Hacıvat Deresi Yıldırım'a prestij katacak

Okunma: 331
BÜYÜKŞEHİR 21 Ekim 2013 17:07
Videoyu Aç Hacıvat Deresi Yıldırım'a prestij katacak
A
a
Bursa’yı güney-kuzey ekseninde kesen Nilüfer Çayı, Cilimboz ve Gökdere’de ıslah çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Hacivat Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını tamamlanma aşamasına getirdi. Derenin Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik kısmının ıslahı büyük ölçüde tamamlanırken, önümüzdeki günlerde başlayacak rekreasyon çalışmalarıyla Hacıvat Deresi Yıldırım’ın yeni cazibe merkezlerinden biri olacak.
 
Hacıvat Deresi’nin Ankara yolu altında kalan kısmında devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kent merkezindeki dereler başta olmak üzere 26 derenin ıslahını periyodik olarak sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, hedeflerinin her açıdan daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir Bursa olduğunu hatırlattı.
 
Yeni cazibe merkezi 
Proje kapsamında Hacıvat deresinde zemin düzenlemesinin yanında yan duvarlarının örüldüğünü belirten Başkan Altepe, 12 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğindeki istinat duvarlarının Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik alanda büyük ölçüde tamamlandığını vurguladı. İstinat duvarlarının yanında kalan alanlarda rekreasyon çalışmalarına yakında başlanacağını kaydeden Başkan Altepe, “Spor alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile Hacıvat Deresi’nin her iki yakası Çınarönü ve Hacıvat Mahallelerine ayrı bir değer katacak. Burada Yıldırım’ın yeni bir cazibe merkezi ortaya çıkıyor. Dere ıslah ve çevre düzenlemeleriyle birlikte yaklaşık 14 milyon TL’lik bir yatırımı Yıldırım’a kazandırmış oluyoruz. Ayrıca çalışma kapsamında buraya bir de Hacıvat Şehitliği yapmış olacağız. Bu bölge Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir bölge. Çalışma kapsamında önemli bir anıtsal eseri de bu bölgeye kazandırmış olacağız” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat