Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Okunma: 55
Güncel 26 Ekim 2021 21:29
Videoyu Aç  Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
A
a

Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesinin iki yıl uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Irak ve Suriye'ye iki, Lübnan'a bir yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Tezkereye CHP ve HDP'liler "hayır" oyu verdi. Tezkerenin süresi, AKP, MHP ve İYİ Parti'nin "evet" oylarıyla uzatıldı.

Tezkere üzerindeki görüşmelerinde İYİ Parti adına Kamil Erozan ile Aytun Çıray, MHP adına Kamil Aydın, HDP adına Hakkı Saruhan Oluç, CHP adına Ahmet Ünal Çeviköz, AKP adına İsmet Yılmaz söz aldı.

Şahıslar adına yapılan konuşmaların da ardından oylamaya geçildi.

Tezkere görüşmeleri sırasında HDP'liler "savaşa hayır" pankartlerı taşıyarak oylamayı protesto etti. CHP'liler ise oylama öncesi tezkerenin uzatılmasına "hayır" oyuvereceklerini açıklamıştı.

Tezkere ne diyor?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclis Başkanlığı'na gönderilen Irak ve Suriye tezkeresinde PKK/PYD-YPG'nin Suriye'de bölücü faaliyetler yürüttüğü belirtilerek bunun Türkiye açısından tehdit olduğu vurgulandı. "Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır" denilen tezkerede, "Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde de PKK/PYD-YPG ve IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin ulusal güvenliğe ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürdükleri" ifade edildi.

Tezkerede "İdlib'de, Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditlerin devam ettiği" de vurgulanarak "Bütün bu gelişmeler kapsamında, terörle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir" denildi.

Tezkerede Türk askerlerinin Irak ve Suriye'deki görev süresisinin 30 Ekim 2021'den itibaren 2 yıl uzatılması istendi.

Lübnan tezkeresinde de Lübnan'la ikili ilişkiler ve bölgedeki güvenlik şartları da göz önünde tutularak TSK unsurlarının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve TBMM kararıyla tespit edilen ilkeler kapsamında 31 Ekim 2021'den itibaren sürenin 1 yıl daha uzatılması talep edildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat