Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Otomotiv ihracatı Eylül'de 2,6 milyar dolar oldu

07.10.2019 10:57 tarihinde yayınlandı 743 defa okundu 0 defa yorumlandı
Otomotiv ihracatı Eylül'de 2,6 milyar dolar oldu
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü eylül ayında yüzde 0,4 düşüşle 2,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Toplam ihracatta yine ilk sırada yer alan otomotivin eylülde AB Ülke Grubu’na ihracatı yüzde 5 gerilerken, Orta Doğu’ya ise yüzde 71 arttı. Tedarik endüstrisi ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı artarken, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı düştü. 
 
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “, “Dünyada ticaret savaşlarından dolayı sorunların yaşandığı bir dönemde otomotiv ihracatını belirli bir seviyenin üstünde tutmayı başardık. Gerek Türkiye ihracat rakamları gerekse üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’ndaki ‘değişim’ vurgusu, gelecek döneme dair hepimizi umutlandırdı. Yılın son çeyreğinde pozitif haberlerin geleceğine ve reel sektör olarak bizlerin de desteğiyle nitelikli bir büyüme eşliğinde ekonomimizin kalıcı ve sürdürülebilir bir dengeye kavuşacağına inanıyoruz” dedi. 
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı yüzde 0,4 düşüşle 2,6 milyar dolar oldu. Tarihindeki en yüksek ikinci eylül ayı performansına imza atan sektör, toplam ihracattan aldığı yüzde 18,5 pay ile ekonominin lider sektörü olmayı sürdürdü. 

Eylülde tedarik endüstrisi ve otobüs minibüs midibüs ihracatında artış yaşanırken, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise düştü. Otomotivin AB Ülke Grubu’na ihracatı yüzde 5 gerilerken, Orta Doğu’ya ise yüzde 71 arttı. 

Otomotiv endüstrisinin Ocak-Eylül 2019 dönemi ihracatı da yüzde 3,7 azalarak 22,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, aynı dönemde ihracat ortalaması ise 2,5 milyar dolar oldu. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, dünyada ticaret savaşlarından dolayı sorunlar ve daralmaların yaşandığı bir dönemde ihracatı belirli bir seviyenin üstünde tutmayı başardıklarına dikkat çekti.  

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yılsonu ihracat hedefini tutturma konusunda umutla çalıştıklarının altını çizdi. Yılın son çeyreğine güzel gelişmelerle girdiklerini vurgulayan Baran Çelik “Gerek Türkiye ihracat rakamları gerekse de Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın açıkladığı Türkiye'nin 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’ndaki ‘değişim’ vurgusu, gelecek döneme dair hepimizi umutlandırdı. Bazı öncü göstergelerden canlanmanın işaretlerini almaya başladık. 2019 son çeyreğinde pozitif haberlerin geleceğine ve reel sektör olarak bizlerin de desteğiyle nitelikli bir büyüme eşliğinde ekonomimizin kalıcı ve sürdürülebilir bir dengeye kavuşacağına inanıyoruz” dedi.
 
Binek otomobil ihracatı azaldı, tedarik endüstrisi arttı
Eylülde ürün grupları bazında Binek otomobil ihracatı yüzde 2 azalışla 968 milyon dolar olurken, ihracattan aldığı pay da yüzde 37 oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı ise yüzde 8 artarak 929 milyon dolar olurken, aldığı pay ise yüzde 36 oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 13 azalarak 436 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 23 artarak 156 milyon dolar oldu. Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı da yüzde 19 azaldı. 

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 10 azalma görülürken, yine önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 6, İtalya’ya yüzde 7, İspanya’ya yüzde 8 düşüş, Birleşik Krallık’a yüzde 12, Romanya’ya yüzde 29, ABD’ye yüzde 52, Rusya’ya yüzde 42, Slovenya’ya yüzde 118 ihracat artışı yaşandı.

Binek otomobillerde en büyük Pazar olan İtalya’ya ihracat yüzde 8 azalırken, önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 34, Polonya ve Belçika’ya yüzde 11’er, İsveç’e yüzde 28 düşüş kaydedildi. Buna karşılık binek otomobillerde, Fransa’ya yüzde 22, İspanya’ya yüzde 13, İsrail’e yüzde 663, Hollanda’ya yüzde 104 oranında ihracat artışı yaşandı. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda Slovenya’ya yüzde 14, Birleşik Krallık’a yüzde 46, Belçika’ya yüzde 21, ABD’ye yüzde 15 ihracat düşüşü yaşanırken, Hollanda’ya yüzde 112 artış yapıldı. Otobüs-Minibüs-Midibüs’te ise Fransa’ya yüzde 135, Azerbaycan-Nahçivan’a çok yüksek oranlı ihracat artışı yaşanırken, Almanya’ya yüzde 24, İtalya’ya yüzde 41 düşüş yaşandı. 
 
Almanya’ya ihracat yüzde 20 azaldı
Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 20,5 azalarak 337 milyon dolar oldu. İtalya 266 milyon dolar ile ikinci büyük Pazar olurken, bu ülkeye yüzde 12 oranında düşüş gösterdi. Almanya’ya yönelik azalışta binek otomobiller ihracatının yüzde 34, çekiciler ihracatının yüzde 57 düşmesi, İtalya’ya yönelik azalışta ise Otobüs-minibüs-midibüs ihracatının yüzde 41 düşüşü etkili oldu. 

Üçüncü büyük Pazar Fransa’ya ihracat yüzde 14 artarak 253 milyon dolar oldu. Yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 20, Belçika’ya yüzde 15,5 Polonya’ya yüzde 16, Fas’a yüzde 17, İsveç’e yüzde 18 ihracat düşüşü görülürken, İspanya’ya yüzde 20, Hollanda’ya yüzde 62, ABD’ye yüzde 31, Romanya’ya yüzde 35, İsrail’e yüzde 198, Rusya’ya yüzde 23 ihracat artışı yaşandı. 

Birleşik Krallık’a olan azalışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 46 düşüşü etkili olurken, Fransa’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 22, otobüs-minibüs-midibüs ihracatının yüzde 135, İspanya’ya yönelik ihracat artışında çekiciler ihracatının yüzde 113 oranlı artışı, Hollanda’ya yönelik artışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 112 ve binek otomobiller ihracatının yüzde 104 artması etkili oldu. 
 
AB’ye ihracat yüzde 5 geriledi, Orta Doğu’ya yüzde 71 arttı
Eylülde AB Ülkelerine yönelik ihracat yüzde 5 gerilerken, Ortadoğu Ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine yönelik yüksek oranlı artışlar yaşandı. Geçen ay Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 76 pay ve 1 milyar 979 milyon dolar ihracat ile ülke grubu bazında ilk sırada yer aldı. Orta Doğu Ülkelerine yüzde 71, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine de yüzde 63,5 ihracat artışı yaşandı. 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Bursa Uludağ Üniversitesi’de y... 259
İşte UEFA Uluslar Ligi'ndeki r... 235
Baro’nun Güçlü Kadın Başarı Öd... 232
Vali Yakup Canbolat'tan 'Kadın... 228
DSÖ koronavirüsü "pandemi" ila... 215
Avukatların 40, 50 ve 60 yılı ... 209
Vali Canbolat'tan '14 Mart Tıp... 202
Kadının gizlenmiş tarihi bu se... 191
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv