Bursa Valisi Yakup Canbolat'tan Ahilik Haftası kutlama mesajı

Okunma: 61
Güncel 13 Eylül 2021 13:55
Videoyu Aç Bursa Valisi Yakup Canbolat'tan Ahilik Haftası kutlama mesajı
A
a
Aziz Bursalı hemşehrilerim;

Çok Kıymetli Bursa Esnafımız;

Öncelikle ekonomimizin can damarı esnaflarımızın 34.Ahilik Haftasını en kalbi duygularımla kutlarım.

Ahilik, toplumsal dokumuzun temel dinamiklerindendir. Dolayısıyla dünyada etkisi en çok olan bu kültürü canlı tutmak, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi adına oldukça önem arz etmektedir.

Ahiliğin gönül fırınında pişen ahilik ekmeğinin ana maddelerini olgun kişilik, ahlak ve doğruluk oluşturur. Ahilik, öğrenmenin yeri, zamanı ve yaşı olmaz diyen, komşusu siftah yapmadan kendi ticaretine başlamayan, iki günü birbirinden farklı kılmayı özendiren, “Eline, beline, diline sahip ol” düsturuyla toplumsal ahlakın özetini üyelerine sunan ekonomik ve kültürel hayatımızın omurgasıdır.

Ahilik kültürü Ahi Evran’ın kültürüdür, onun tasavvuf öğretisidir. Ahiler, Ahi Evran’ın izinden giden taliplerdir.

Milletlerin harman olduğu Anadolu, Ahilik kültürü ile yoğrulmuştur. Ahiliğin felsefesinde yalan yoktur, bencilliğe asla müsaade edilmez. Ahilikte, adalet alınır adalet satılır. Ahiliğin terazisi doğruluk terazisidir. Esnaflığı bilgeliğe dönüştüren Ahiliğin mesajı eline, beline, diline sahip olmaktır. Ahi, devlettir, Ahi adalettir, Ahi emindir, Ahi çalışkandır. O bilime önem verir, aklını, yüreği ile kullanandır. Ahi ahlaklıdır.

Ahilik, ortaya koyduğu temel ilkeleriyle, toplumda yaşayan her kesimi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini tüm toplumlara yayan, 1000 yıllık bir gelenektir. Günümüzde bu sistem, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ile temsil edilmektedir. Esnaf ve Sanatkârlarınız güçlü ise ekonomi güçlü olur. Böylece globalleşen günümüz dünyasında en büyük silahınız olan ekonominiz de güçlü olur. Biz biliyoruz ki Ahilik ruhuna uygun olarak, kendi öz sermayesi ve alın teri ile üretim yapan esnaflarımız, tüccarlarımız ülke ekonomisine ciddi güç katmaktadır.

Bu duygularla tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bu haftanın ülkemiz ve milletimiz için, özellikle esnaflarımız için bolluk, bereket ve hayırlar getirmesini diliyorum.

Yakup CANBOLAT
Bursa Valisi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat