Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Her türlü tedbiri alacağız..."

Okunma: 82
Güncel 16 Aralık 2022 16:39
Videoyu Aç Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Her türlü tedbiri alacağız..."
A
a

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Kısa ve orta vadede küresel enerji krizinin Avrupa’da yol açtığı sıkıntıların, uzun vadede kalkınma hedeflerimizi yavaşlatacak sorunların, ülkemizde yaşanmaması için her türlü tedbiri almayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

“SİLİVRİ, AVRUPA’DAKİ EN BÜYÜK YER ALTI GAZ DEPOLAMA TESİSİ HÂLİNE GELMİŞTİR”

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin, açılışı yapılan yeni fazıyla 4,6 milyar metreküpe ulaşan toplam kapasitesinin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünkü açılışla birlikte, Silivri, Avrupa’daki en büyük yer altı gaz depolama tesisi hâline gelmiştir” dedi.

Silivri’deki tesisin ilk fazını 2007 yılında hizmete aldıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Son genişletme çalışmaları, denizden 3 kilometre açıktaki platformlar vasıtasıyla, 18 kuyuda, 31 bin metre deniz sondajı yapılarak gerçekleştirildi. Bu faaliyetler, Karadeniz’deki sondaj işlemleri seviyesinde bir yoğunlukla yürütülmüştür. Tüm bu çalışmalarda kullanılan malzemeler tamamen yerli ve millî olarak üretilmiş, böylece ülkemizin gaz depolama alanındaki teknoloji birikimine de katkı sağlanmıştır. Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisimiz, günlük 45 milyon metreküp enjeksiyon ve 75 milyon metreküp geri dönüşüm kapasitesine sahiptir.”

Tesisin, en yoğun tüketim döneminde dahi talebin dörtte birini tek başına karşılayabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara Tuz Gölü’ndeki kapasite genişletme çalışmaları tamamlandığında, orada da benzer orana ulaşacağız. Ülkemizin bu yılki toplam doğal gaz tüketiminin 53,5 milyar metreküp olacağı göz önüne alındığında, Silivri’de ulaştığımız 4,6 milyar metreküplük ve Tuz Gölü’nde hedeflediğimiz 5,4 milyar metreküplük kapasitesinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisimizin yeni fazının hizmete girmesinde emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları tebrik ediyorum.”

Türkiye’yi, doğal gaz keşfi ve işletmesi yanında depolaması alanında da en güvenli seviyeye getirene kadar yatırımlarının devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kısa ve orta vadede küresel enerji krizinin Avrupa’da yol açtığı sıkıntıların, uzun vadede kalkınma hedeflerimizi yavaşlatacak sorunların, ülkemizde yaşanmaması için her türlü tedbiri almayı sürdüreceğiz” diye ekledi.
Kaynak : https://www.tccb.gov.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
BURSA
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat