Milano'da İnegöl Rüzgârı

Okunma: 226
Bursa 11 Nisan 2014 12:45
Videoyu Aç Milano'da İnegöl Rüzgârı
A
a
“İnegöl Mobilyası Uçuyor” Organizasyonuna 180 İşadamı katıldı.
 
İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret Odası, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası ile Slayt Turizm işbirliği ile organize edilen “İnegöl Mobilyası Uçuyor” organizasyonu büyük ilgi gördü. 180 işadamının katılımı ile ilk kez Yenişehir’den özel uçakla Milano’ya uçan İnegöllüler adeta gövde gösterisi yaptı. Milano’da İnegöllü Mobilyacılara Bursa protokolü ve Türkiye’nin Milano Başkonsolosu da büyük ilgi gösterdi.
 
İtalya’nın moda şehri Milano’da düzenlenen dünyanın en büyük mobilya fuarı olan “I SALONI Furniture 2014” fuar ziyareti bir ilke sahne oldu. Tarihinde ilk kez özel, üstelik Yenişehir’den uçak kaldıran İnegöllü mobilyacılar, Bursa’da da büyük ses getirdi.
 
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İnegöl Kaymakamı Ali Akça, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Uşak Milletvekili Mehmet ALTAY, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, MOSDER Başkanı Ahmet Güleç, Bursa KOSGEB Müdürü Ahmet Akdağ, İTSO, İnegöl Mobilyacılar Odası,  İMOS, MÜSİAD, İNSİAD, İGİAD ve TÜMSİAD’ın katılımları ile destek olduğu organizasyonla özel uçak kaldıran İnegöl Mobilyacılar için Regina Palas Otelinde IED Mobilya Tasarım Okulu tarafından “ okul tanıtımı ve tasarım okulunun şirketler için sunduğu hizmetler” hakkında bir  gün toplantı düzenlendi.
 
Toplantıya ev sahipliği yapan İnegöl Belediyesi adına bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş iddialı açıklamalarda bulundu. Görev yaptığı süre zarfında her zaman mobilyacıların yanında yer aldığını söyleyen başkan Aktaş, son zamanlarda yabancı alım heyetleri konusunda da ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti.
 
Katar’a yönelik yaptıkları çalışmadan olumlu sonuçlar aldıklarını hatırlatan başkan Aktaş, “Şimdi ise Kazakistan’la ilgili bir çalışmamız söz konusu. Arkadaşlarımız bu ülkede ön çalışmalarını tamamladılar ve bugünlerde yurda dönecekler. Umut ediyorum ki bu ülkeye yönelik çok ciddi satışlar olacaktır. Amacımız İnegöl mobilyasını güçlendirmektir. Bu konuda üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi yeni bir fuar alanı için çalışmalarımızı da belli bir aşamaya geldik. İnşallah 2016 yılındaki fuarımızı yeni binamızda yapmak istiyoruz. Bunun yanında özellikle mobilya tasarımı ve ar-ge konuları başta olmak üzere İnegöllü mobilya üreticilerimize yardımcı ve öncü olmak için bir dizi hedef projelerimizi de hayata geçireceğiz. Mobilya tasarım okulu gibi bir hedef projemiz var. Ayrıca dünyaca ünlü mobilya tasarımcılarını İnegöl’de ağırlayarak İnegöllü mobilyacılarımız ile buluşturacağız” dedi.
 
Aktaş ayrıca: bugün yaklaşık 180 mobilyacı arkadaşımızın ortak hareket ederek Yenişehir’den Milano’ya gelmesi çok önemli. İnegöl’ün girişimci ve takdire şayan mobilyacılarımızın ve sanayicilerimizin bu enerjiyi nereden aldığının da bir göstergesidir. Biz bir ve beraber hareket ettiğimiz sürece  İnegöl için koyduğumuz 2023 de 1 milyar dolar  hedefine ulaşacağımıza olan inancım artmaktadır dedi...
 
Kaymakam Ali Akça ise İnegöl’ün rüştünü ispat ettiğini söyleyerek, “Böyle bir organizasyonu bir ilçenin yapmasın oldukça önemsenmesi gerekiyor. İnegöl artık kendini aştı. İnanıyorum ki İnegöl’ümüz 2023 yılı vizyonunda da üzerine düşeni yapacaktır. İhracat rakamlarında hedeflenen rakamları yakalayacaktır” dedi.
 
BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise, İnegöl Mobilyasının her geçen yıl dünyada tanınan bir marka olduğunu ancak Milano Fuarında yeterince yer almadığını söyleyerek, “Bunda en büyük etki fuarı düzenleyenlerin İnegöl’ün isteğini geri çevirmeleridir. Bu konuda girişimlerde bulunduk. İnşallah önümüzdeki yıllarda yapılacak olan fuarlarda bu sorunları aşacağız. ” diye konuştu.
 
Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’de, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı sektöre verdiği destekten ötürü kutlarken, Bursa Valisi Münir Karaloğlunada teşekkür etti. Vali Karaloğlu’nun İnegöl Mobilyasının tanıtılması noktasında yaptığı söylemleri önemsediklerini anlatan Şahin, “İnegöl Mobilyasının önü açıktır. İnegöl Belediye Başkanı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Bursa Valimizle beraber üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise İnegöllü sanayiciler ile İnegöllülere teşekkür ettiği konuşmasında, “Bursa’da 2. dönem belediye başkanı seçilmemde sizlerin desteği büyük oldu. Bursa’da en büyük oyu İnegöl’den aldım. Desteklerinizden ötürü teşekkür ediyorum. Böylesine anlamlı bir organizasyonda yer almaktan dolayı mutluyum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise İnegöl mobilyasının sadece İnegöl’ün, Bursa’nın değil Türkiye’nin önemli bir değeri olduğunu söyleyerek, sizlerle gurur duyuyorum. Fuar alanını da gezdik. İnegöl mobilyası İtalya mobilyasının gerisinde değil. Kendine özgü tasarımlarla İnegöl’de böyle bir organizasyona ev sahipliği yapabilir. Bu noktada Bursa’nın gücünü kullanmalıyız. Bursa’nın üzerinden İnegöl’ü bir dünya markası yapabiliriz” diye konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından ise IED Mobilya Tasarım Okulu Ortadoğu ve Türkiye Sorumlusu Jakobo Manganiello mobilyacılara yönelik yaptıkları çalışmalara ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Manganiello sunumda ayrıca IED Tasarım Okulunun şirketlere verdiği hizmetler hakkında da İnegöllü mobilyacılara detaylı bilgiler aktardı.
 
İnegöllü Mobilyacılar Fuarın 2. gününde ise İ SALONİ Fuarını ziyaret ettiler.
İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
BURSA
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat