Amirallere gözaltı kararı...

Okunma: 46
Güncel 5 Nisan 2021 13:54
Videoyu Aç Amirallere gözaltı kararı...
A
a

Bildiriye imza atan 10 emekli asker gözaltına alındı. 4 kişiye de 3 gün içinde Emniyet'e gelmeleri için tebligat yapıldı.

"103 amiraldan Montrö bildirisi" başlıklı bildiriye imza atan emekli amiraller Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimatla gözaltına alındı. Gözaltına alınan emekli amirallerin Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Kadir Sağdıç, Ergun Mengi, Alaettin Sevim, Turgay Erdağ, Ali Sadi Ünsal, Can Erenoğlu, Türker Ertürk ve Mustafa Özbey olduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bildiriye imza atan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 316/1 maddesinde yazılı "devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçlamasından soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada "bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin" gözaltına alınmalarına yönelik Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne talimat yazıldığı belirtildi.

4 kişiye tebligat
Bildiride imzası bulunan 4 şüphelinin de "yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine" karar verildi. Emniyete gelmeleri için tebligat yapılan emekli askerlerin Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat olduğu öğrenildi.

Öğlen saatlerinde edinilen bilgilere göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 emekli amiral için 4 günlük gözaltı süresi çıkardı. Gözaltındaki amirallerin bugün adliyeye sevk edilmeyecekleri öğrenildi. Savcılık özellikle el konulan dijital materyallerden yeni delil ve yeni bağlantılı kişileri araştırıyor.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat