Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Kadını evinde tutan değil, elinden tutan Başkan...

26.02.2014 14:54 tarihinde yayınlandı 5409 defa okundu 0 defa yorumlandı
Kadını evinde tutan değil, elinden tutan Başkan...
Ali Eşref UZUNDERE'in Ropörtajı
Bursa merkez ilçelerinden Nilüfer Belediye Başkanı, yoğun seçim çalışmalarından zaman ayırıp  Basın Müdürü Hande Koç ile birlikte gazetemiz BURSAPOST’u ziyaret etti.
Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Gürçay, Genel Müdürümüz Erhan Kural, Haber Direktörümüz Canan Ekinci Yılmaz, Spor Müdürümüz Suat Sapan tarafından ağırlanan Başkan Bozbey ile sıcak bir sohbet içinde geçen ziyarette, kendisine Nilüfer’de yaptıkları hizmetler ve yeni dönemde yapacakları projeler konusunda sorular yönelttik.

-“Partilisiniz ama kendinize göre bir siyaset anlayışınız var, partili gibi davranmadığınızı gözlemliyoruz. Bir nedeni var mı?”
- “Benim öyle bir derdim yok. Türkiye’de sistemin değişmesi gerekir. Yıllardan beri savunduğum bir düşüncem var: ‘Yerel yönetimler siyasetin dışında, bağımsız olmalıdır’ diye. Çünkü  siyasetin hakim olmadığı kentler, daha yaşanabilir olacaktır. Belediye meclisleri daha tartışmalı,  kent adına daha fazla bir şeyler ifade etme olanağı bulur. Dolayısıyla da doğru işler yapılır. Ben bunu yıllardır söylüyorum. Keşke Türkiye’de sistem değişse. Ama yasalarımızda böyle bir şey yok. Ülke yönetimi partili olabilir, ülke yöneticileri partiden seçilir. Ama yerel yönetimler bağımsız olmalıdır. Bu şu anda mümkün değil. Seçim ve Siyasi Partiler Kanunları’nın değişmesi gerekir.”

- “Önümüzdeki dönem için yeni projeleriniz var mı, varsa bahseder misiniz?”
- “Biz projelerimizi 4 madde üzerine oturttuk. Eğitim bilim, kültür, sanat ve spor kenti olma yolunda epey bir adım attık. Bu konudaki projelerimiz devam edecek. Bunlar bizim zaten ana ilkelerimiz ve kentli olmanın şartları. Belediyemize yeni bağlanan mahallelerde(köyler) tarımı öne çıkaran ama kentte yaşayıp tarımla uğraşan bir projemiz var. Yani köyden şehrin merkezine gelen değil, orada, bulunduğu yerde mutlu olan, refah seviyesi yükselen ama çoluk çocuğuna da ekmek, aş götürebilen, onların karnını doyurabilen ve geleceğe güvenle bakabilen insanlar oluşturmamız gerekir.”

- “Nilüferlileşmek, Nilüferli olmak nasıl bir görüş?”
- “Biz özellikle demokrasi kenti olmak konusunda zaten 2009'dan itibaren çok önemli adımlar attık. Mahalle komiteleri bugün Türkiye’de ilk uygulanan modeldir. Yeni dönemde Belediye’nin üst idari yapısında organizasyonel değişikliklerle birlikte, Kent Konseyi adında yürüyen Mahalle Komiteleri sistemini  daha da güçlendireceğiz. Yani, yerel demokrasiyi güçlendireceğiz. Yerelde demokrasiyi güçlü kılarsak ülkeye doğru yayılır. O zaman ülkede güvenden, barıştan, mutlu yaşamdan söz edebiliriz. Bunu yapabiliriz, bunu başarabiliriz. Bu konuda Nilüfer örnek olacaktır. Özgürlükler kenti diyoruz. İnsanlar, sokakta bir başkasının özgürlüğüne tecavüz etmeden, onun sınırına girmeden, bırakın onun özgürce söylemleri olsun. Bu insanın içinde olan bir duygudur. Siz insanın o duygusunu baskı altına alır iseniz, bir süre sonra o insan başka türlü patlar. Onu yasakla, bunu yasakla, nereye kadar? Onun için bizim sokaklarımızı, mahallelerimizi, kentimizi özgürleştirmemiz gerekiyor. Vicdan diyoruz. Nüfus ortalamamız gittikçe artıyor. Çeşitli hastalıklar çıkıyor.  Bakın dezavantajlı gruplar var. Bunlara da bir vicdan muhasebesiyle yaklaşmamız lazım. Kente de, kentin geleceğine de vicdanî açıdan bakmamız gerekir. “

- “Hükümette de, yerelde de aynı partiden değilsiniz. CHP'li başkan olarak çaresizlik içinde değilsiniz, üstelik seviliyorsunuz. Bunu neye borçlusunuz?”
İnsan sevgisine. İnsan sevgisi bana göre herkeste olması gereken bir duygudur. Ama o insanın duygularında samimi olması lazım. Biz önce insan diyoruz. Onun için bizim yaptığımız bu. Önce insan dediğinize her şey durur. Bu; projeye de, planlara da, yaptığınız hizmete de yansır. Ama öyle düşünmeniz gerektiğini önceden içselleştirmeniz lazım. Ben insanları seviyorum. İnsanların mutluluklarında da yanındayım. Kederinde de yanındayım. Kurum olarak da yanındayım. İnsanların sevincini de, kederini de paylaşıyoruz.
Bakın; Türkiye’de başka yerlerde hiç duymadım. Ücretsiz cenaze olayını yapan tek belediyeyiz. Aslında bu görev bizim değil, büyükşehrin görevi. Bu proje nerden çıktı biliyor musunuz? Arkadaşlarıma dedim ki; ‘Bu konuda bir şey yapmamız lazım.’ Burada doğan, burada doyan insanlar öyle veya böyle bu belediyeye katkı sağlamıştır. Vergisini ödeyerek, öneri getirerek katkı sağlamıştır.  Onun içindir ki vefatında o insanın defin hizmetini görmek de belediyenin görevidir. Ölen o insana karşı yapmak zorunda olduğu insanı görevidir.
Bunun haricinde Türkiye’de örnek bir projeye daha imza attık.  Nilüfer bölgesindeki okullarda belediye olarak 162 personel çalıştırıyoruz. Okul Aile Birlikleri’nin ne sıkıntılar yaşadıklarını çok iyi biliyorum. Türk Milli Eğitimi’ndeki önemli bir yaraya merhem olduk. Bu yaptığımız yetmeyecek. İleride doğacak bir o kadar personel ihtiyacını da Nilüfer Belediyesi olarak gidermeye  çalışacağız. Neden? Çocuklarımız veya okulların aile birlikleri para toplayan bir durumda kalmasın. Böyle bir eğitim sistemi olur mu? Biz okulların bakımlarını, boya badanasını, yazın temizliğini yapıyoruz.  Yeni okul yapıp teslim ediyoruz. Sponsor bulup okul yaptırıyoruz.   Okulun yer sorununu biz çözüyoruz. Amacımız Nilüfer'deki çocuklarımız, gençlerimiz kaliteli okullarda okusunlar. Bu ülkeye iyi birer yurttaş olsunlar. Devletin üst kademesine soruyorsunuz. Olmaz diyorlar. Niye olmasın? Biz okullarımıza sahip çıkmak istiyoruz. Bütçemizden para ayırıp yapıyoruz bunu.”

- “Yeni dönemde muhtarlıklarla ilgili bir projeniz var, bu projeden bahseder misiniz?”
- “Muhtarlıklar, amme hizmeti yapan kurumlardır. Artık gelirleri bile kalmadı. Onun için dedik ki; muhtarlıkları biz Mahalle İletişim Merkezleri haline dönüştürelim. Nüfusu 5 binin üzerinde olan muhtarlıklarda, ücreti Nilüfer Belediyesi’nden ödenmek kaydıyla birer personel koyalım. Hem belediye iletişim elamanı olarak çalışsın, hem de muhtarlığın oradaki işlemlerinin ve sorunlarının çözümünde yardımcı olsun. Bunların hepsi Türkiye’de ilklerdir. Bizim arkamızdan gelenler olacaktır. Bunları gündeme getirenler olacaktır.”

- “Rakibiniz sizi efsane olarak kabul edip, ‘Efsaneler de yıkılır’ diyor. Bu konuda ne söylersiniz?”
- “Ben insanları seviyorum, dolayısıyla insanlar da beni. Kadınlar ve çocuklar bizim için çok çok önemli. Bursa’da 14-15 tane kadın derneği vardır, bunların 12 tanesi Nilüfer'dedir. Neden? Biz kadınları evde tutan değil, kadınların elinden tutan bir anlayış ortaya koyduğumuzdandır. Kadınlarımız para kazanıyorlar. Gidin Gölyazı’ya, Misi'ye, Kayapa'ya bakın. Kadınlarımız sosyal hayatın içine girdiler. Kadınlarımız evlerine gelir getiren bir hüviyete büründüler. Bu da yetmiyor, “Kadın Hayata Yakın” diye bir projemiz daha var. Beldelerde ve köylerde yürütülen bir proje. Proje kapsamında her 4 ayda bir, bin kadına kitap dağıtıyoruz. O bin kadın çevresinde 3-4 kişi daha kitap okutuyormuş, 4-5 bin kadın kitap okuyor. Türkiye’nin neresinde var bu Allah aşkına? Merkezden değil, kırsal kesimden bahsediyorum. Bunlara kadın yazarların kitaplarını veriyoruz. Bunlar bu kadın yazarlarla karşı karşıya gelip kitabın yazarıyla çatır çatır tartışıyorlar.
Başkan Bozbey ile sohbetimiz sırasında Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Gürçay, Nilüfer Belediyesi’nin EFQM Kalite Yönetimi Ödülü’nü alması nedeniyle manşete taşıdığımız grafik animasyon fotoğrafını gösterince, Bozbey gazetenin çıktığı hafta yurtdışında olduğundan o gazeteyi göremediğini ama çok beğendiğini belirtti.

Arşivden çıkardığımız gazetemizi anı olarak aldı ve bize de bir tane imzaladı.


 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Foto Galeri Tümü
'Savaş Kimi Vurur?' Eyvah, Kocamın Bir Astroloğu Var!Yurttan kardan adam manzaralarıVinç Bursaray hattına düştü!Anam, Bacım, Avradım oyunundan karelerNilüfer Kadın Korosu 'Yeni Yıla Merhaba' dediBursaFotoFest’te büyük yarış sonuçlandıNilüfer’de onbinler  aydınlık Türkiye için yürüdüBarış Sofrası Nilüfer'de kuruldu
Video Galeri Tümü
65+ lılara özel...Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 3Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 2Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 1Eski Bursa Manzaraları-26Eski Bursa Manzaraları-25Eski Bursa Manzaraları-24Eski Bursa Manzaraları-23Eski Bursa Manzaraları-22
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv