Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

THY'den 737 MAX'ı çekme kararı

12.03.2019 20:38 tarihinde yayınlandı 547 defa okundu 0 defa yorumlandı
THY'den 737 MAX'ı çekme kararı
Türk Hava Yolları, güvenlik tartışmalarının odağındaki Boeing 737 MAX tipi uçakların geçici olarak seferlerinden çektiğini açıkladı.
 
Türk Hava Yolları, son beş ayda iki kere kaza yapmasının ardından uçuş emniyet tartışmalarına neden olan Boeing 737 MAX tipi uçakların geçici olarak seferlerinden çektiğini açıkladı.
 
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, uçuş emniyetinin birinci öncelik olduğunu belirterek, "737 MAX uçaklarında uçuş sırasında ortaya çıkan emniyeti etkileyecek belirsizlik durumu netleşene kadar;  uçaklarımız 13 Mart itibariyle ticari seferlerden çekilmiştir" diye yazdı.
 
Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) tarafından daha önce yapılan açıklamada Türk sivil havacılığıyla ilgili kurum ve kuruluşlar, 737 MAX ile ilgili acil karar almaya davet edildi.
 
Boeing: Güvenimiz tam
Diğer yandan Boeing firması 737 MAX 8 model uçaklarına "güvenlerinin tam olduğunu" bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, "Düzenleyici kuruluşaların ve müşterilerin kendi pazarları açısından en uygun olduğuna inandıkları kararı aldığını görüyoruz" denilerek, Amerikan Federal Havacılık İdaresinin söz konusu uçakların uçuşlardan çekilmesini gerektirecek bir durum olmadığı yönündeki görüşü hatırlatıldı.
 
Kullanımı durduran ülkeler artıyor
Uçuş emniyet tartışmalarının ardından Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın kullanınımı durduran ülkeler giderek artıyor. Etiyopya'daki son kaza sonrası 737 MAX tipi uçakların kullanımını durduran ülkelere son olarak THY'nin dışında Norveç ve İzlanda Havayolları eklendi.
 
18 adet 737 MAX uçağı kullananan Norveç Havayolları'nın filosuna önümüzdeki yıllarda aynı 52 adet daha eklenmesi planlanıyordu. İzlanda Havayolları ise kullanımda olan üç uçağın hangara çekildiğini bildirdi.
 
Hava sahasını 737 MAX uçaklara kaparan Almanya'da seyahat şirketi TUI, filosundaki söz konusu modelin geçici olarak kullanımını durdurduğunu açıkladı.
 
Almanya, Fransa, Hollanda Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya şu ana kadar Boeing 737 MAX tipi uçaklara hava sahasını kapatan ülkeler arasında bulunuyor.
 
Türkiye, Brezilya, Çin, Arjantin, Malezya, Endonezya, Hindistan, Singapur, Meksika, Güney Kore, Etiyopya, Güney Afrika, Vietnam ve Cayman Adaları'nda da havayolu şirketleri 737 MAX kazasıyla ilgili soruşturma bitene kadar bu modelin uçuşlardan çekildiğini açıkladı.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Boeing, 737 MAX, THY

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 428
'Oyuncularımıza güveniyorum' 420
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 420
İşsizlik rakamları açıklandı! 417
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 413
Engelli gençlere asker kınası ... 413
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 403
Yeni doğan her yedi bebekten b... 400
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv