NASA'dan "Dart Misyonu" görevi...

Okunma: 155
Dünya 27 Eylül 2022 20:15
Videoyu Aç NASA'dan "Dart Misyonu" görevi...
A
a

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geçtiğimiz yıl uzaya gönderdiği aracın asteroidle çarpışması, planlandığı gibi başarılı şekilde gerçekleşti.

NASA’nın “Dart Misyonu” adını verdiği görev, bir asteroidin gelecekte tehlike oluşturacak şekilde Dünya’ya yaklaşması halinde hız ve rotasının değiştirilmesine yönelik bir prova niteliğinde.

Bir okul otobüsü büyüklüğündeki uzay aracının futbol stadyumu büyüklüğündeki asteroidle çarpışması Dünya’dan yaklaşık 11,3 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşti.

NASA’nın Dart adını taşıyan uzay aracı, asteroidle saatte 22,500 kilometre hızla çarpıştı.

Uzay aracının hedefindeki asteroid Dimorphos adını taşıyor. Dimorphos, Yunanca’da ikiz anlamına gelen Didymos’un bir uydusu.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında uzaya fırlatılan Dart, adını, Double Asteriod Redirection Test, yani “Çifte Asteroid Yeniden Yönlendirme Denemesi” tanımlamasının baş harflerinden alıyor.

Uzay aracı hedefine ilerlerken, Johns Hopkins Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından geliştirilen yeni bir teknolojiyi kullandı.

Uzay aracının asteroidle çarpışma anı NASA’nın misyon kontrol odasında alkışlarla karşılandı.

Uçuş kontrolundan sorumlu yetkililer, çarpışmanın başarıyla gerçekleşmesinin ardından birbirlerine sarıldı.

NASA, o anın görüntülerini Twitter hesabından da paylaştı.

Dünya’yı kurtarma denemesi

Araştırmacılar çarpışmanın bir krater oluşturmasını ve en önemlisi asteroidin rotasını ve hızını değiştirmesini bekliyor.

Asteroidin rotasının ne ölçüde değiştiğinin birkaç ay içinde belirlenmesi bekleniyor.

325 milyon dolarlık misyon, uzayda bir asteroidin konumunun değiştirilmesine yönelik ilk girişimdi.

NASA yetkilisi Elena Adams, düzenlediği basın toplantısında, “Görebildiğimiz kadarıyla gezegen savunmasına ilişkin ilk denememiz başarıyla sonuçlandı. Dünyalılar daha rahat uyuyabilir. Ben kesinlikle öyle yapacağım” dedi.

NASA’dan Armageddon göndermeli mesaj

NASA’nın Dart misyonu, hızla yaklaşan bir göktaşının Dünya’ya çarpmadan önce yok edilmesine çalışan astronot ekibini konu alan Armageddon filmini anımsattı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, çarpışmanın başarıyla gerçekleşmesinin ardından Twitter’dan, Armageddon filminin müziklerinden Aerosmith’in seslendirdiği “I Don’t Wanna Miss A Thing” şarkısına atıfta bulunarak, “Hiçbir şeyi kaçırmak istemiyor musunuz? DART misyonundan Dimorphos asteroidiyle çarpışmasının son anlarını izleyin” mesajını paylaştı.

NASA yöneticisi Bill Nelson, Twitter’dan gün içinde paylaştığı mesajda, “Hayır, bu bir film kurgusu değil. Armageddon gibi filmlerde bunu gördük, ancak gerçek hayatta risk yüksek” ifadelerini kullanmıştı.

Gezegen savunması üzerinde çalışan uzmanlar, Dünya için tehdit oluşturan bir asteroid ya da kuyruklu yıldızın tamamen imha edilerek parçalarının Dünya’ya ulaşmasındansa rotasının değiştirilmesini tercih ediyor.
Kaynak : VOA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat