Biden: "ABD Türkiye'ye F-16 satmalı"

Okunma: 64
Güncel 30 Haziran 2022 18:46
Videoyu Aç Biden: "ABD Türkiye'ye F-16 satmalı"
A
a

Biden, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satması gerektiğini söyledi. ABD Başkanı, söz konusu satışla Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini veto etmemesi arasında bir bağlantı bulunmadığını ifade etti.

İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO zirvesinin bitiminde basın toplantısı düzenleyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden,Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışıyla ilgili açıklamada bulundu.

"(Türkiye'ye) F-16 uçaklarını satmalıyız ve aynı zamanda uçakları modernize etmeliyiz" diyen Biden, söz konusu satışla Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini veto etmemesi arasında bir bağlantı bulunmadığını söyledi.

Söz konusu satış ya da modernizasyonu daha önce de desteklediğini belirten ABD Başkanı Biden, "Bunu yapmamam bizim çıkarımıza değil" ifadesini kullandı.

Diğer yandan satışa Kongre'nin de onay vermesi gerektiğini vurgulayan Biden, kongre üyelerinin bu onayı vereceğini düşündüğünü ifade etti.

Madrid'deki NATO Liderler Toplantısı'nın ardından IFEMA Kongre Merkezi'nde basın toplantısı düzenleye Erdoğan da F-16 satışıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sayın Biden'ın bu konuda samimi gayretleri ciddi destek bulacaktır. Gecikmeden hemen bir heyeti Amerika'ya göndereceğim. Sayın Biden kendinden emin. Temennim odur ki dostluğumuza, dayanışmamıza yakın bir neticeyi çıkartalım" ifadesini kullandı.

F-16'ların satışı ve modernizasyonu Türkiye ile ABD arasındaki tartışmalı konular arasında bulunuyor. Türk hükümetinin 2017 yılında Rus hava savunma sistemi S-400'leri satın almasının ardından ABD hükümeti Türkiye'yi F-35 programından çıkarmıştı. NATO müttefiki olarak F-35 programının geliştirilmesinde yer alan Türkiye'nin, 100 adet Lockheed Martin üretimi F-35 satın alması öngörülüyordu.

Türkiye'nin ABD'ye F-35 savaş uçakları için ödediği 1,4 milyar doların geri ödenmemesi ihtimaline karşı alternatif arayışına giren Ankara, geçen yılın sonunda Lockheed Martin üretimi 40 adet F-16 satın alınması ve mevcut 80 uçağın modernizasyonu için gereken ekipman için ABD'ye başvuruda bulunmuştu.

F-16'ların Türkiye'ye satışına kesin olarak karşı çıkan bazı Temsilciler Meclisi üyeleri, olası bir girişimin Kongre tarafından veto edileceğini savunmuştu. Biden yönetimiyse satışa sıcak baktığını dile getirmişti.

 
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat