Kılıçdaroğlu, Afet Bölgesi Hatay’da

Okunma: 143
Güncel 8 Şubat 2023 10:08
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu, Afet Bölgesi Hatay’da
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem felaketinden etkilenen Antakya’da Hatay Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi, Samandağ İlçe Jandarma Komutanlığı ve Arsuz’a giderek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve depremzede vatandaşlar ile bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin en ağır sonuçlarını yaşayan Hatay'da açıklama yaptı. "Haberlerden çok daha ağır tabloyla karşı karşıyayız" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bürokratlar çalışmak istiyorlar ama önlerine engeller konuyor." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antakya’da afet bölgesinde incelemelerinin ardından yıkılmış ve halen herhangi bir enkaz kaldırma çalışması yürütülmeyen bir binanın önünde bu gece saat 22.45’te basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu’na; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer eşlik etti.

İlk olarak konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bölge ile ilgili bilgi verdi. Savaş, şunları söyledi:

"Sayın Genel Başkanım, bu arkamızda gördüğümüz binalar 600 konutlar yapılan kooperatif. Bundan 15 yıl önce yapılmış. Bunun gibi birçok evimiz Antakya girişinden itibaren gerçekten de çok oturulamaz duruma gelmiş ve yıkılmış durumda. Tabi, ta Hassa’dan itibaren Kırıkhan, Antakya’ya giderken sağlı sollu bütün eski beldelerimiz şu anki mahallelerimiz Antakya, Defne ve Samandağ gerçekten de büyük bir yıkım içerisinde ve birçok insanımızı kaybettik. Şu anda da hummalı bir çalışma var. Gidebildiğimiz, yetişebildiğimiz kolaylıkla altta sesini duyabildiğimiz insanları çıkartmaya çalışıyoruz. Tabi ki, İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol’da da kayıplarımız var ama en çok kayıp bu güzergahta. Gerçekten de insanlarımız çok zor durumda. Şu anda elektrik, su, doğalgaz hepsi kesilmiş durumda. İletişimde de çok sıkıntılar çekiyoruz. Kendi insanımızla, çalışan arkadaşlarımızla bile telefon, whatsapp görüşmesinde büyük sıkıntılar çekiyoruz efendim."

Savaş'ın açıklamalarından sonra konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi:

"Sayın Başkan hepimizin gördüğü gerçekleri anlattı. Gerçekten de televizyonlara yansıyan görüntü, verilen haberler ama sahada karşılaştığımız gerçekler çok farklı. Çok daha ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. İnsanlar feryat halinde.

Gördüğüm tablo şu onu açık yüreklilikle ifade etmek isterim. Devletin kurumları aslında bürokratlar çalışmak istiyorlar ama önlerine engeller konuyor. Farklı tercihler konuyor ve bu devletin rahat nefes almasını engelliyor. Bugün buraya Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşlarımızla geldik. Hepimiz üzgünüz, hepimiz bir anlamda da kızgınız. Sorun var evet, sorunu elbirliğiyle çözmek istiyoruz evet. Ama sorunun çözülmesi için çözecek insanların önüne engellerin konulmaması lazım. Kararlıyız. Gerçekten de kararlıyız. Bu kentlerin tamamını ayağa kaldırmaya kararlıyız. Beraber mücadele ettiğimiz zaman bunun sonucunu kesinlikle elde edeceğiz.

Söylenecek çok şey var ama onların tamamını kimse merak etmesin yeri zamanı geldiğinde tamamını konuşacağız. Elbette üzgünüz, elbette kızgınız ama bir şekliyle bu sorunu çözmeye kararlı olduğumuzu da ifade etmek isterim.

Teşekkür ederim."
Kaynak : https://chp.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat