Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

OPEC üretimi azaltıyor!

08.12.2018 00:54 tarihinde yayınlandı 500 defa okundu 0 defa yorumlandı
OPEC üretimi azaltıyor!
OPEC günlük petrol üretiminde kesintiye gidiyor. 1.2 milyon varil daha az üretim yapılacak. Nedeni son iki ayda petrol fiyatlarındaki yüzde 30'u aşan artış.
 
15 ülkenin katılımıyla Viyana'da yapılan iki günlük toplantının ardından yapılan açıklamada, petrol üretiminde kısıtlamanın 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacağı belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Suhail Muhammed el Mazrui, "OPEC üyesi ülkeler günlük 800 bin varil kesintiye gidecek. OPEC'te yer almayan ülkeler 400 bin varil kesinti yapacak" dedi. Mazrui, İran, Venezuela ve Libya'nın bu kesintilerden muaf tutulacağını söyledi.
 
Dünyanın ikinci en büyük petrol üretici olan Rusya'nın Enerji Bakanı Alexander Novak, anlaşma ile piyasalarda denge sağlamayı beklediklerini dile getirdi. Küresel piyasalarda petrol fiyatları fazla üretim sonucu son iki ayda yüzde 30 civarında düşüş yaşamıştı. OPEC'in kararı sonrası ham petrolün fiyatı yüzde 4.43 değer kazandı.
 
OPEC ülkeleri ve partnerleri dünya üzerindeki petrol üretimin yarısını sağlıyor. Katar, Ocak ayında OPEC'ten ayrılacağını duyurmuştu. Günde 656 bin varil ham petrol üreten Katar, OPEC'e 57 yıl önce üye olmuştu. Dünyanın en çok petrol üreten ülkesi olan Suudi Arabistan'ın önderliğinde Körfez ülkeleri, İran'la yakın ilişkileri nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkilere son vermişti.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Sercan Yıldırım’ın yeni takımı... 353
Hoşgeldin 2019! 340
Meteorolojik uyarı! 293
Bozbey resmen Büyükşehire aday 290
Vali Canbolat'tan 'Yeni Yıl' m... 286
4 mevsim Uludağ için dev tesis... 279
Soğuk hava ne zaman öldürür? 272
Iğdır ve Irak'tan acı haber! 271
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv