Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Orhaneli'de 'Karagöz Kültür Şöleni' coşkusu

Ali Eşref UZUNDERE

17.09.2018 16:17 tarihinde yayınlandı 640 defa okundu 0 defa yorumlandı
Orhaneli'de 'Karagöz Kültür Şöleni' coşkusu
Orhaneli’de “Karagöz Kültür Şöleni ve Yörük Türkmen Toyu” coşkusu
 
Orhaneli Belediyesi’since düzenlenen geleneksel 27 “Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Toyu, 14-16 Eylül tarihleri arasında düzenlenen çeşitli etkinliklere coşku ile gerçekleştirildi. Orhaneli Belediye Başkanı ve Türkiye ve Türk Dünyası Yörük Türken Birliği Başkanı İrfan Tatlıoğlu, “Düzenlediğimiz şenliklerle ecdadımızla gençlerimiz arasında köprü kuruyoruz” dedi. 

Orhaneli Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Toyu” etkinlikleri açılışı,  Atatürk anıtına çelenk konulup saygı duruş ve istiklal Marşının okunmasıyla başladı.  Şenliğin ilk gün etkinlik programı çerçevesinde, Orhaneli Belediyesi önünde yapılan halk oyunları ekiplerinin folklor gösteri ve merhum Sait Yılmaz adına Belediye Çay bahçesinde toplu sünnet şöleni gerçekleştirildi.  

Karagöz Kültür şöleni ve Yörük Türkmen Toyu, ikinci günü etkinlikleri, Karagöz Piknik alanında Türkiye ve Türk Dünyası Yörük Türken Birliği, Bursa Uludağ Yörük Türkmen Dernekleri federasyonu ve 56 ilden 300 Yörük Türkmen derneğinin katılımıyla gerçekleştirildi.   Etkinliklere, Gölcük Yaylası’ndan Orhaneli Karagöz Yaylasına temsili Yörük Türkmen göçü ve Türkmen aşiretleri beylerinin kortej yürüyüşü ile başlandı. Kazakistan Büyük Elçisi Abzal Sakarbakulu, Kosova Belediye başkanı ile 60 ilden gelen 300 Yörük Türkmen dernek beyleri ile yönetimlerini özel kıyafetleri ile katıldığı Türkmen göçü ve Türkmen beylerinin kortej yürüyüşü, Karagöz Yaylası’nda kurulan Türkmen Beyleri çadırı önünde sonlandırıldı. 

Orhaneli Belediye Başkanı ve aynı zamanda Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, katılımcıları, “Al yıldızlı bayrağın gölgesindeki bu ülkelin değerli sevdalıları” diye selamlayarak başladığı konuşmasında, Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel başkan yardımcısı ve Toroslar Yörük Türkmen Beyleri Federasyonu Başkanı Mustafa Beye, organizasyona katkılarından ötürü teşekkür etti. 

“Orhaneli Belediyesi olarak Türkiye ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği olarak Yörük Türkmen kültürümüzü organize ettiğimiz bu şenlikle yaşattığımız için mutluyuz” diyen Başkan İrfan Tatlıoğlu, Bu yıl 27. Düzenlenen Şenlik ve Türkmen toyuna Bursa dışından 60 ilden 300 Yörük Türkmen Dernekleri beylerinin katılarak mutluluklarına ortak olduğunu söyledi.  

Tatlıoğlu, “Geleneksel hale getirdiğimiz Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Toyu etkinlikleri ile onbinlerce vatandaşımızla buluşma imkânı buluyoruz. Geleneksel Şenlik ve toyumuzda her geçen yıl Türk kültür değerlerine daha da ağırlık vererek ecdadımızla gençlerimiz arasında köprü kurmaya çalışıyoruz. Orhaneli Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Toyu etkinliklerimize ilgi her geçen gün artıyor” diye konuştu.  

Burada yapılan törende, Yörük Türkmen Akıllılar Meclisi Başkanı Niyazı Çapa, Yörük Türkmenlerin simgesi olan “Kefiye”nin ortaya çıkış hikâyesini ve kefiye’deki renklerin anlamlarını anlatarak göç duasını yaptı. 

Göç duası….
Ya Allah, Bismillah..
Ol deyince olduran, gönülleri iman ile dolduran, Cenabı Allah'ın 99 adıyla, rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla..
Oğuz atamın yiğit evlatları, Ağ sakallılarım,  Bacı Beylerim, Delikanlılarım, Değerli konuklarım. Bu gün yapmış olduğumuz başladığımız toyumuzun hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allahtan niyaz ediyorum. Toyumuzda anmış olduğumuz bütün ecdadımızın dualarının kabul olmasını Allahtan niyaz ediyorum. Milliyetçe birlik ve beraberliğimizin bozulmamasını, gökte dalgalanan al bayrağımızın inmemesi için, ecdat yadigârı aziz vatanımız bölünmesin, minarelerimizden Ezan-ı Muhammed susmasın diye, canını, kanını veren, şehitlerimizi Cenabı-ı Allah, yüce peygamberimize komşu eylesin. Bu uğurda kanını ve bütün uzuvlarını veren şanlı gazilerimize Şafi ismi şerifiyle şifalar versin inşallah. Allah’tan başkasına ibadet etmeyen, devletten başkasına itaat etmeyen, Yörük Türkmenler olarak aziz milletimizi iki cihanda aziz eylesin.
 
Türkmenlerin sembolü Kefiye’nin ortaya çıkış hikâyesi ve renklerinin anlamı:
Ecdadımızın Orta Asya’dan açılan kapılardan, daha serbest olan kapıdan Anadolu'ya akın akın gelmektedir. Yolda çeşitli guruplar var, çeşitli tehlikeler var. Kervanlar birbirlerini tanıyamıyorlar. Bu durumu Orta Asya'da birbirlerine iletip bilgi veriyorlar. Bizim sıkıntımız şu: Yolda kervanlarımız birbirlerin tanımıyorlar. Aksakallar buna bir çare düşünsünler”  diyorlar.

Gökkuşağı
Böyle bir yaz gününde, yağmur yağıyor.  Boyların yaşlı aksakalları çadırlarında toplanıp çare düşünüyorlar. Bu arada yağmur diniyor, Gök semada “Gökkuşağı”  oluşuyor. Yaşlı aksakal dedelerimizden birisi diyor ki; “ İşte ben buldum. Çıplak gözle bu kadar uzaktan görebildiğimiz bu renkleri,  karada da çıplak gözle uzaklardan baktığımızda görürüz. Bu renklerden birbirlerimizi tanırız” diyor.   Bu teklif kabul görür ve derhal gökkuşağı renginde kumaşlar dokunuyor. İlk yola çıkan kervanın başına gökkuşağı rengindeki kumaşlardan takılıp dua ediliyor. Bu renklerin anlamları var:
Unutma Anadolu'ya vardın, toprağı aldın, üzerine al bayrağı dikeceğiz. O zamanda Oğuz soyunun savaş zamanında flamasının rengi al, yanı kırmızıdır. Sulh zamanında türkuaz’dır. Kırmızının yanındaki renk beyazdır. Beyaz renk; Türkün Anadolu'ya vardığında temizliğinin, duruluğunun ifadesidir. Beyazın yanındaki renk yeşildir. Yeşil renk; imanımızı, muradımızı, yanı İslam'ı temsil etmektedir. O al bayrak altında tertemiz İslam'ı yaşasın. Yeşilin yanındaki mor renk; sevgi ve hoşgörünün, birlik, beraberlik ve kardeşliğin ifadesidir.  Sonuncu renk ise sarıdır. Sarı renk; Buğday başağının simgesi olup bolluk bereket anlamına gelmektedir.  Tüm bu renkler;  Al bayrağın altında İslam dininin temizliğin sevgi, kardeşlik ve hoşgörü ile bolluk ve bereketlik içinde yaşamak demektir. 

Yörük Türkmen Akıllılar Meclisi Başkanı Niyazı Çapa; “Bende diyorum ki, Allah, Anadolu’muzda; al bayrağımızın gölgesinde, tertemiz İslam’ı yaşayarak, hoşgörü, sevgi ve kardeşlik ortamında bolluk ve bereket içersinde ilelebet yaşamayı ihsan etsin. Bolluk ve bereketi, sevgi ve kardeşliği sadece Orhaneli'mizde, Bursa’mızda değil, 81 ilimizde ve Adriyatik’ten Cin Seddi'ne kadar olan coğrafyada yaşayan 350 milyonluk Türkün evlerinde yaşamayı daim etsin” diye duasını bitirdikten sonra Başkan İrfan Tatlıoğlu eski bakanlardan İdris Güllüce'nin boynuna keyfiye bağladı. 

Eski Bakan Güllüce, Yörük Türkmen Beyleri çadırının önüne türken beyleriyle bayrak dikerken yaptığı konuşmada Dünyaya seslenerek: 
“Ey dünya,
Biz daha çökmedik, dünden daha güçlüyüz. Topunuzla gelseniz biz ayakta durmaya devam edecek,  atalarımızın bu kara çadırdaki ruhları gibi dimdik ayaktayız” dedi. 
 
Karagöz Kültür Şenliğini ve Yörük Türkmen Toyu’nu düzenleyen, emeği geçen herkesi kutlayarak emeği geçen herkese teşekkür eden Güllüce, bu tür organizasyonları yapmamın kolay olmadığını, alın teri ve yoğun emek isteyen işler olduğunu vurgulayarak, bu tür organizasyonlar için harcanan alın teri ve yoğun emeğin boşa olmadığını gelecek nesillerle bağlantı kurmak için yapılan faydalı ve hayırlı işler olduğunu söyledi. 
Türk milleti olarak, Malazgirt’e geldikten sonra Bizanslılar ve Hıristiyanların Türk milletini Anadolu topraklarının işgalcisi olarak gördüklerine dikkat çeken Eski Bakan Güllüce, Hıristiyan Batılı ülkeler 12 defa üzerimize haçlı seferi düzenlediler. Bu haçlı seferleri hala bitmiş değildir. Biz bu topraklarda kaldığımız ve yaşadığımız sürece haçlı seferleri bitmeyecek devam edecektir” diye konuştu.  Eski bakan Güllece, konuşmasının ardından Türkmen beyleri birlikte çadırın önüne Türk bayrağını dikti.   
Her geçen yıl ulusal ve uluslar arası boyut kazan ve katılımcı sayısı giderek artan şölende; katılımcı Türkmen beyleri ve ilgililer, ülke ve dünya gündemi değerlendirilirken, fikir alış-verisinde bulundular. Yapılan yarışmalarda ve oyunlarda derece girenlere ödüllerinin dağıtılmasından sonra şenlikler, Mahalli sanatçıların halk konserleri ile devam etti. 

Karagöz Piknik alanında gerçekleştirilen şenliklerin günü etkinlikleri Ses sanatçıları; Kıraç, Burkay, Tuğba Ger ve Ömer Candır’ın, sahne alarak verdikleri konserlerle şenliğe renk kattılar. 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 447
'Oyuncularımıza güveniyorum' 433
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 432
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 430
İşsizlik rakamları açıklandı! 429
Engelli gençlere asker kınası ... 426
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 412
Yeni doğan her yedi bebekten b... 409
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv