Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Şaheserler yaratan emekli öğretmenler

Ali Eşref UZUNDERE

01.08.2018 21:11 tarihinde yayınlandı 276 defa okundu 0 defa yorumlandı
Şaheserler yaratan emekli öğretmenler
Ahşap oyma sanatçısı Şeker: "El emeği göz nuru eserler, maalesef ülkemizde ilgi görmüyor"
 
Bursa’da Ahşap Oyma Kıl Testere Sanatında;  şaheserler yaratan iki öğretmen, yaptıkları 300’e yakın eserlerini Ördekli Kültür Merkezi Salonunda açtıkları sergide, Bursa Kamuoyunun beğenisine sunuyorlar. 
 
Bir tesadüf sonucu arkadaşımla buluşma yeri olarak Ördekli Kültür Merkezine gittiğimde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel el Sanatları Ahşap Oyma ve Kıl Testere sanatçısı Erdoğan Şeker ile Kursiyer emekli öğretmen Nevzat Yediren’in ortaklaşa açtıkları sergiyle karşılaştım.
 
Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Ahşap Oyma Kıl Testere Sanatçısı Erdoğan Şeker, Ördekli Kültür merkezinde açtıkları sergi, 3-4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan irili ufaklı 300 adet eserin sergilendiğini bildirdi.
 
Sergide, büyük çoğunluğunun kendisine ait olan eserlerin içinde 26 yıllık sınıf öğretmeni kursiyer arkadaşı Nevzat Yedirenin de eserlerinin bulunduğunu kaydeden Bakanlık Sanatçısı Erdoğan Şeker, Kestel Halk Eğitim Merkezi’nde 4 yıldan beri sürdürdükleri çalışmalarla ortaya çıkardıkları eserlerden şimdiye kadar 3’ü Ketselde, 2’si Ördekli Kültür Merkezi’nde biri de Nilüfer Halk Evi’nde olmak üzere 6 sergi açtıklarını söyledi. 
 
Amaçlarının geleneksel el sanatlarını benimsetip yaygınlaşmasını sağlamak, boş zamanlarını değerlendirmek, hediyelik süs eşyasının yanı sıra, yapay kimyasal ev eşyaları yerine doğal el yapımı ürünlerini kullanımını sağlayarak doğal ürünlerin kullanımını yaygınlaştırılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Ahşap Oyma ve Kıl Testere Sanatçısı Erdoğan Şeker, ortaya çıkardıkları el emeği göz nuru eserlerin pahalı bulunup fazla ilgi görmemesinden yakındı. 

Ördekli Kültür merkezinde sergilenen eserlerde ilk dikkati çeken “Ahşap oyma vitrin Aynası”nı ne kadar zamanda ortaya çıktığını sorduğumuzda aldığımız cevabın 4,5 ayda, Küle saatlerin 1,5 ayda, yaptığını bildiren Şeker, Ahşap vitrin aynasına 10 bin, Küle saatlere de 3 bin lira fiyat biçtiğini söyledi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Tatil müzede güzel 590
İşte ZTK Çeyrek Final kuraları 579
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözler... 568
Fidanlar yeşil Bursa için topr... 561
Türkyılmaz'dan çocuklara buz p... 560
UNICEF'ten çocuklar için yardı... 556
Alışveriş çantaları Büyükşehir... 556
Okyanustan eve suyun serüveni 554
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv