Bursagaz, "Mevzuat" diye abonelerini mağdur ediyor...

Okunma: 111
Güncel 21 Nisan 2022 17:57
Videoyu Aç Bursagaz, "Mevzuat" diye abonelerini mağdur ediyor...
A
a

Duayen Gazeteci Ali Eşref UZUNDERE yazdı...

Dünyanın en köklü petrol ve doğalgaz şirketlerinden biri olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın Türkiye’deki iştiraki SOCAR Turkey Enerji AŞ’nin (SOCAR Türkiye) çatısı altında Bursa’da SOKAR doğalgaz dağıtımını üslenen Bursagaz iç tesisat uygulamalarında abonelerinden “Tadilat projesi” isteyerek vatandaşı mağdur ediyor.  Kurumun internet sitesinde; “Tadilat projesi tanımı; “Doğalgaz borusuna yapılacak müdahalelerde çizilmesi gereken doğal gaz projesidir” deniyor.

Bursagaz abonesi bir vatandaşın  “Doğalgaz kullanım araçlarından (kombi, şofben, soba ve ocak vs.) birinin arıza nedeniyle kullanım dışı kalması durumunda, “cihaz değişiklik talebi” başvurusunda,  Bursagaz, iç tesisat için yetki verdiği firmalara “Tadilat projesi” çizdirilmesi isteniyor. Kurumun bu isteği, doğalgaz abonesi vatandaşın bu sıkıntılı dönemde maddi açıdan mağduriyetine sebep oluyor. 

Bursa’da Bursagaz’ın iç tesisat konusunda yetki verdiği 223 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalar da Bursagaz’ın abonesinden istediği “Tadilat projesini” 1000- 2500 lira arasında bir fiyatla çiziyorlar.

Ülkemizde doğalgaz lisans bölgesinde bulunun şirketleri ile toplamda 31 ilin sınırları içerisinde 27 il merkezi, 181 ilçe ve beldede dağıtım yapan şirkette Bursagaz’daki gibi abonelerden cihaz değişikliği durumunda “Tadilat tadilat projesi değil,  “Cihaz Formu” uygulaması var.  Cihazı değiştiren teknisyen bu formu doldurup kuruma veriyor.  Bursagaz’ın kanun ve yönetmelikler doğrultusunda hizmet verirken abonelerinden “Tadilat Projesi çizdirmelerini istemesinin mantığını anlamakta zorlanıyorum.
 
Bursa’nın doğalgaz kullanımında 31 yıllık geçmiş tecrübesi olduğu halde Bursagaz Kayseri’den yönetiliyor. Bursagaz’la sorun sadece aboneler yaşanmıyor. Bursagaz’ın yetkilendirdiği firmalar arasında da yaşanıyor. Telefonla görüştüğüm bir firma yetkilisi; “Aslında Bursagaz’da sorun yoktur. Sorunu çalışanlar çıkarıp, sonrada kendileri çözüyorlar. Sorun; Doğalgaz açımında,  İç tesisat proje onayında ve proje kabulünde yaşanıyor. Kurum Koordinatörü ve yönetimi ile yüz yüze görüşmemiz mümkün olmuyor. Böyle giderse mağduriyet dosyaları nedeniyle mahkemelerde hâkimle muhatap olacak, yüz-yüze görüşeceklerdir” diye dert yakındı.  

Benim de bir doğalgaz tüketicisi abonesi olarak evimde kullandığım Kombi değil “şofben” arızası nedeniyle yolum BURSAGAZ’a düştü. Biliyorsunuz halk kahramanlarımızdan Köroğlu’nun bir sözü vardır. Ta o günlerden günümüze kadar süregelen “Delikli demir (Tüfek-Tabanca) icat oldu mertlik bozuldu” diye. Bu söz günümüze şöyle uyarlana bilir. “Bilgisayar icat oldu “insani ilişkilerimiz, yüz yüze görüşme” durumlarımız bozuldu. Düşünün… İnsansınız ama muhatap olacağınız herhangi bir insan yok karşınızda. Firmaları kurumları aradığınızda karşınıza bir bilgisayar papağanı çıkıyor, öncelikle bu papağanın söylediklerini yerine getiriyorsunuz. Bende Bursagaz’ın Bursa direktörü Dinçer Akbaba beyle kurumdaki böyle bir uygulama konusunda görüşmek için Bursagaz’ın (444 11 33) nolu telefonunu aradım. Bilgisayar hazretleri cevap verdi. Bir sürü izahattan ve kurumla ilgili işlerin çözümüne yönelik bilgi aktardıktan sonra 1’den 5 kadar hizmet birimlerini sayarak kodlamamı istedi. Bunların içinde operatöre bağlanma kodlaması yok tabii.. Çünkü yönetim vatandaşla muhatap olmak istemiyor.
Mecburen kalkıp Bursagaz’ın yönetim merkezine gittim.  Alt katta “Çözüm merkezi” var oraya git dediler. Gidip sıra numarası alıp sıramın gelmesini bekledim. Sıram gelince Çözüm merkezinin en son masasında bir bayan görevliye meramımı anlatım. Bayan yetkili “Mevzuatımız böyle abone olarak mevzuata uymak zorundasınız”  diyerek kestirip attı. Ben de siz bir çalışansınız verilen emri yerine getirmekle mükellefsiniz. Uygulamanın hatalı ve mantıksız olduğunu bunun da vatandaşın mağduriyetine neden olduğunu yüz-yüze yöneticiye anlatmak istiyorum. Ben yöneticinizle muhatap olup konuyu ona iletmek istiyorum dedikçe bu bayan çalışan yine mevzuatları konusunda beni ikna etmeye çalıştı.

Bende “mevzuat hazretlerinizle vatandaşı, mağdur ediyorsunuz. Bursa’da iç tesisat yapımı ve düzenlemesi ile ilgili yetki verdiğiniz firmalar “Tadilat projesi” için vatandaştan 1000- 2500 lira arasında değişen para talep ediyorlar. (serbest piyasa ekonomisi) Sizler çalışanlarsınız,  mevzuatı belirleyip uygulamaya koyan firmanın yetkilisiyle muhatap olup görüşmek isteğimde ısrarcı oldum.  Nihayet konuyla ilgili ve yetkili olduğu söylenen bir mühendis çağırdılar. 
Bu arkadaşa kendimi tanıttım, kurum, mevzuat hazretleri uygulaması ile vatandaşı mağdur ediyor. “Tadilat Projesi” istemekle vatandaşı yetki verdiğiniz firmalara yönlendiriyorsunuz. (Bir nevi onlara müşteri gönderiyorsunuz) Kurumunuzca kabul edilip onaylanan doğalgaz iç tesisat esas projesinde hiçbir değişiklik yapılmadan sadece kullanılan doğalgaz araçları (Kombi, Şofben, Ocak)  değişikliğinde yeniden tadilat projesi istenmesi vatandaşı maddi açıdan zora sokmaktadır. Tadilat projesi yerine Cihaz değişim formu” uygulaması gibi bir çözüm neden düşünülmediğini önerdim. Mühendis arkadaş onu ben bilmem, kurumun koordinatörü ile görüşmek için randevu alıp görüşebilirsiniz dedi.
 
8 Nisan 2022’de telefonla kurumun koordinatörü sekreterine ulaşarak randevu talebinde bulundum. Bir kaç gün sonra nihayet Bursagaz koordinatörü ile değil başka bir yetkili ile telefonla muhatap oldum. Durumu ona da anlattım.  Muhatabım, yöneticilerimizle bu durumu görüştükten sonra beni bilgilendireceğini söyledi. 
Bursagaz’dan 18.04.2022 tarihinde e-postama gönderilen yazılı bilgilendirme aynen şöyledir:  

“Sayın Ali Eşref Uzundere,

8 Nisan Cuma günü Bursagaz Müşteri Hizmetleri Merkezimize yaptığınız ziyaretinizde dile getirdiğiniz “kombi değişiminde istenen tadilat projesi” konusuyla ilgili sizi bilgilendirmek isteriz.
Öncelikle kombi değişiminde tadilat projesi istenmesi uygulamasının Bursagaz’a özgü bir uygulama olmadığını, ülkemizde hizmet veren tüm doğal gaz dağıtım şirketlerinin faaliyetlerini yürütürken bu konuyla ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklere uymakla yükümlü olduklarını belirtmek isteriz. Doğal gazın dağıtımından, iletiminden ve kullanımından sorumlu tarafların sorumlulukları, yönetmeliklerle kesin olarak belirlenmiştir.
Doğal Gaz Piyasası İç Tesisat Yönetmeliği’nin 4. maddesinin tanımlar kısmında iç tesisat, “Basınç düşürme ve ölçüm istasyonu veya servis kutusu çıkışından itibaren sayaç hariç, müşteri tarafından yaptırılan ve mülkiyeti müşteriye ait olan boru hattı ve teçhizatı ile tüketim cihazları, atık gaz çıkış borusu, baca ve havalandırma sistemleri gibi tesisatı ifade eder.” şeklinde tanımlanır.
Yine aynı yönetmeliğin 6. maddesinde ise “Müşteri, iç tesisatı veya mevcut iç tesisatta yapılacak tadilatı, bedeli karşılığında sertifika sahibine projelendirir, inşa ettirir” denilmekte olup; TS7363 – Doğal Gaz Bina İç Tesisatı Projelendirme ve Uygulama Kuralları 9.5: Tesisatın yeniden kontrolü başlıklı maddesinde; “Tesisata müşteri tarafından herhangi bir müdahale veya değişiklik yapılmışsa; yeniden tadilat projesi talep edilerek tesisat yeniden kontrol edilir” ibaresi yer almaktadır
Bu yönetmelik ve standartlar doğrultusunda; değiştirilen “tüketim cihazı” iç tesisatın bir parçası olduğundan cihazın değişimi iç tesisatta değişiklik yapılması olarak tanımlanmıştır. İç tesisatta değişiklik yapılması ise tadilat projesi gerektirmektedir. Bu tadilat projesi, müşteri tarafından seçilecek ve anlaşma yapılacak olan sertifikalı iç tesisat firması tarafından yapılmalıdır.
Saygılarımızla
Bursagaz”

Not: Ben “kombi” değişiminde istenen tadilat projesi değil, “Şofben” değişiminde istenen tadilat projesi konusunu dile getirip öneride bulunmuştum. 

KURUMUN İNTERNET SİTESİNE YANSIYAN ABONE ŞİKİYATLERİNDEN BİR DEMET: 

Sabri (1 hafta önce): Bursa gazdan aylık 53m3 tüketim yaparken bir sonraki ay 249m3 kullanımlık fatura yansıtılıyor. Sabah 8:00da evden çıkıyorum. Akşam 21:00da geliyorum. Kalan zamanı iş yerimde geçiriyorum. Oraya gelen fatura 265m3 burası kuaför salonu sıcak su ve ısınmam buradan sağlanıyor.
İş yeri olduğu için sıcak tutmak için bol bol yakıyorum. İş yerimin üstü teras, yan taraflarının 4/3ü alüminyum cam ve kar yağışında yaktığım bu. Evde kısıkta yakıyorum donuyoruz evde kat kat giyiniyoruz. Bana diyorlar ki 249m3 kullanmış görünüyor. Rezillik diz boyu.
Ben faturamın iptalini istiyorum. Komşularım 24saat evde full ısınıyor ve sıcak su kullanıyorlar 4 kişi yaşıyorlar. Onlara 605 geliyor. Bana 717. Biz iki kişiyiz 12 saat bile kalamıyoruz evde bazı akşamlar 22:00-23:00 da eve ® girdiğimiz oluyor ve petekleri açıkta bırakmıyoruz. Ben faturamın araştırılmasını ve iptalini talep ediyorum.

Serkan (1 hafta önce): 1 Nisan tarihinde doğalgaz fiyatlarına gelen zammın mart ayında kullandığım birim fiyatlarına yansımasından dolayı şikâyetçiyim. Faturada ilk okuma olarak 08.03.2022 tarihi gözüküyor ve ben 25 Mart tarihinde havaların ısınması ve tasarruf edebilmek adına kombimi kapattım ve bu tarihten sonra açmadım. Bu elektrik faturama da yansımıştır. Fakat 07.04.2022 tarihinde okunan doğalgaz faturamda mart ve nisan ayına ait herhangi bir fark olmadığını ve tüm harcamaların güncel fiyat üzerinden yapıldığını gördüm. Yılbaşında benzer durum elektrik faturasında ortalama alınarak yapılmıştı. Bu durumun düzeltilmesini talep ediyorum veya varsa bir açıklaması tarafıma bilgi verilmesini istiyorum.

Ahmet (16 Mart 23:10): Ben bir fatura ödemek için üyelik açmak zorunda mıyım? Kredi kartına aldığınız komisyonlara ve bizi mahkûm ettiğin bankacılık uygulamalarına uçuk ücretler ödemek zorunda mıyım? Neden basit ve kullanışlı bir iki ödeme yöntemi denemeyerek bize işkence ettiğinizi anlamak istiyorum? Ayrıca müşteri hizmetlerinizin yavaşlığı ve daha kendi sesli yanıt sistemlerini bilmemeleri de ironik. Kurumsallığınızı sorguluyorum. Ve zamanında çevre konulu etkinliklerinize katılıp size destek verdiğim için utanıyorum.

Şazimet (15 Şubat 14:30): Eyyy Bursa Gaz ne bu şiddet bu celal bize bu faturalar reva mı? Küçücük 2+1 evde kombi en dip seviyede 35 te ( başka kısma imkânı yok kapatmam lazım) 481 TL fatura. Hafta boyunca gün içinde evde kimse yok zaten 2 kişi yaşıyoruz ama bu gidişle yaşayamayacağız. Biraz insaf yahu! Zaten aldığımız asgari ücret taş mı yiyelim taş mı yesin bu millet. Yetkilileri göreve bekliyoruz acil.

Melike (15 Şubat 14:02): Bursa Gaz bugün (15.02.2022) tarihinde sayacımı okudu ve bu sayaç okuma işleminde 826 TL'lik bir fatura çıktı. Gecikme bedeli olarak 126 TL'lik bir para tutarı var. Alınacak olan bu para neye göre şekilleniyor neye göre alınıyor neyin gecikmesi? Bu milletin yanıltıldığı yetmiyor artık kendinize gelin. Elektrik doğalgaz su her şeye alakasız zamlar alakasız farklar alıyorsunuz. Yeter.

Mak (3 hafta önce): Doğalgaz aboneliği İnegöl de 465 Bursa'da 1465 şeytan bunun neresinde bunun bir açıklaması olmalı ali ye 5 lira veliye niye 15 lira Bursa Gaz başına bir açıklama yapması gerekir. Bunu makul fiyatı 500 TL'dir zaten gereği gibi para kazanıyorlar bir de sayaçtan fahiş para kazanmak haksızlık.

Erkan (14 Şubat 14:37): Bursa Gaz'a sayaç bildirimi yapmak istiyorum 44 11 33 numaralı müşteri hizmetleri telefonu açılmıyor direk telefon kapanıyor. Online olarak girmek istiyorum sisteme girmiyor e devler üzerinden bildirim yapmak istedim sadece fatura sorgulama yapılıyor. Ben faturamı nasıl ödeyeceğim çok mu zor sayaç bildirimi diye bir uygulama yapmanız ya da siteye bir link eklemeniz. Kanser ettiniz beni be yazıklar olsun sitenize de telefonunuza da.

Hatice (11 Mart 12:34):11.03.2022 günü sabah gelip doğalgazımızı kesmişler. Sebebi 2 yıl önce ölüm tarihi 24.02.2020. Babam e** a** aboneliği babamın üzerine olduğu için. Öncesinde bize herhangi bir uyarı, SMS vs. gelmemiştir. Aradan 2 yıl geçip bugün o kadar kar yağışı gününde doğal gazın kesilmesi ve bu soğuk havada bizi mağdur bırakmışlardır. Aradığımda 5 iş günü içerisinde ancak açabileceklerini söylediler.

Elif (15 Şubat 14:08):Bursa Mudanya Güzelyalı eğitim Mahallesi maden kent sokak no 7 daire 4 için abonelik başvurusunda bulunduk Bursa gazdan gelen ilk personel doğru düzgün kontrol yapmadığı için bir haftadır doğalgaz kapalı kaçak var deyip gitti randevu aldık. Üç günden önce gelemiyorlarmış ikinci gelen baktı başka yerde var bu seferde dedi gitti yine randevu aldık. Üç gün geçti ve üçüncü gelen personel de başka bir yerde kaçak var bunu da düzeltin dedi. Bir buçuk yaşında çocuğum var bu kış gününde hasta oldu. Bu mağduriyetimiz ne olacak personel doğru iş yapmıyor üç günden önce gelemiyorlar gereğinin yapılmasını arz ediyorum.

Yunus (3 hafta önce): Yaklaşık 8 saattir sayaç arızası yaşıyorum. Sabah saatlerinde aradım, daha sonra arayın dediler. Öğleden sonra aradım sistemsel sorun var yine daha sonra arayın dediler. Doğalgaz kaçağı olabilir, hayati bir risk olabilir. 1-3 gün arası dönüş yapacaklarmış. İnşallah ölmeyiz o zamana kadar.

Neriman (10 Şubat 11:30) Ne kötü bir müşteri hizmetleriniz var. Bekletme ve doğalgaz uyarıyor cıngılı, Çin işkencesinden daha beter. 1 saate yakın bekliyorum ve müşteri temsilcisi yok! 187 acili aradım artık. 444 1133 ü arayın dedi! Zekâ geriliği olan müşteriye hizmet eder gibi banttan 200 bin defa aynı cümleleri dinletiyorsunuz. Müşteri hizmetleri sürecinizi kınıyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat