Döviz büroları ile ilgili değişiklikler "Jöleli" kokuyor...

Okunma: 73
Güncel 4 Kasım 2021 17:29
Videoyu Aç Döviz büroları ile ilgili değişiklikler "Jöleli" kokuyor...
A
a

Osman GÜRÇAY'ın Özel Haberi...

Son yayınlanan tebliğ ve yönetmeliklerden sonra döviz büroları ile ilgili işlemlerden daha çok anayasal hak ihlallerine karşı seslerini duyurmak için Türkiye genelinde basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklaması ile eş zamanlı olarak da yetkili döviz büroları alım satım ve işlem yapmadı. 
Bursa’daki basın açıklaması 15 Temmuz Demokrasi Meydanında Yetkili Müesseseler Platformu sözcüsü Ahmet Balaban tarafından okundu.
Alınan kararlar ile sektörün aldığı ve alacağı yaraları birer birer anlattı. 
Kimse yoğurdum ekşi demez yolunda giderek hukukçuların bu konudaki görüşlerini aldığımda örtüştüğünü gördüm.
O metinleri koydum okursunuz.
Ben başka bir yere radar kurdum.
Bana bu kararların ardında sektörü yıldırma ve hatta pes ettirme gibi saklı bir niyet var gibi geldi.
Adamlar…
Aldığınıza fiş kesin diyorlar tamam diyoruz.
Sattığınıza fiş kesin diyorlar tamam diyoruz.
Daha ne istiyorsunuz diyorlar.
Yılların emeği ile oluşmuş bir ekonomik değerlerine alamazsın, satamazsın, devredemezsin hatta yer değiştiremezsin demek sen öl ben helvanı yiyeyim demekten farkı yok. 
Bozduracak bir dolarım bile yok ama adaletin terazisi ile ekmek ile oynanırsa ona bozulurum.
Hani dolar 3 lirayı geçerse beni öpün diyen jöleli zat var ya!
Bu işler ancak öyle bir kafadan çıkar.
Sen yetki belgesi verdiğin büroları geliştirip, ihracata destek unsurları olarak kullanacağına, müşteriye makas değiştirip iki çeyrek altın ile kuyumcu dükkânı açan merdiven altı dövizcilerine yönlendiriyorsun.
Öte yandan bu konuyu eşeledikçe yabancı sesler duymaya, İspanyolca şarkılar dinlemeye başlıyorsunuz. 
Bizim döviz bürolarına haram edilen haklar, hava alanlarında yabancılara sebil gibi dağıtılıyor mu diye şüpheleniyorsunuz.
Bu hurmaları abartılı yenirse çok tırmalar haberiniz olsun.
Ben bir başbakanın 40 Cent’e muhtacız dediği dönemlerden geliyorum. 
Bugünlerde de farklı şeyler yaşamıyoruz.
Bir haber ile dövizin patladığı bu günlerde bürokratların ve Beştepe sakinlerinin ihracatçı ve döviz sektörü ile oynamamalarını ısrarla tavsiye ediyorum.

Döviz Büroları Yetkili Müesseseler Platformu basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi.
Yetkili müesseseler platformu olarak Türkiye genelinde alın teri döken 852 döviz bürosu sahibi ve binlerce çalışanı adına bu açıklamayı yapmaktayız.
12 Ekim 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ bizleri ve tüm çalışanlarımızı mağdur etmektedir.
Öncelikle şunu vurgulamak istiyoruz. Biz döviz büroları olarak serbest piyasanın en önemli unsurlarıyız ve her daim devletimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.
Şunu da eklemek isteriz; Döviz Büroları dolarizasyonun sebebi değil, tam aksine serbest piyasadaki dövizin sisteme dahil olmasını sağlayarak antidolarizasyon sebebidir.Yeni tebliğ ile serbest piyasada çok önemli misyona sahip olan döviz bürolarının;   
    • Hisse devir hakları ellerinden alınmış
    • Sermaye şartı 5 katına çıkartılmış
    • Şirket adresi taşıma hakkı bile faaliyet bölgelerine ayrılarak neredeyse imkansız hale getirilmiştir.

Ve bu kararlar alınırken sektörden hiçbir arkadaşımızın görüşü alınmamıştır.
Döviz Bürolarının en güvenilir ve saygın esnaflardan olduğu herkesin malumudur. Buna rağmen en stratejik sektörler dahil hiçbir sektöre uygulanmayan baskı ve sert düzenlemelere bizim sektörümüze uygulanmaktadır.
Kamu yöneticilerimizin vicdanına sesleniyoruz:
Senelerce emek verip şirketlerini belirli bir noktaya getiren döviz bürolarının yeni tebliğ ile bir anda değersizleştirilmesi, tüm şirket değerine Hazine tarafından “ücret” adı altında el koyulması hiçbir yasa ve temayüle uymamaktadır.
Bu tebliğ eğer devam ederse, hali hazırda yeterince mücadele edilmeyen KAÇAK DÖVİZ BÜROLARININ ekmeğine yağ sürülmesine sebep olacaktır.Hukukçuların görüşü
12 Ekim 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan haksız ve hukuka aykırı yönetmelik ve tebliğe karşı görüşlerimizi ifade etmek için meslektaşlarım ve müvekkil şirketler ile bugün birlikteyiz. 
Yürürlüğe sokulan tebliğ ve yönetmelik ile döviz bürolarının adeta nefesi kesilmiş ve çalışamaz hale getirilmiştir. Yayınlanan tebliğe karşı tüm şirket sahipleri ve çalışanları tepkilidir. Hazine ve maliye bakanlığı şirket sahiplerinin, hukukçuların, mali müşavirlerin görüşünü almadan, piyasa koşulları ve çalışma şartları ile uyuşmayan düzenlemeler getirmiştir. Yürürlüğe sokulan tebliğ ve yönetmelik hak ihlallerini içermektedir. 
Tebliğ ve yönetmelikler idari bir işlemdir ve idari işlemler kanuna ve anayasaya aykırı olamaz. 
Anayasamızda ve kanunlarımızda düzenlenmiş olan ve idare hukukuna hakim ilkeler olan mülkiyet hakkı, çalışma hürriyeti, Özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin korunması ilkesi, kazanılmış haklara saygı ilkesi, idari işlemlerdeki istikrar ilkesi yok sayılmıştır.
Bu tebliğ ve yönetmelik ile şirket sahipleri şirketlerini çocuklarına, babalarına ve kardeşlerine devredemez hale getirilmiştir.
 Devir hakları ellerinden alınarak mevcut döviz bürolarının piyasadaki rayiç şirket değeri bir gecede sıfıra eşitlenmiştir. Bakkalın, kuyumcunun, manavın, kasabın, marketin, bankanın şirketlerini devretme hakkı varken döviz bürolarının devir hakkının engellenmesinin hukuki bir yanı yoktur. Yürürlüğe konulan tebliğ bu yönüyle kazanılmış hakları ihlal etmiştir. 
Döviz büroları ülkemizin menfaatlerini koruyan işletmelerdir. Döviz bürolarının aleyhine getirilen haksız düzenlemenin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatif alarak mevcut soruna çözüm getirmesi en büyük beklentimizdir. 
12.10.2021 tarih ve 2021-32/62 sayılı tebliğ Ticaret Hukukuna, İdare Hukukun temel ilkelerine ve Anayasada güvence altına alınan haklara aykırıdır. Bu sebeple ilgili yönetmelik ve tebliğin iptali için Danıştay nezdinde dava açılacaktır. Mahkeme tarafından yürütmenin durdurulması kararı verileceği beklentimiz yüksektir. 
Döviz bürolarının çalışma hayatı kolaylaştırılmalıdır. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat