Kızıl geyik ailesinin kar mesaisi

Okunma: 75
Güncel 24 Ocak 2022 20:03
Videoyu Aç Kızıl geyik ailesinin kar mesaisi
A
a

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Görükle Kampüsü içerisindeki Doğal Yaşam Alanı’nda bulunan geyikler, yağan karın ardından görüntülendi. Sürü halinde dolaşan ve baskın erkek geyiğin önderlik ettiği grup arasında ilk kez kar ile tanışan yavru geyikler de çevreyi ilgiyle takip etti.

BUÜ Veteriner Fakültesi’nin kontrolünde olan ve sürekli olarak bakım hizmeti verilen 42 kızıl geyik, 72 hektarlık alanda yaşamlarını sürdürüyor. Yoğun kar yağışının ardından Doğal Yaşam Alanı’nda insanlardan uzakta hayatlarına devam eden geyikler, kendileri için bölgeye bırakılan otlarla besleniyor. Yaz aylarında dünyaya gelen ve ilk kez karla tanışan yavru geyikler ise sürüden ayrılmadan beyaz örtünün keyfini çıkarıyor.

TÜRKİYE’NİN FARKLI BÖLGELERİNDE DOĞAYA SALINIYORLAR
Türkiye'de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve hayat alanlarını yitiren geyikler için Üniversite yerleşkesi içerisinde 72 hektarlık alana 2004 yılında yetiştirme merkezi kuruldu. 3 erkek 7 dişi ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları sonunda sayı geçtiğimiz yıllarda 100'e ulaştı.
Yaşam alanları Türkiye'nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri olan geyikler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından 'tabiattaki yoğunluğunun artırılması' ile 'yaban hayatının desteklenmesi' amacıyla uygun görülen ormanlık alanlara bırakılıyor.
Drone video görüntülerini indirmek için https://we.tl/t-v7QldGNDmp
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat