tanıdım ve sevdim. Aslında onun fazla bilinmeyen bir yanı da gürültüden uzak bütün proje etkinliklerini dinleyici olarak takip etmesi ve oradan Beyce’sine ne kazandırabileceğinin hesabını yapması ve sonunda da istediğini alabilmesidir. İşte bu noktada yüreğini sevdiğiniz adama saygı da duymaya başlıyorsunuz. Kırk kralla barışık olan insan tarafını ihanet dışında hiçbir şey değiştiremez diye düşünüyorum.

Seneye Orhaneli’de çok şey değişecek...
Seçimlerde, içerden yaralanmak istenmesine rağmen başarı ile çıkan İrfan Tatlıoğlu ile şölende bir fırsat bulup iki lafın belini kırdık.“Biz Belediye olarak ilçe merkezindeki temel altyapı sorunlarını büyük oranda çözdük. Şimdi sıra köylerimizin dertlerine derman olmaya geldi. Orhaneli olarak nakdimiz var, vaktimiz yok. İlçemizin hizmet açlığını gidermek için kaybedecek bir dakikamız bile olmadığını biliyor, planlarımızı buna göre yapıyoruz. İlçe tarihimizin en büyük projesi olan Atıksu arıtma tesissimizin büyük bölümünü bitirdik ve Orhaneli’ye yepyeni kazanımlar yaratacağız, yakında bunu uzun uzun konuşuruz” dedi.

Bence seneye yapılacak olan şöleni beklemeyin. Orhaneli’ye ilk fırsatta gidin. Karagöz Piknik Alanı’nda size rahat bir gün geçirmeniz gereken bütün altyapı mevcuttur.  Dönerken de Sadağı Kanyonu’na uğrayın. Kendinizi masal aleminde hissedeceksiniz.
Ve Sadağı Kanyonu ile asıl buluşma için gün sayacaksınız...
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
BURSA
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat