Ben de parti kursam mı?

Okunma: 84
Güncel 22 Mart 2023 15:44
Videoyu Aç Ben de parti kursam mı?
A
a

Osman GÜRÇAY yazdı...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Yüksek Seçim Kurulu'nun, 14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimlerine ilişkin toplantısı öncesi YSK binasına girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 14 Mayıs’taki seçimlerde 36 siyasi partinin katılabileceğini söyledi.

Dünya’da bu işler nasıl oluyor diye baktığımda bizim gibi sabah erken  kalkanın parti kuracağı kadar boş adam sayısı ve parası çok olan zengin ülke sayısı pek olmadığından bizim rakamları bulan ülkeye pek rastlamadım.

ABD çok fakir olduğundan bütün seçimler Cumhuriyetçiler ile Demokratların yarışı olarak geçiyor. Tahtıravalli gibi biri iniyor biri çıkıyor. Arada parası çok olan birkaç bağımsız adayın adı geçiyor ama reklam olarak maksat hasıl olunca finalde birinin lehine yarıştan çekiliyor.

Almanya’da durum pek farklı değil toplam parti sayısı 10'u bulmuyor.

Fransa’da başkanlık seçimleri iki tur üzerinden yapılıyor ve en çok oyu olan ilk iki kişi yarışıyor.  İlk tura katılan adaylar ise 10 civarında oluyor.

Bizde her şey o numara beş yıldız olduğu için parti sayısında bütün ülkelere tur bindiriyoruz, seçimin ardından da bizim seçtiklerimiz tepemize biniyor.

Bizde siyasi partinin felsefesinin, dünya görüşünün, planının, programının olmasına hiç gerek yok.

Yazının tamamını okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız...
https://www.lifebursa.com/yazarlar/osman-gurcay-12/ben-de-parti-kursam-mi-64470
Kaynak : https://www.lifebursa.com/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat