Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Kentsel dönüşüm kırsaldan başlamalıdır...

29.01.2020 12:45 tarihinde yayınlandı 275 defa okundu 0 defa yorumlandı
Kentsel dönüşüm kırsaldan başlamalıdır...
Osman GÜRÇAY
17 Ağustos 1999… 7,4 şiddetindeki Marmara depreminde resmi rakamlara göre 17 bin 480 insanın hayatını kaybettiğini ve binlerce binanın yıkıldığını ve ağır hasar aldığını hep birlikte yaşadık.
 
Güney Marmara gibi ulaşım ve iletişim ağının en yoğun ve güçlü olduğu bölgede önce devlet ardından millet ulaşılamaz olmuştu.
 
Lice, Varto, Bingöl, Simav, 2.nci Erzincan, Van depremlerinin tanığı olarak en büyük vurgunu Marmara depreminde yedikten sonra devletimizin bilimin ışığında tedbir alacağını, milletimizin de bunlara uyacağını sanıyordum.
 
Deprem vergileri toplandı. DASK diye vergi kıvamında sadece deprem hasarlarını kapsayan mecbur konut sigortası icat edildi, yaptırdık.
 
Bu kaynaklar ile biriken paraların toplumda deprem bilinci oluşturmak, depreme dayanıklı kentsel dönüşümler için kullanılacağını düşündük ama her zamanki gibi yanıldık.
 
Ayvacık ufak ufak beşik gibi sallanırken kulak asmadık ama İstanbul’da 5,5 olunca hep aynı tipler giysi dolaplarından elbiselerini çıkarıp ellerinde sopa ile televizyonlarda boy göstermeye başladılar.
 
Türkiye’de bu işi bilenlerin sadece olası İstanbul depremine odaklanarak depremi ve hasarlarını yorumlaması aslında bir rant bölüşüm zincirinin halkalarını oluşturuyordu.
 
Akhisar Musalar 5.4’lük depremini Bursa’da ciddi olarak hissettik ama merkez üssünde küçük hasarlar dışında bir şey olmamasına şükür ettik.
 
Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 5,4 olmak üzere yüzlerce artçı sarsıntı meydana geldi. 
 
Bu depremin acı bilançosu sonucunda millet olarak gereğini yaparken, devletin yapmadıklarını sorguluyor muyuz?
 
6.8 büyüklüğünde bir depremin çürük ve kerpiç evlerden başka hiçbir yere hasar vermediğini yine yaşayarak öğrendik.
 
Devlete düşen görev kentsel dönüşümü kırsaldan başlatmaktır. Müteahhit mantığının sadece ranta çalıştığını Bursa örneklerinde net olarak görüyoruz. 
 
Deprem fakir ülkelerde büyük can kayıpları ve hasara sebep olduğuna göre ona karşı koymanın yolu zengin ve akıllı olmaktan geçer.
 
Bursa’da olası orta büyüklükte bir depremin vuracağı yer Çarşamba Pazarı- Altıparmak–Heykel hattındaki yaşlı ve sorunlu binalar iken dönüşümün Nilüfer’den başlaması manidardır.
 
Deprem dualarla savuşturulamaz. Bazı meczupların dediği gibi pazarlık edilerek doğuya doğru itilemez. 
 
Bir doğa olayını ceza olarak görmek yerine ona karşı nasıl tedbirlerin alınması üzerine kafa yormadan ve dayanıklı binalar yapmadan bu süreç her yeni bir felakette aynen devam edip gidecektir. 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Foto Galeri Tümü
'Savaş Kimi Vurur?' Eyvah, Kocamın Bir Astroloğu Var!Yurttan kardan adam manzaralarıVinç Bursaray hattına düştü!Anam, Bacım, Avradım oyunundan karelerNilüfer Kadın Korosu 'Yeni Yıla Merhaba' dediBursaFotoFest’te büyük yarış sonuçlandıNilüfer’de onbinler  aydınlık Türkiye için yürüdüBarış Sofrası Nilüfer'de kuruldu
Video Galeri Tümü
'Yeşil Bursa' sanayi ve göçle nasıl 'Gri Bursa'ya' dönüştü?Bilişim Sohbetleri-5 'Bilişim Teknolojileri'Bilişim Sohbetleri-4 'Türk yazılım sektörü ve 2023 hedefleri için büyük tehlike'Bilişim Sohbetleri-3 'Endüstri 4.0'Bilişim Sohbetleri-2 'Endüstri 4.0'Bilişim Sohbetleri-1 'Yapay Zeka'66. Başbakanlık Koşusu'nda zaferin adı 'PERSHING'Soma'daki işçiler neden öldü!Nesrin Çavuşoğlu-Sevemem Artık
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv