Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Valilik'ten 'Afetlere Hazırlık Yılı Çalışması'

23.12.2019 21:37 tarihinde yayınlandı 378 defa okundu 0 defa yorumlandı
Valilik'ten 'Afetlere Hazırlık Yılı Çalışması'
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek ve vatandaşlarımızın afetlerde güvende kalabilmeleri için Afetlere Hazırlık Yılı çalışmaları başlatılmıştır.       

Bilgilendirme, tutum ve davranış değiştirme gibi temel hedefleri bulunan program ile her ay farklı bir konu vurgulanmaktadır. Bugüne kadar “Afet Risklerini Anlamak”, “Afet ve Acil Durum Çantası”, “Toplanma Alanları”, “Afet Sigortası” konuları ile ilgili faaliyetler gerçekleştirilmiş olup Aralık Ayının konusu “Bina Güvenliği” olarak belirlenmiştir.
 
Bina Güvenliği teması kapsamında, binaların afetlere karşı dayanıklı olmasının önemi vurgulanmaktadır. Ay boyunca vatandaşlarımıza, binalarının yapı güvenliği ile olası risklerini incelemeleri ve yalnız güvenliğinden emin oldukları binalarda oturma ve çalışma çağrısı yapılmaktadır. Çünkü afet olduğunda binanın sağlam olması; büyüklüğü, manzarası ve konumu gibi ikincil özelliklerden çok daha hayatidir. Bu nedenle AFAD, vatandaşları, ev ve işyerlerinin hem yapı güvenliğini hem de bir afet durumunda içerisinde oluşabilecek riskleri incelemeye çağırıyor.
 
Yapı ve İskân Ruhsatı Binanızın Sağlamlığında Önemli Bir Gösterge
 
Binalarının sağlamlığıyla ilgili en kolay sorgulanabilecek konuların başında yapı ve iskân ruhsatı gelmektedir. Vatandaşlarımızın, ev ve işyerlerinin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve halk arasında iskân ruhsatı olarak bilinen yapı kullanma izin belgesinin bulunduğunu teyit etmesi büyük önem arz etmektedir.
 
Binada Sonradan Değişiklik Yapılmış Mı?
 
İnşasından sonra binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarını etkileyebilecek, kolon kesilmesi vb. yapısal değişiklik yapılıp yapılmadığını öğrenmek, hayati konular arasında bulunmaktadır. Bu nedenle vatandaşlar, buna benzer bir yapısal değişiklik yapılıp yapılmadığını soruşturmalıdır.
 
Çevredeki Kaçak Yapılara Dikkat!
 
Bir binanın çevresinde bulunan yapılar, o binanın afetlere dayanıklı olmasında etkili olmaktadır. Binanın ön, arka ve yan cephelerinde bulunan kaçak yapılar, özellikle deprem esnasında o binanın dayanıklılığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle vatandaşların mümkünse binalarının çevresinde kaçak yapı bulunup bulunmadığını öğrenmesi de önem arz etmektedir.
 
Binanın Sağlamlığı Şüpheliyse Test Yaptırılmalı
 
Vatandaşlar, evlerinin ve işyerlerinin bulunduğu binanın depreme dirençli olup olmadığından emin değilse yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmadır. Testler sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce bina, depreme karşı güçlendirmeli ya da kentsel dönüşüm ile yenilenmelidir. Kiralık ev ve işyerinde olanlar, gerekli standartları taşıyan binalara taşınmalıdır. Çünkü binanın deprem başta olmak üzere, olası bir afette ayakta kalması, büyüklüğünden, konum ve manzarasından çok daha hayatidir.
 
Yapısal Olmayan Tehlikeleri Ortadan Kaldırma; Tehlike Avı
 
 
Ülkemizde meydana gelen depremlerde yaralanmaların %50’den fazlası, can kayıplarının ise %3’ü yapısal olmayan risklerden kaynaklanmaktadır. Yaşam alanlarımızda bu tehlikeleri ortadan kaldırmanın yolu ise tehlike avından geçmektedir. Tehlike Avı sürecinde, riskli eşyaların konumlarının değiştirilmesi, eşyaların doğru bir şekilde sabitlenmesi gibi küçük önlemler, büyük kayıpları engellemektedir. Ailenizle birlikte yapabileceğiniz Tehlike Avı 3 basamaktan oluşmaktadır. Bunlar;
 
Tespit Et: Evinizde ya da işyerinizde deprem anında sizi yaralayabilecek hatta hayatınıza mal olabilecek eşyaların listesi çıkarılmalıdır.

Riskleri Tanımla: Listelediğiniz eşyaların size nasıl zarar verebileceği bir iki kelimeyle ilgili eşyanın yanına yazılmalıdır.

Tehlikeyi Gider: Listelediğiniz eşyaların riskine göre yerini değiştirin, miktarını azaltın veya bu eşyaları sabitleyin. Hangi yöntemi/yöntemleri seçeceğiniz riskinize göre değişecektir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 18 milyon 837 bin 5637
5.798 vefat var, vaka 237.265 5282
İşte işsizlik rakamları! 340
Süper Lig hayali Play Off'a ka... 266
Aşı araştırmalarından kötü hab... 258
BUÜ’lü akademisyenlere TÜBİTAK... 250
Dünya nüfusumuz 7,8 milyar old... 238
Türkiye devleri arasında Bursa... 232
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv