Eyfel Kulesi paslandı mı?

Okunma: 83
Dünya 8 Temmuz 2022 21:45
Videoyu Aç Eyfel Kulesi paslandı mı?
A
a

Notre Dame Katedrali'nin ihmal nedeniyle yanışını gözyaşları içinde izleyen Fransızlar şimdi de Eyfel Kulesi'nin yıkılmasına mı tanık olacak?

Fransız Marianne dergisi, 3 ayrı uzman raporunda yer alan tespitleri yayınlayarak, yöneticileri uyardı. Dergide yayınlanan 2010, 2014 ve 2016 tarihli gizli raporlarda, Eyfel Kulesi'nin "bakım kusurları ve bozulmaların boyutu" konusunda detaylar yer alıyor.

Eyfel Kulesi'nin yüzde 70'inin paslandığı bilgisine yer verilen raporlara göre, 133 yaşındaki kulenin bazı bölümlerinde paslanma aşırı ilerledi ve bu paslanma kulenin demirlerini aşındırıyor. Öyle ki kule üzerindeki paslanma ve bozulmalar, kulenin önünden geçerken çıplak gözle dahi görülebiliyor.

Marianne Dergisi'nde yar alan rapora göre, özellikle art arda yapılan boya katmanlarından dolayı demirler paslanarak aşınıyor. Marianne dergisi kulenin durumu hakkında, "Elbette kule yarın sabah yıkılmayacak. Bu çok zaman alacak. Ama bu gidiş iyi değil" diyor.

Eyfel Kulesi’ni işleten SETE şirketi yetkilileri ise, "Kulenin sapasağlam demirlerle, dimdik ayakta olduğunu ve hiçbir güvenlik sorunu olmadığını" iddia ediyor. Kulenin en çok yıpranan bölümlerinde boya kampanyasının başlatıldığını ve eski boya katmanlarının tümüyle kaldırıldığını belirten yönetim, "tüm demirlerin hala kusursuz olduğunu tespit ettiklerini" açıkladı.

Paris Belediyesi, yaklaşık 300 metre boyundaki Eyfel Kulesi'ne 82 milyon euroya malolan, tarihinin en pahalı boyama kampanyasını başlattı. Ancak Marianne dergisi, bu kampanyayı da eleştiriyor ve "20. boya kampanyası yalnızca pahalı değil, belki de en verimsiz kampanya olacak. Uzman raporlarına göre Paris'in semböoü çok kötü durumda ve bu durum sadece boyanarak düzeltilemez" diyor.

Haber üzerine harekete geçen belediye yönetimindeki muhalefet grubu, konuya ilişkin bir oturum yapılmasını ve uzmanların kendilerine bilgi vermesini istedi.
Ancak, dünyanın en çok ziyaret edilen anıtları arasında yer alan, günde 20 binden fazla, yılda 6 milyon ziyaretçinin gezdiği Eyfel Kulesi COVID öncesi ziyaretçi sayısına yeniden kavuştu.

Kulenin önünden geçen turistler, kulenin boynma anının bile fotoğraflarını çekiyor. Fransa'nın "Demir Lady'si" bu haliyle bile cazibesinden bir şey kaybetmiyor ve turistlerin yoğun ilgisini çekmye devam ediyor.
Kaynak : VOA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat