Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Siz halâ yüz verin Suriyeliye…

Osman GÜRÇAY

13.09.2018 22:56 tarihinde yayınlandı 105 defa okundu 0 defa yorumlandı
Siz halâ yüz verin Suriyeliye…
Sığınmacı Suriyeliler bizim kardeşimiz falan değildir. Kaygılarımız, sevinçlerimiz falan ortak değildir. Ülkesinde çıkan ya da çıkarılan savaş ortamından kaçarak ülkemize sığınan insanlardır.
 
Biz devlet olarak kapıları, millet olarak da yüreğimizi açıp onları aramıza ülkelerinde hayati tehlike bitene kadar kabul ettik. Yani biraz zoraki de olsa misafirlerimizdir.
 
Bu önemli sorun karşısında ben bilmem büyüğüm bilir diyenlere de, onları kutsayan romantik ve oynak solculara da şaşırıyorum.
 
Onlar geldiklerinde masum ve mağdurdular evet ama bugün gövde gösterisi yapan, burada Suriye varoşları kurmaya çalışan tezgahların sahibi olmaya başladılar.
 
Onlara denize girmeyin diyen yok ama sahilde kuralları onlar koymaya başladı. Yazın Bodrum’da, Alaçatı’da, Çeşme’de çimenler ve yunanlar bu ince ayrıntıyı göremezler ve olmayan melek kanatlarını bunların üzerine gererek hümanist söylemler üretirler.
 
Bugün Başaran mahallesinde grupların çatışması başlamıştır. Emniyet en sert bir şekilde önlem alıp failleri adalete sevk etmelidir. Adalet de en hafifi ülkesine sınır dışı kararı alıp geri göndermelidir.
 
Yasalara uyan, misafir olduğu ülkenin sosyal yaşamını sabote etmeyen, kurallara saygı gösterenlerle zaten işimiz yok.
 
Bu fakir ve yalnız ülke kendi rızkını onlarla bölüşecek kadar yiğit ve vicdanlıdır ama misafirlik uzun sürdükçe kendini ev sahibinden değerli görmeye başladıkları gün gibi açıktır. Münferit olaylar üzerinden onları masum göstermek yerine fotoğrafın bütününü göremeyenler üç beş yıl sonra 'biz aldandık' dediklerinde faturayı onlar değil bu halk ödeyecektir. 
 
Oysa en iyi Suriyeli ülkesine geri dönen Suriyelidir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Sercan Yıldırım’ın yeni takımı... 331
Hoşgeldin 2019! 313
Endonezya'da tsunami felaketi! 287
Ayıp ettin Antalyaspor! 283
Meteorolojik uyarı! 275
Bozbey resmen Büyükşehire aday 269
Vali Canbolat'tan 'Yeni Yıl' m... 266
Devre hüsranla bitti! 261
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv