Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

SpaceX'in uzay kapsülü dünyaya döndü

08.03.2019 22:58 tarihinde yayınlandı 627 defa okundu 0 defa yorumlandı
SpaceX'in uzay kapsülü dünyaya döndü
Amerikalı astronotları taşımak için üretilen Crew Dragon ilk görevini başarı ile tamamlayarak, dünyaya döndü. Uzay kapsülü, Atlas Okyanusu'na iniş yaptı.
 
Amerikalı işadamı Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firması tarafından geliştirilen Crew Dragon adlı ticari uzay kapsülü ilk görevini başarıyla tamamladı. Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk yolculuğunu gerçekleştiren kapsül, başarılı bir şekilde Atlas Okyanusu'na indi.
 
Kargo aracı, Florida eyaletinin 370 km açıklarında denize iniş gerçekleştirdi. 
 
NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Crew Dragon'ın ilk uçuşunu başarılı bir şekilde tamamlamasıyla ilgili "insanlı uzay yolculuğunda bir dönüm noktası" değerlendirmesini yaptı.
 
SpaceX şirketi tarafından geliştirilen kapsül, 181 kilogram ağırlığında erzak ve deney malzemesi taşıdı. İlk deneme uçuşu insansız gerçekleştirildi. Bilim kurgu filmi "Yaratık"ın (Alien) baş karakteri Ripley'in adını taşıyan, üzeri sensörlerle donatılmış bir manken uçuşta yer aldı.
 
Gelecek uçuşun insanlı olması planlanıyor
 
Ancak bir sonraki uçuşta, yeni kargo aracının koltuklarına oturanların iki astronot olması planlanıyor. NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken Haziran ayında yapılması planlanan ikinci uçuşa katılacak isimler olacak. 
 
Yeni uzay kapsülü ile NASA, astronotlarını bir kez daha ABD topraklarından uzaya göndermek istiyor. NASA, 2011 yılından bu yana ABD'den uzaya astronot göndermiyor. Bu uçuşlar için Rusya'nın Soyuz araçları kullanılıyor. ABD, astronot için uçuş başına 82 milyon dolar ödeme yapıyor. Bu duruma son vermek isteyen NASA, SpaceX ve Boeing gibi özel şirketlere 8 milyar dolar destek sağlamıştı.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 447
'Oyuncularımıza güveniyorum' 433
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 432
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 430
İşsizlik rakamları açıklandı! 429
Engelli gençlere asker kınası ... 426
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 412
Yeni doğan her yedi bebekten b... 409
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv