Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Neden…

04.07.2018 01:03 tarihinde yayınlandı 5713 defa okundu 0 defa yorumlandı
Neden…
Hüseyin ESEN
Siyasiler acaba her seçim sonrası yaşanan başarısızlık sonucunda çuvaldızı kendilerine batırmaktan neden korkarlar?

Siyasi parti yöneticileri, seçim kaybettiklerinde oy kaybına uğradıklarında öz eleştiri dışında bütün mazeretleri ustaca sıralayıp, sorumluluk almazlar ve kendi pozisyonlarını tartışmaya kapatırlar.

Bu şekilde davranarak zaman mı kazanmak isterler yoksa siyaset bunu mu gerektirir?

Örneğin, 24 Haziran 2018 seçimleri sonrası ilk anlardaki yaşanan şaşkınlıklar atlatıldıktan sonra gelen ilk açıklamalara bir göz atalım…

Öncelikle her siyasi parti seçimden istedikleri sonuçla çıktıklarını, başarılı olduklarını ifade ettiler.

Peki! Gerçek bu mu?

Neden bu sonuçlardan aslında kimse gerçekten memnun değildir ama söyleyemez?

Bu seçimleri oldu bittiye getirerek erken seçim kararı alan Ak Parti ve MHP, OHAL şartlarındaki tüm koşulları kendi lehlerine kullanarak diğer partilerden 10 adım önde bu seçimlere girdiler.

İlk hedefleri olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi denilen bir sistemi getirerek istedikleri sonuca ulaştılar ve MHP’de bu seçimlerin TBMM'deki kilit partisi oluverdi?

Ak Parti’nin seçim beklentisi Cumhurbaşkanlığını ilk turda alarak bir ittifak kurmak ve seçimi almak, HDP'nin barajı aşamaması sonucunda kazanacağı 70'e yakın Milletvekili ile TBMM'de çoğunluğu sağlamak MHP ile de anayasa değiştirecek çoğunluğa sahip olmaktı.

İttifak ile ilk turda Cumhurbaşkanlığını kazandılar ama TBMM'deki çoğunluğu kaybederek yasama çoğunluğunu MHP ile birlikte sağlayabildiler.

Bunu bir de partilerin aldığı oy oranları açısından değerlendirirsek Ak Parti’deki düşüşün onları mutlu etmediğini görebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne istediniz de vermedik diye bir söylemi vardı. İşte bu süreçte karşılaşılacak sorunlarda bu partilere oy verip kendilerini iktidar yapan Seçmenler,“ Bizden ne istediniz de yapmadık. Oy ve destek istediniz verdik. Şimdi bizim bu sorunlarımızı çözün. Seçim vaatlerinizi yerine getirin” dediklerinde acaba bu sorumluluğu yerine getirebilecekler mi?

Yaşayıp göreceğiz…

Şimdi gelelim Mudanya yereline…

Mudanya seçimlerinde CHP ve Mudanya seçmeni, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce’yi kesin olmayan sonuçlara göre % 49.5(31721 oy) ile birinci, Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ı % 39.6(25392) ile ikinci çıkartmıştır.

Genel seçim sonuçlarında da CHP % 38.26 oy oranı ile birinci, Ak Parti  % 32.75 ile ikinci parti olmuştur.
Burada en önemli nokta 1 Kasım seçim sonuçlarına göre seçmen sayısının artmasına rağmen Ak Parti ve CHP’nin oy kaybına uğramalarıdır.

Yine MHP oy kaybına uğrarken, İYİ Parti sıfırdan gelerek yüzde 15 civarında oy almış, HDP ve SP oylarını artırmışlardır. 

Ancak bu tabloya rağmen Ak Parti ve CHP İlçe Başkanları demeçlerinde yuvarlak laflar kullanarak yüksek katılma oranının yaşandığı seçimlerde başarısızlık olduğunu itiraf edememişlerdir.

Neden?

Elbette seçim sonuçları tartışması parti içi bir meseledir ve kesinlikle tüm detayları ile parti yönetimi içinde, danışma kurullarında, tartışılmalıdır.

Bu seçimin tek galibi yüksek katılım ile vatandaşlık sorumluluğunu ispat eden Mudanya seçmenidir.

CHP açısından ise sorgulanması gereken bir çok konu, sorulması gereken bir çok soru bırakan bir seçim olarak sonuçlanmıştır.

Peki, CHP Mudanya örgütü olarak bu sorgulamaları yapabilecek miyiz? 

Bu seçim analizini, gerçek anlamda irdeleyebilecek miyiz?

Ya gerçeklerin acılığını görüp daha mantıklı hareket edeceğiz…

Ya da havanda su dövmeye devam edeceğiz….
 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Foto Galeri Tümü
'Savaş Kimi Vurur?' Eyvah, Kocamın Bir Astroloğu Var!Yurttan kardan adam manzaralarıVinç Bursaray hattına düştü!Anam, Bacım, Avradım oyunundan karelerNilüfer Kadın Korosu 'Yeni Yıla Merhaba' dediBursaFotoFest’te büyük yarış sonuçlandıNilüfer’de onbinler  aydınlık Türkiye için yürüdüBarış Sofrası Nilüfer'de kuruldu
Video Galeri Tümü
65+ lılara özel...Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 3Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 2Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 1Eski Bursa Manzaraları-26Eski Bursa Manzaraları-25Eski Bursa Manzaraları-24Eski Bursa Manzaraları-23Eski Bursa Manzaraları-22
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv