Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Sarıkamış şehitleri anıldı...

05.01.2020 22:37 tarihinde yayınlandı 148 defa okundu 0 defa yorumlandı
Sarıkamış şehitleri anıldı...
Sarıkamış Harekâtının 105. Anma etkinlikleri kapsamında şehit düşen 90 bin Mehmetçiğimiz için düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü, 5 Ocak 2020 Pazar günü on binlerce vatandaşımızın katılımı ile gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

Sarıkamış Harekâtının 105. Anma etkinlikleri kapsamında şehit düşen 90 bin Mehmetçiğimiz için düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü, 5 Ocak 2020 Pazar günü on binlerce vatandaşımızın katılımı ile gerçekleştirildi.

Sarıkamış’ta düzenlenen anma yürüyüşüne; TBMM Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Sayın Celal Adan, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Sayın Bekir Pakdemirli, Valimiz Sayın Türker Öksüz, eşi Meral Öksüz Hanımefendi, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, Kars Milletvekilleri 65. Dönem UDH Bakanı Sayın Ahmet Arslan, TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, TBMM İdari Amiri Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, İstanbul Milletvekili Mehmet Bülent Karataş, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar, 14 Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, bürokratlar, diğer protokol üyeleri ile binlerce vatandaş katıldı.
 
Yürüyüş alanında Türkiye’nin dört yanından Sarıkamış’a gelen on binlerce vatandaşımızla bir araya gelen protokol üyeleri, okunan dualar eşliğinde yürüyüşe başlayarak 6,5 kilometrelik yürüyüşün ardından Ay Yıldız Tören Alanına geldi.
 
Şehitlik anıtına çelenk sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması, Kuran-ı Kerimi Tilaveti ile devam eden tören; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın Sarıkamış Harekâtının 105. Yıl dönümü münasebeti ile gönderdiği anma mesajlarının okunması ile devam etti.
 
Sarıkamış Komando Tugayı tarafından Sarıkamış Harekâtı ile ilgili brifing sunumunun yapıldığı tören; Valimiz Sayın Türker Öksüz, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Sayın Bekir Pakdemirli, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve TBMM Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Sayın Celal Adan’ın konuşmaları ile devam etti.
 
Valimiz Sayın Türker Öksüz yaptığı konuşmada; Sarıkamış’ın bütün imkânsızlıklara ve karakışa rağmen Mehmetçiğin vatanını korumak için inançla ve azimle verdiği mücadelenin hüzünlü hikâyesi olduğunu belirterek, Sarıkamış’ın vatan ve millet uğruna bir adanmışlığın destanı olduğunu söyledi.
 
105 yıl önce Sarıkamış’ta gösterilen cesaret ve fedakârlığın iyi idrak edilerek gelecek nesillere aktarılmasına vurgu yapan Sayın Valimiz, bu amaçla Türk Milletinin; yaşamla ölüm arasındaki dönüm noktalarında nasıl birleştiğini, Sarıkamış’ı, Çanakkale’yi, Sakarya’yı, Büyük taarruzu, 15 Temmuz’u, Zeytin Dalı’nın ve Barış Pınarı’nın çok iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Bu savaşların, bu harekâtların, bu mücadelelerin, aziz milletimizin ortak bilincinin destanlaştığı savaşlar olduğunu belirten Sayın Valimiz, ecdadımızın vatan uğruna gözünü kırpmadan ölüme giderken nasıl bir olmuşsa, bugün yine ülkemizin çeşitli saldırılarla işgal altına alınmaya çalışılırken geçmişten ders alarak, yine bir olmamız gerektiğini söyledi.
 
Konuşmasında ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve bekası uğruna Malazgirt’ten Sarıkamış’a, Çanakkale’den Sakarya’ya Kıbrıs’tan 15 Temmuz’a, Zeytin Dalı’ndan Barış Pınarı’na kadar canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını belirten Sayın Valimiz, programlara katılımlarında dolayı tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.
 
Tören Türk Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 savaş uçağının selamlama geçişinin ardından Jandarma Çelik Kanatlar Helikopter gösterisi ile sona erdi. 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 20 milyon 956 bin 5888
5.934 vefat var, vaka 246.861 5452
Mimarlar soruyor: 'Yeşil mi Bu... 265
DSÖ: 'Koronavirüs aşısı 2021 o... 242
Hakkari'den acı haber! 230
Timsah turu zora soktu! 229
Kılıçdaroğlu yeniden başkan... 224
Lozan Antlaşması'nın 97. yılı 224
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv