Bursa'dan İsrail'e öfke yağdı...

Okunma: 535
Bursa 18 Mayıs 2021 14:03
Videoyu Aç Bursa'dan İsrail'e öfke yağdı...
A
a

Bursa'da 10 siyasi parti il başkanının bir araya gelerek oluşturduğu platform, Şehreküstü Meydanı'nda düzenlenen etkinlikle Gazze ve Kudüs'te İsrail, Doğu Türkistan'da ise Çin tarafından gerçekleştirilen zulmü kınadı.

Şehreküstü Meydanı'ndaki etkinlikte platforma birlikte çıkan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca, Demokrat Parti Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan, Demokratik Sol Parti Bursa İl Başkanı Cahit Akıncı, Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız, Deva Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz, Yeniden Refah Partisi Bursa İl Başkanı Naim Öztürk, Türkiye Değişim Partisi Bursa İl Başkanı Bülent Çelik, Memleket Partisi Bursa İl Başkanı Güner Aklan, kısa selamlama konuşmalarıyla değerlendirmelerde bulunurken, toplantının finalinde ise 10 il başkanının imzasıyla hazırlanan ortak açıklama okundu. Basın açıklamasına Filistin, Doğu Türkistan ve Türk bayraklarıyla katılan vatandaşlar da 'Kahrolsun İsrail, Filistin'e özgürlük' sloganları attı. Toplantıyı CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da izledi.KARACA: "BUNDAN SONRA SESİMİZ ÇOK DAHA GÜR ÇIKACAK"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ortak basın açıklamasının başında yaptığı selamlama konuşmasında ülkemizde ve dünyamızda çok farklı siyasi koşullar yaşandığını belirterek, "Bizler Bursa’da çok önemli refleks gösteriyoruz. Birbirinden farklı siyasi partiler olarak kentin ve ülkemizin sorunlarına ortak paydada buluşuyoruz. Bundan sonra sesimiz çok daha gür çıkacak. Etkin bir yerel muhalefetle ülke ve dünya gündeminde çok daha fazla yer alacağız. Sesimizi yükselteceğiz" dedi.

Emperyalizme karşı savaşarak, 7 düvele meydan okuyarak bağımsızlığını kazanmış bir ulusun evlatları-torunları olarak, nereden mazlum ahı işitirsek onların yanında durmanın siyasi kimlik biryana hepimizin en önemli insanlık görevi olduğunu belirten İsmet Karaca şunları söyledi:

"Bugün maalesef görüyoruz ki Müslümanların ağırlıklı yaşadığı coğrafyalarda hep savaş, katliam, zulüm yaşanıyor. Bugün Gazze’de, Kudüs’te, Yemen’de, Doğu Türkistan’da soydaşlarımız, Müslümanlar sıkıntı yaşıyor, kan akıyor. Biz Orta Doğu’da 1950’lerden itibaren her zaman mazlumun yanında olduk. Kadrolar oralarda canları pahasına karşı durdular. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu çok yakın bir zamanda, 'Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’e çok daha etkin bir baskı yapmasını, BM üzerinde müdahalede bulunmasını istiyoruz' dedi. Çıt var mı? Yok. Biz de kınıyoruz ama ülkeyi yönetenlerin sorumlulukları çok daha fazla. Bugün sözde kınadıkları İsrail’e yakın bir dönem önce Suriye sınırını teslim ediyorlardı. Mayınlı arazileri İsrail devletine teslim edeceklerdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin girişimiyle bunu engelledik. İktidarın görevi oradaki zulmü kınamak değildir. Daha başka işler yapmaları gerekiyor."ORTAK AÇIKLAMADAN SATIR BAŞLARI: KUDÜS ONURUMUZDUR

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan basın açıklamasında, 10 ayrı siyasi partinin Bursa il başkanlarının imzasını taşıyan ortak metin de okundu. Açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

"İsrail devleti, Filistin topraklarına yerleşimci adı altında aşırı sağcı militanlarını yerleştirerek ülke içerisinde ötekileştirme politikası uygulamaya çalışıyor. Bu ayrımcılıktır, bu politikaların üstelik silah yoluyla dayatılması zulüm ve terörden başka bir şey değildir. İsrail güvenlik güçleri ve yerleşimcilerin Kudüs de Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği şiddet, saldırı ve tacizlerin kesintisiz şekilde sürdüğünü endişeyle izlemekteyiz. Bu zulümlere sessiz kalamayız.
Bu mesele Filistin ve Kudüs davasının geleceği için gerçek bir varoluş meselesidir. Filistinlilere, Mescid-i Aksa’da ibadet ederlerken İsrail li güvenlik güçlerince saldırılması ve kan dökülmesi son derece vahimdir ve asla kabul edilemez. Bir kez daha İsraili şiddetle kınıyoruz. İsrail’i kutsal mekanlara, inançlara, Filistin halkının hak ve hukukuna saygı duymaya çağırıyoruz."

"İSRAİL, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARARLARINA UYMUYOR"

"İsrail’in onyıllardır kesintisiz bir şekilde uyguladığı yayılmacı yerleşim politikaları ve sivillere yönelik şiddet, esasen başta BM in 2334 ve 694 sayılı ilgili kararlarının da en bariz şekilde ihlali olmaktadır. İsrail’i bu kararlara uymaya davet ediyoruz. Küdüs Onurumuzdur, Müslümanlar olarak izzetimizden, onurumuzdan, vazgeçmemiz mümkün değildir."

"KUDÜS SADECE FİLİSTİNLİLERİN DEĞİL, İNSANLIĞIN MESELESİDİR"

"İsrail'i bölgenin ağası yapmaya dönük BOP adıyla bilinen Büyük Ortadoğu Projesi halen yürürlükte. Bunun böyle olduğu bilindiği halde, bölgedeki Müslüman devletlerin sessizliği de çok manidardır. Artık sözün bittiği yerdeyiz.
Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yöneticileri bir an önce gaflet uykusundan uyanıp bir araya gelerek ivedi bir şekilde İsrail'e karşı somut adımlar atmalıdırlar. Tüm kalbimizle şuna inanıyoruz ki Kudüs Müslümanların en çetin imtihanıdır. Bizler tüm dünyaya bu mezalimi Bursa’dan haykırıyoruz…
Çünkü hepimiz biliyoruz ki; Mesele din, dil, ırk ya da renk meselesi değil, mesele insanlık meselesidir. İşte o nedenle de her şeye rağmen umutluyuz. 10 Siyasi Partinin Bursa İl Başkanları olarak Doğu Türkistan daki Uygur kardeşlerimizin, Filistinli kardeşlerimizin, Doğu Türkistan ve Kudüs davasını savunanların yanındayız ve Yanlarında olmaya devam edeceğiz."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat