İkinci ihalede iptal!

Okunma: 71
Güncel 2 Ekim 2021 21:07
Videoyu Aç İkinci ihalede iptal!
A
a

Fahiş fiyatla gerçekleştirilen Emek-Şehir Hastanesi metro hattı ihalesi yine yargıdan döndü...

Danıştay'ın iptal kararı üzerine tekrarlarlanıp fahiş fiyatla yeniden Söğüt-Taşyapı ortaklığına verilen Bursaray Emek-Şehir Hastanesi hattı yapım ihalesinin bir kez daha iptal edildiği bilgisinin basına yansıması üzerine yazılı açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, iptal edilen ilk ihalede olduğu gibi ikinci ihalede de serbest rekabet koşullarının sağlanamadığına ve fahiş fiyatla yapılan ihaledeki iptal kararının çok büyük sürpriz olmadığına işaret ederek, "Emek-Şehir Hastanesi hattı için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 600 milyon liraya mal olacak diye açıklama yapmıştı. Kötü yönetilen Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kasası maalesef tamtakır olduğu için konu AKP hükümetine götürüldü ve ihaleyi Ulaştırma Bakanlığı yaptı. İlk ihale 1.6 milyar liraya verildi. 600 milyon lira maliyet nere, 1.6 milyar lira nere, bu proje fahiş fiyatla verildi diye şikayet ettiğimiz bu ihale iptal oldu. İkinci ihalede rakamın düşmesini beklerken, sanki bize inat 342 milyon lira fiyat artışıyla bu kez 1.9 milyar liraya iş bitti. Şimdi bakıyoruz ki, adrese teslim bu ikinci ihale de iptal oldu. Merak ediyoruz, üçüncü ihale yine AKP döneminde yapılırsa, maliyet hesabını yine yüksek tutup, ihaleyi aynı yandaş firmalara ve bu kez 2.5 milyar liraya mı verecekler?" diye sordu.

EMEK-ŞEHİR HASTANESİ METRO HATTI YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Bilindiği üzere Bursaray Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattının ilk ihalesi 27 Ekim 2020'de gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1 milyar 787 milyon lira maliyet öngörülen ihaleyi başka firmalara açık olmayan bir şekilde davet usulü ile yaptı ve ihaleyi 1 milyar 607 milyon liralık teklif veren Söğüt-Taşyapı ortaklığı kazandı. Ege Gökmen İnşaat ve Günfalt İnşaat ise bu çapta bir ihalenin davet usulüyle yapılmasına itiraz ederek dava açtı. Davanın Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından reddi üzerine konu Danıştay’a götürüldü. Danıştay 13’üncü Dairesi 1 milyar 600 milyon liralık hafif raylı sistem ihalesini iptal etti.

5 Mayıs 2021'deki ikinci ihale Danıştay'ın açık kararına rağmen yine davet yöntemiyle yapıldı. Çelikler, Gülermak Kolin, Söğüt, Makyol, Taşyapı'nın girdiği ihaleyi yine Söğüt-Taşyapı ortaklığı kazandı. İkinci ihalede maliyet hesabının 2 milyar 350 milyon liraya yükselmiş olması şaşkınlık yaratırken, ihale 1 milyar 950 milyon liraya sonuçlandı. İki ihale arasındaki 342 milyon liralık fiyat artışı ise tartışma konusu oldu.KARACA, DİĞER İLLERDEKİ RAKAMLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, ilk ihaleden sonra, başka kentlerdeki benzer uzunluk ve istasyon sayısına sahip metro-raylı sistemde ortalama kilometre maliyetlerini karşılaştırarak, Bursa'daki ihalenin fahiş fiyatla tamamlandığına işaret etmişti.

İzmir’de yakın zaman önce ihalesi yapılarak imalatı devam etmekte olan Narlıdere–F.Altay metro hattı incelendiğinde, toplam 7,2 km uzunluktaki bu hatta ve 7 istasyon olduğunu ve komple delme tünel olarak inşa edileceğini belirten Karaca, “Bursa hattı, aç-kapa tünel olarak imal edilecek, İzmir hattının delme tünel olması maliyetleri yüzde 40 arttıran bir unsur olarak değerlendirilmelidir. Bursa hattına göre 1,1 km daha uzun ve istasyon sayısı acısından değerlendirildiğinde 7 istasyon imalatı ile Bursa hattına göre 3 istasyon fazlası vardır. Toplam 1 milyar 27 milyon liraya ihale edilmiştir. Emek-Şehir Hastanesi hattı ise 6.1 kilometre uzunluğunda ve 1.6 milyar liraya ihale edildi. Bakanlık, Bursaray’ın bu hattını olması gerekenden 570 milyon lira daha pahalıya yaptırıyor demektir” şeklinde konuştu.

Karaca, diğer illerdeki metro inşaat maliyetleriyle Bursa Emek-Şehir Hastanesi hattı arasında karşılaştırmalı tabloyu da kamuoyu ile paylaştı.

Hat Adı-Özelliği-Uzunluğu-Ort. Km maliyeti
a)İzmir, Narlıdere-F Altay hattı, 7.2 km, 7 istasyon, delme tünel, ortalama km maliyeti 29.71 Milyon dolar
b)Kocaeli-Gebze-Darıca hattı, 15.5 km, 12 istasyon, delme ve aç kapa, ortalama km maliyeti 21.5 milyon dolar
c)Bursa, Emek-Şehir Hastanesi hattı, 6.1 km, 4 istasyon, hemzemin aç-kapa, ortalama km maliyeti 34 milyon dolar…

"BURSA'DAKİ HAT İÇİN FAZLADAN 572 MİLYON LİRA ÖDENECEK"

Karaca fiyat karşılaştırmasını şöyle tamamladı:

“Kocaeli Belediyesi tarafından yakın zaman önce 2020 yılında 15,5 km uzunluğunda ve 12 istasyonu bulunan, delme tünel ve aç-kapa yöntemi ile imalatı yapılacak olan Kocaeli-Gebze-Darıca raylı sistem hattının km maliyetinin 21,5 milyon dolar olduğu bu tabloda görülüyor. Bursa Şehir Hastanesi raylı sistem hattı, Kocaeli Belediyesi'nin yaptırdığına göre km başına ortalama 12,5 milyon dolar daha pahalıya mal oluyor. Bu değerlendirmeye göre Bursa da imal edilecek şehir hastanesi hattı için fazladan 572 milyon TL bedel ödenecek. Bursa Şehir hastanesi hattının imalat maliyetinin çok yüksek olduğu görülmektedir.”

ŞOK GELİŞME! KARACA'NIN İŞARET ETTİĞİ FAHİŞ FİYAT, DAHA DA ARTTI

Fiyatı 342 milyon lira zamlandırılarak aynı şirkete verilen ihale ile ilgili tartışmalar devam ederken, kamuoyuna yansıyan başka bir bilgi, adeta ihalenin iptal edileceğinin işareti oldu.

Emek-Şehir Hastanesi metro hattında projenin sonradan değişip delme tünelden vazgeçildiği ve aç-kapa tünele dönüştüğü sonradan ortaya çıktı. Müteahhit firmanın projeyi daha az maliyetli olan aç-kapa tünel ile yapma konusunda idareyi ikna ettiği bilgisi gündeme bomba gibi düştü. Böylelikle maliyeti daha da azaltan firmanın kârlılığı, zaten çok yüksek tutulmuş olan ihale bedeli sayesinde katlandı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP'nin giderayak giriştiği ihale oyunlarını mercek altında tutmaya devam edeceğini belirterek, "Üçüncü ihalenin de takipçisi olacağız. Milletin parasının her kuruşunu gözetmek bizim görevimiz. Öyle görünüyor ki, bu hattın gerçek fiyatlarla ihalesi de, inşaatı da CHP iktidarında yapılıp tamamlanacak, kurdeleyi de biz keseceğiz" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat