Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Vali Canbolat'tan 'Çanakkale Zaferi' mesajı

17.03.2020 19:52 tarihinde yayınlandı 698 defa okundu 0 defa yorumlandı
Vali Canbolat'tan 'Çanakkale Zaferi' mesajı
BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT’IN "18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 105.YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ" MESAJI

Çanakkale Çanakkale
Ey diriliş şehri!
Güneş bile korkar doğarken,
Senin büyüklüğünden,
Senin yamaçlarında,
Bir başka eser rüzgar,
Ağlar gibi yağar,
İnceden inceye yağmurlar,
Duaya durmuş gibi açar,
Bağrında çiçekler,
Ve solar ansızın eteklerinde...
 
Türk Milletinin kaderini ve dünya tarihinin akışını değiştiren, var oluş irademizin millet olma şuurumuzun ve sarsılmaz vatan sevgimizin en güçlü ifadesidir 18 Mart Çanakkale Zaferi. Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

Çanakkale Cephesi ve Savaşları I.Dünya Savaşı içinde yer alan cephelerden ve savaşlardan sadece biri olmasına rağmen, Dünya tarihinin önemli bir dönüm noktasını teşkil eden, uluslararası güç dengelerini tamamen değiştiren, Türk Milletinin tarihin akışı üzerinde belirleyici bir rol oynamasını sağlayan ve İstiklal Savaşı destanının önsözünü teşkil eden, Çanakkale’yi Çanakkale yapan; Conkbayırı’nda askerlerine “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadeledir.

276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. 

İnanç, iman ve kahramanlıkla vatan toprağının savunulduğu eşine rastlanmayacak bu varoluş mücadelesinde bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerlerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren Mehmetçiktir. 

Vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır. 

Bu öyle alelade bir taarruz değil, herkesin muvaffak olmak veya ölmek azmiyle harekete heveskâr olduğu bir taarruzdur. Mili Mücadele meşalesinin yakıldığı, varoluş mücadelesidir. 
 
Bu varoluş mücadelesinde Milletimiz, tarihin zorlu sınavlarından geçerek bugünlere ulaşmıştır. Geçmişini bilmeyen bugününü anlayamaz ve yarınını kuramaz, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeli ve bu mukaddes güzel yurt topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeliyiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; Türk yurdu için kanlarını döken, canlarını veren bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum.
 
Yakup CANBOLAT
Bursa Valisi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 11 milyon 317 bin 4452
5.225 vefat var, vaka 205.758 4195
Nilüfer’de tıbbi aromatik bitk... 1121
MHK'den flaş açıklama! 274
Yeni Zelanda salgını atlattığı... 262
Koronavirüs ile ilgili yeni bu... 248
Benzin ve motorine büyük zam! 245
İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı 80 223
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv