Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Vali Canbolat'tan İstiklal Marşının Kabulü mesajı

11.03.2020 21:08 tarihinde yayınlandı 153 defa okundu 0 defa yorumlandı
Vali Canbolat'tan İstiklal Marşının Kabulü mesajı
BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT’IN “12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ” NÜN 99. YILDÖNÜMÜ MESAJI
 
İstiklal Marşı, aziz milletimizin karakteri olan bağımsızlığı, kuşkusuz tarihten silinmek istenen bir milletin uyanışını, esarete başkaldırmayı, dirilişini, vatan sevgisini ve millî mücadele ruhunu, manevi değerler etrafında yeniden var olma mücadelesini en güzel biçimde anlatan bir destandır.
 
İstiklal Marşımızı dizelere döken Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nda Milli Mücadele’nin devam ettiği ve vatan topraklarının büyük bir bölümünün işgal altında olduğu yıllarda Türk milletinin istiklaline olan inancını ve adanmışlığını dizelerinde somutlaştırmıştır.
 
Milli Mücadele’nin kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğini ve özverisini; Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getiren İstiklal Marşımız on kıta ve kırk bir dizeden oluşmaktadır. Her kelimesi; yüz yıllardır bu topraklarda varlığını devam ettiren Türk milleti olarak bizlere, bu toprakların vatan olarak kolay kazanılmadığını ve son dizesi olan ‘Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklal!’ dizesinden de anlaşılabileceği gibi Türk milletinin bağımsızlığa, Hakk’a ve dinine olan inancını hatırlatmaktadır.
 
Türk milleti dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de İstiklal Marşımızda da ifade edildiği gibi vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birliğine kast edecek her türlü düşmana karşı Gazi Meclis ve Milli Mücadele’nin ruhuyla gövdesini siper etmekten çekinmeyecektir.
 
Ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak milletimizin istiklal mücadelesinin simgesi ve bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımızı aynı his ve milli heyecanla okumaya devam edecek; milli varlığımıza yönelik her türlü tehdit ve ihanete karşı gözümüzü kırpmadan mücadele vermeye ve devletimizin bekası söz konusu olduğunda tüm imkânlarımızla sonuna kadar milletimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 99. yılı vesilesi ile Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve minnetle anıyorum. Sözlerime Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’’ sözleriyle son verirken, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bütünlüğü ve Türk milletinin birliği uğruna canlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

Yakup CANBOLAT
Bursa Valisi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Bursa Uludağ Üniversitesi’de y... 246
İşte UEFA Uluslar Ligi'ndeki r... 221
Baro’nun Güçlü Kadın Başarı Öd... 219
Şampiyonluk hayal mi oluyor! 217
Vali Yakup Canbolat'tan 'Kadın... 207
Korona'dan ölenler 3 bini aştı 199
DSÖ koronavirüsü "pandemi" ila... 198
Vali Canbolat'tan '14 Mart Tıp... 188
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv