Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Okul Kantincileri feryat ediyor!

Osman GÜRÇAY

10.09.2018 13:04 tarihinde yayınlandı 110 defa okundu 0 defa yorumlandı
Okul Kantincileri feryat ediyor!
Ders zili anaokulu ve 1’ci sınıf öğrencileri için 10 Eylül'de çalacak. Velilerin okul ziline günler kala evlatlarının ihtiyaçlarını karşılamak için çarşıyı kapı komşusu yapmışken, öğrencileri bekleyen asıl tehlikenin ne kadar farkındayız.
 
Bursa’da okul kantinlerini işleten esnaf, yakın tehlikeye dikkat çekerek velileri uyardı. Bursa Kantinciler Oda Başkanı Recep Çam, oda esnafı ile bir araya gelerek 2018-2019 eğitim yılında alınması gereken önlemler hakkında istişarelerde bulundu.
 
Çam; “Bursa’nın hizmet sektöründe yaklaşık 1 milyon öğrenci ve öğretmene sabah 07,00 den akşam 17,30’a kadar en uygun fiyatlar ile hijyenik ortamdaki gıda ürünleri ile 10 bin civarında çalışanları ile birlikte esnafımızla hizmet ediyoruz. Dövizdeki dalgalanmalar bizleri de ister istemez etkiledi. 2 ay önce okullar ile anlaşma yapan esnaflarımız yıllık kira bedellerine yüzde 5 ila 8 gibi zam karşılığı yıllık sözleşme imzalamıştı. Şimdi geldiğimiz sonuç maalesef birçok kurumun kira bedellerine yüzde 20 ile 33 oranında ek zam talebi ile karşı karşıya kaldık. Birçok esnaf bu yüzden rakamlara direnemeyeceği için sözleşmelerini iptal etti.
 
Bu rakamları verebilmek için, sattıkları ürünler de besin değerinin nominal rakamların altına düşerek sürümden kazanması lazım. Ekmeğin, sütün, meyve suyu gibi 46 temel besin kaynağının taban fiyatları belli iken, bizler en alt meslek gurubu olarak, devletten vergisini, çalıştırdığı elemanın priminin kuruşunu gününde ödeyen esnaf olarak ne kadar direnebileceğiz.
 
Biz sürekli fiyat ve kalite denetimindeyiz...
 
kantinlerin haksız kazançla servet edindiğini düşünüyorlar. Oysa ki; bizler gerek Bakanlıklar gerekse Belediyelerin ilgili birimleri tarafından sürekli denetime tabi tutulan esnafız. Unutmayın çocuklarınız sadece sizin değil, bizim de evlatlarımız. Onlara bizler emanet olarak bakıyoruz. Gelir durumu yeterli olmayan velilerimizin evlatlarına da gözümüz gibi bakıyoruz, üzerimizdeki maddi yükümlülükler azaltılırsa eğitim için bir tuğlada biz koyarız. Devlet büyüklerimizden bizlerin sorunlarına da odaklamalarını istiyoruz.” dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Sercan Yıldırım’ın yeni takımı... 331
Hoşgeldin 2019! 313
Endonezya'da tsunami felaketi! 287
Ayıp ettin Antalyaspor! 283
Meteorolojik uyarı! 275
Bozbey resmen Büyükşehire aday 269
Vali Canbolat'tan 'Yeni Yıl' m... 266
Devre hüsranla bitti! 261
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv