Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Sarıbal: 'Tarımda umutlar başka bahara'

17.07.2018 22:34 tarihinde yayınlandı 431 defa okundu 0 defa yorumlandı
Sarıbal: 'Tarımda umutlar başka bahara'
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen dönem ile birlikte yeni Bakanlar Kurulu da göreve başladı. Dost ahbap kabinesinin en dikkat çekici isimlerinden biri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli. Bakan, önce FETÖ’den tutuklu ağabeyi ile gündem oldu. Şimdilerde ise tarıma dönük ilginç vaatleriyle dikkat çekiyor.
 
İlk demecini verirken, göreve getirilmesinin kendisi için de sürpriz olduğunu belirten Pakdemirli, bakanlığına ilişkin ise “Bu bizim uzak olduğumuz bir şey değil. Çiftliğimiz var. Üzümümüz, incirimiz, tavuk kümeslerimiz var. Yani tarımın her tarafına dokunmuş bir aileyiz” diyerek konuya hâkimiyetini dile getirdi.
 
Bıyık bırakarak kabineye uyumunu gösteren Bakan Pakdemirli, son olarak Türkiye’nin verimli topraklarını kiraya vereceğini müjdelediği açıklamasıyla gündem oldu.
 
Sudan’dan arazi kirala, Türkiye’dekini kiraya ver…
Türkiye’nin verimli toprakları olduğu doğru ama her yıl binlerce hektar tarım arazisi, merası imara açılıp yok edilirken hangi münbit (verimli) araziyi kime kiralayacaksınız? Çiftçi elindeki araziyi ekemezken, eken ürününü satamayıp tarlada bırakırken devletin münbit arazisini nasıl kiraya vereceksiniz? 2014 yılında 99 yıllığına Sudan’dan arazi kiralayan Türkiye, hangi verimli araziyi kime kiraya verecek? Böyle bir çelişki olabilir mi?
 
Çiftçi mutsuz, umutsuz…
Tarım girdi fiyatları almış başını gidiyor. Çitçi üretemiyor, ürettiğini satamıyor. Tarım kesimi her yıl kan kaybediyor. Kısa süre önce tarım alanında faaliyet gösteren bilgi şirketi Doktar, 81 ilde 3 bin 187 üreticiyle görüşerek yaptığı “Çiftçinin Nabzı Araştırması”nda bu durumu belgeledi. Araştırmaya göre çiftçiler umutsuz olduklarını, para kazanamadıkları için çocuklarının da çiftçilik yapmasını istemediklerini belirttiler. Ürünleri tarlada kaldığı için yatırım yapamayan çiftçi üretimden kaçıyor, Sayın Bakan ise devletin verimli topraklarını kiraya vermekten bahsediyor.
 
Maalesef, yeni bakanın yaklaşımı da umut vermekten uzak. Tarım kesiminin acil yardıma, desteğe ihtiyacı var. Sayın Bakan ise başka bir ülkede yaşıyor gibi açıklamalar yapıyor. Anlaşılan o ki, köylü, çiftçi, üretici için yine umut başka bahara kaldı. Her derde deva diye sundukları tek adam rejiminin bakanlarının köylüye, çiftçiye, üreticiye umut verecek bir çabası, planı, programı yok…

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Tatil müzede güzel 590
İşte ZTK Çeyrek Final kuraları 579
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözler... 568
Fidanlar yeşil Bursa için topr... 561
Türkyılmaz'dan çocuklara buz p... 560
UNICEF'ten çocuklar için yardı... 556
Alışveriş çantaları Büyükşehir... 556
Okyanustan eve suyun serüveni 554
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv