Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

100 Bin kez Enes Batur diyen çocuk!

21.11.2020 20:52 tarihinde yayınlandı 112 defa okundu 0 defa yorumlandı
100 Bin kez Enes Batur diyen çocuk!
Günay Çorur
“Bizi uyutuyorlar!

"Hepsi büyük oyunun parçası!”

“Televizyonlarda bilerek öyle programlar yayınlıyor. Amaç hepimizi aptallaştırmak!”

“Reyting cihazları anlaşmalıymış zaten.  Kitle kontrolü için planlanıyor her şey.”

“Bizim evde belgesel izlenir. Kim izliyor o programları hiç bilmiyorum!”
 
     Bir çok insan televizyonun bir üst akılla yönetildiğini düşündü. Komplo teorilerinin başı çeken elemanıydı televizyondaki programlar. Bu üst aklın esas amacı, insanları itaatkar robotlara dönüştürmekti. Toplumu istediği gibi yöneten, istediği markalara yönlendiren, sıradaki ideolojileri beyinlere çakan, boş kafalı bir nesil yaratmak için gecelerce planlarlar yapan şeytani bir üst akıl! Reyting ise bir aldatmacadan ibaretti. Asıl hedef yozlaşmış kitleler yaratıp, onları köleleştirmekti!
    
     Sonra ne mi oldu?
    
     Youtube çıktı.
    
     Şimdi burada “Youtube nedir” diye anlatmaya gerek yok sanırım. Kullanıcıların istediği konuda, sürede, üslupta videolar yayınlayabildiği bir platform malumunuz. Herhangi bir editör ya da seçici kurul olmadan kendi kanalınızı oluşturabiliyorsunuz. Pornografi veya bir telif ihlali içermiyorsa, videonuz kanalınızda herkese açık bir şekilde duruyor. Caz müzisyenlerinin hayatını anlatan da var, 100.000 kez Enes Batur diyen gencin 11(Onbir) saatlik görüntüsü de.
    
     Yani herhangi bir üst akıl söz konusu değil.  Kanalınız, yayınlayacağınız programların içerikleri tamamen size kalmış. Seçkin bir yayın da yapabilirsiniz, insanların izlemeyi seveceğini düşündüğünüz yayın da. Eğer koyduğunuz videolar çok izlenirse, Youtube videonuza reklam koymaya başlar. Reklam alırsanız, para kazanmaya başlarsınız. Aynı oranla takipçi kitleniz giderek artarsa, markaların da dikkatini çeker bir de sponsorluk anlaşması yaparsınız. Eğer para kazanmak istiyorsanız, gidilecek yol bellidir:
“Ne gidiyo bu aralar?”
     
     Tam olarak televizyon kanallarının yaptığı gibi. Hangi format izleniyorsa, kanallar ona ağırlık veriyor. Bunu yaparken de tek düşündükleri, aynı çok izlenmek isteyen bir Youtuber gibi bol bol reklam almak.
“Yahu VYZ TV’de Ahmet Mahmut diye bi haber sunucusu var. İktidara da vuruyo, muhalefete de. Hiç bi şeyden korkusu yok!”
     
    Korkusu var. Ama zannedildiği gibi iktidar sahiplerinden değil. Reklam pastasında payı büyük olan şirketlerden korkusu var. İzlenmeme ve buna bağlı reklam alamama korkusu var. Çünkü o aykırı sesin de pasta da ciddi bir payı var.
    
     Şimdi burada 100.000(yüzbin) kez Enes Batur diyen çocuğun 11(onbir) saatlik videosunu, 4.000.000(dörtmilyon) defa izleyen kitleyi eleştirecek değilim… Yok valla değilim, ısrar etmeyin. O çocuğun bunu düşünüp, tasarladığına eminim. Tıpkı bir televizyon kanalı gibi. O çocuk da, VYZ TV de izleyici kitlesinin ne olduğunu biliyor. Kendisinin an itibariyle abone sayısı 740.000 (yediyüzkırkbin). Binlerce insan bunu izlemeyi seviyor. İster dalga geçmek için deyin, ister kafa dağıtmak için.  Ne o çocuk da, ne de o kitlede bir sorun var.
    
     Sorun, “büyük resim” safsatasıyla kendini sorumluluklarından kaçanlar da,
   
   
     Kalite yoksunu ürünlerle kendini doldurup, “elden ne gelir” diyenlerde,
   
     Youtube gösteriyor ki, izlenme alışkanlıklarında bir üst akıl yok. En azından bu konuda yok.
    
     Sorun, üst akılın bize oynadığı oyunlarda değil.
    
     Biz toplum olarak biraz… Şeyiz.
     

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Foto Galeri Tümü
'Savaş Kimi Vurur?' Eyvah, Kocamın Bir Astroloğu Var!Yurttan kardan adam manzaralarıVinç Bursaray hattına düştü!Anam, Bacım, Avradım oyunundan karelerNilüfer Kadın Korosu 'Yeni Yıla Merhaba' dediBursaFotoFest’te büyük yarış sonuçlandıNilüfer’de onbinler  aydınlık Türkiye için yürüdüBarış Sofrası Nilüfer'de kuruldu
Video Galeri Tümü
65+ lılara özel...Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 3Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 2Osman Gürçay ile Dünden Bugüne Bursa Öyküleri 1Eski Bursa Manzaraları-26Eski Bursa Manzaraları-25Eski Bursa Manzaraları-24Eski Bursa Manzaraları-23Eski Bursa Manzaraları-22
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv