Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Sanatseverlerden “Kraliçe Lear”a tam not

07.03.2020 21:12 tarihinde yayınlandı 167 defa okundu 0 defa yorumlandı
Sanatseverlerden “Kraliçe Lear”a tam not
Nilüferli sanatseverlerden “Kraliçe Lear”a tam not 
 
Nilüfer Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği etkinlikte, yönetmen Pelin Esmer’in belgesel filmi olan “Kraliçe Lear”, Bursalı sanatseverlerle buluştu. Film gösteriminin ardından Esmer, izleyicilerle bir de söyleşi gerçekleştirdi.
 
Nilüfer Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Kadınlar Dayanışmayı Yeşertiyor” adı altında bir dizi etkinlik düzenliyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen “Bir Söyleşi Bir Yönetmen” etkinliğinde, Pelin Esmer’in ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilen ve ödüller alan “Kraliçe Lear” adlı filmi gösterime sunuldu. Konak Kültürevi’ndeki film gösterimine Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer ile yönetmen Pelin Esmer de katıldı. 

Pelin Esmer’in, Mersin Arslanköylü kadınlardan oluşan bir tiyatro grubunun, Shakespare’nin “Kral Lear” oyununu kendi yaşamlarına uyarladıkları oyunla Toroslar’ın ücra dağ köylerine çıktığı bir aylık turnesini konu alan “Kraliçe Lear” filmi, izleyenlerden tam not aldı. Sanatseverlerin ilgi gösterdiği film gösteriminin ardından yönetmen Pelin Esmer, izleyiciyle bir de söyleşi gerçekleştirdi. Filmin yapım sürecini izleyicilerle paylaşan Esmer, merak edilen soruları da yanıtladı. Projenin karanlık bir döneminde kendisine geldiğini belirten Pelin Esmer, umudunun peşinden giderek böyle bir film çektiğini söyledi. Esmer, “Arslanköylü kadınlar, sanat sayesinde büyük bir özgüvene sahip oldular. Gittikleri yerdeki herkese örnek olmak istiyorlar. Umarım bu film küçücük köylere, kasabalara gitmeye ve ‘O’ kadınlar, tiyatro yapmaya devam eder. Ve bunu izleyenler de bir şeyler yapmaya başlar. İşte o zaman benim umudum, daha çok gerçeğe dönüşebilir” dedi. 

Sanatseverlerin film üzerine düşüncelerini dile getirdiği söyleşinin sonunda Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, yönetmen Pelin Esmer’e teşekkür etti. 

Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Özer, “Kadınlar, hayatın her alanında aktif rol almalı” dedi. 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Bursa Uludağ Üniversitesi’de y... 246
İşte UEFA Uluslar Ligi'ndeki r... 221
Baro’nun Güçlü Kadın Başarı Öd... 219
Şampiyonluk hayal mi oluyor! 217
Vali Yakup Canbolat'tan 'Kadın... 207
Korona'dan ölenler 3 bini aştı 199
DSÖ koronavirüsü "pandemi" ila... 198
Vali Canbolat'tan '14 Mart Tıp... 188
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv