Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

SpaceX, 4 Astronot'u Uzay İstasyonu'na gönderdi...

16.11.2020 11:43 tarihinde yayınlandı 85 defa okundu 0 defa yorumlandı
SpaceX, 4 Astronot'u Uzay İstasyonu'na gönderdi...
4 Astronot SpaceX'in Kapsülüyle ABD'den Uzaya Gönderildi...

SpaceX şirketinin tasarladığı Crew Dragon adlı kapsülle 4 astronot, Florida Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Üssü’nden, Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı. Kapsül yine aynı şirketin geliştirdiği Falcon 9 tipi roketle uzaya fırlatıldı.
 
3 Amerikalı ve bir Japon astronotu taşıyan bu sefer, tarihe ilk ticari uzay görevi uçuşu olarak geçti. NASA, SpaceX şirketiyle astronot ve kargoların, Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınması için bir anlaşma yapmış durumda.
 
Kapsül yaklaşık 27 saatlik bir yolculuğun ardından dünyadan 400 km uzaklıktaki ardından istasyona ulaşacak. İstasyonda halen iki Rus kozmonotla, bir Amerikalı astronot görev yapıyor.
 
Kapsülü uzaya taşıyan Falcon 9 roketiyse kalkıştan yaklaşık 9 dakika sonra Atlantik Okyanusu'ndaki bir gemide bulunan iniş alanına başarılı iniş yaptı. Bu roketler birden fazla defa kullanılabilecek şekilde tasarlandı.
 
Kapsülün uzaya fırlatılışını izlemek üzere ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de NASA Yöneticisi Jim Bridenstine’la birlikte Florida’ya gitti.
 
SpaceX Kontrol Merkezi’nde projede çalışanları tebrik eden Pence heyecanını “Kalkış anından bir dakika sonrasına kadar nefes alamadım” diyerek ifade etti.
 
3 Amerikalı ve bir Japon astronot uzay istasyonunda kaldıkları süre içerisinde kan kanseri ilaçları testlerinin de aralarında bulunduğu birçok deney yapacaklar. Astronotlarla birlikte uzay istasyonuna yeni geliştirilen bir tuvalet de gönderildi. Bu tuvaletin gelecekte Ay ve Mars’a yapılacak seyahatlerde de kullanılması öngörülüyor.
Kaynak : VOA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 57 milyon 858 bin 10053
135 vefat var, vaka 5.532 9080
Ege Denizi'nde büyük deprem... 291
Vali Canbolat'ın Afet Eğitimi ... 208
Bursaspor bildiğiniz gibi... 199
İngiltere ve Avusturya'da yeni... 196
TCMB Başkanı görevden alındı 188
İnegöl artık yangına karşı dah... 183
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv