Nobel Tıp Ödülünü paylaştılar

Okunma: 55
Dünya 4 Ekim 2021 15:57
Videoyu Aç Nobel Tıp Ödülünü paylaştılar
A
a

2021 Nobel Tıp Ödülü'nü "ısı ve temas reseptörlerini keşifleriyle" moleküler biyoloji alanında çalışma yapan ABD'li bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı.

2021 Nobel Tıp Ödülünü "ısı ve temas reseptörlerini keşiflerinden" ötürü moleküler biyoloji alanında çalışma yapan ABD'li bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian'ın kazandığı açıklandı.

Nobel jürisi tarafından yapılan açıklamada, bilim insanlarının ödüle "çığır açıcı keşifleri" nedeniyle layık görüldüğü belirtildi. Bilim insanlarının keşiflerinin "dünyayı algılamamıza ve uyum sağlamamıza yarayan sinir uyarılarını ısı, soğuk ve mekanik kuvvetin nasıl başlatabildiğini anlamamıza izin verdi" denildi.

Kaliforniya Üniversitesi'nde Profesör olan David Julius ve Kaliforniya'daki Scripps Araştırma Enstitüsü'nde Profesör olan Ardem Patapoutian 10 milyon İsveç kronu (950 bin Euro) tutarındaki öldülü paylaşacak.

Geçen yıl Hepatit-C virüsü keşfine verildi
Nobel Tıp Ödülü geçen yıl ABD'li bilim insanları Harvey J. Alter, Charles M. Rice ile İngiliz bilim insanı Michael Hougtan'a verilmişti. ABD'li bilim insanlarının Hepatit-C virüsünü keşifleri ve bu alandaki çalışmaları nedeniyle layık görüldüğü ifade edilmişti.

1901'den bu yana verilen Nobel Tıp Ödülü'ne bugüne dek 219 bilim insanı layık görüldü. Ödül 2019 yılında ise hücrelerin oksijeni kullanması konusundaki çalışmalarından ötürü ABD'li William G. Kaelin ve Gregg L. Semenza ile İngiliz Peter J. Ratcliffe'e verildi.

Nobel Ödülü'nü 2006'da Orhan Pamuk Edebiyat dalında, Prof. Dr. Aziz Sancar da 2015 yılında Kimya dalında kazanmıştı.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat