Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti

Okunma: 139
Dünya 8 Eylül 2022 21:44
Videoyu Aç Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti
A
a

Buckingham Sarayı, Kraliçe II. Elizabeth'in hayatını kaybettiğini duyurdu. Kraliçe, 70 yıldır tahttaydı. Yeni Kral Charles, Kraliçe'nin ölümünden üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Birleşik Krallık'ın en uzun süre tahtta kalan ve dünyanın en yaşlı hükümdarı olan 96 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti. 

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth'in hayatını kaybettiği bildirildi. Saray açıklamasında, "Kraliçe bugün öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde yaşamını yitirdi" ifadesini kullandı. 

Kraliçe, bugün erken saatlerde doktorların sağlık durumundan kaygılanması üzerine tıbbi müşahede altına alınmıştı. Kraliyet ailesi fertleri Kraliçe'nin yazı geçirdiği İskoçya'daki Balmoral Kalesi'ne gitmişti. Kraliçe Elizabeth'in çocukları 73 yaşındaki Veliaht Prens Charles, 62 yaşındaki York Dükü Prens Andrew, 58 yaşındaki Wessex Kontu Prens Edward ve 72 yaşındaki Prenses Anne'in ve torunlarının Balmoral'a gittiği belirtilmişti. 

Yeni Kral Charles oldu
Kraliçe II. Elizabeth'in ölümüyle, en büyük oğlu eski Galler Prensi Charles Birleşik Krallık'ın yeni kralı oldu.

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada Birleşik Krallık'ın yeni Kralı Charles'ın "Sevgili annem Kraliçe'nin ölümü benim için en büyük üzüntü anıdır" dediği aktarıldı.

Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünü duyuran haberin verilmesinin ardından Kraliçe'nin fotoğrafları eşliğinde ulusal marş çalındı.

Kraliçe'nin Londra'daki sarayları ve devlet binalarında bayraklar yarıya indirildi. 

Kraliçe II. Elizabeth 6 Şubat 1952 tarihinde tahta çıkmıştı. Hüküm sürdüğü 70 yıl boyunca ülkesinde ve dünyada büyük ekonomik ve sosyal değişimlere tanıklık etti. İngiltere'de Winston Churchill'den Liz Truss'a 15 Başbakan gördü.

Kraliçe, Salı günü Muhafazakâr Parti liderliğine seçilen Liz Truss'u başbakan olarak atamıştı. Atama töreni Kraliçe'nin sağlık durumu nedeniyle gelenek olduğu üzere Londra'da değil İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde yapılmıştı.

Doktorların gözetimi altındaydı
Buckingham Sarayı'ndan Perşembe günü erken saatlerde yapılan açıklamaya göre Kraliçe geçen yılın sonundan bu yana "hareket etmede sorunlar" yaşıyordu.  Açıklamada "Bu sabah yapılan değerlendirmelerin ardından doktorlar Majestelerinin sağlığı için endişe duyuyor ve tıbbi gözetim altında kalmasını tavsiye etti. Kendini iyi hisseden Kraliçe, Balmoral Kalesi'nde kalmaya devam ediyor" denilmişti. Kraliçe Şubat ayında Covid-19 geçirmişti.

İngiltere'nin Devlet Başkanı olan Kraliçe, görevlerinin çoğunu varisi Prens Charles'a ve diğer kraliyet ailesi üyelerine devretmişti.

Kraliçe II. Elizabeth son dönemde bu yılki Parlamento açılışı ve Platin Jübile Konseri de dahil olmak üzere önemli bazı etkinliklere katılamamıştı.

Kraliçe Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip de geçen yıl Nisan ayında 99 yaşında hayatını kaybetmişti. 
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat