Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Nobel Barış Ödülü Mukwege ve Murad’a verildi

06.10.2018 23:09 tarihinde yayınlandı 661 defa okundu 0 defa yorumlandı
Nobel Barış Ödülü Mukwege ve Murad’a verildi
Nobel Barış Ödülü’ne bu yıl Kongolu doktor Denis Mukwege ve Iraklı Ezidi Nadia Murad layık görüldü. Murad, ödülü "tüm Ezidiler, Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve cinsel şiddet mağdurlarıyla" paylaştığını açıkladı.
 
Norveç'teki Nobel Komitesi 2018 Nobel Barış Ödülü'ne Kongolu jinekolog Denis Mukwege ve Iraklı Ezidi Nadia Murad'ın layık görüldüğünü açıkladı. Mukwege ve Murad'ın "cinsel şiddetin savaş ve silahlı çatışmalarda bir silah olarak kullanılmasını sona erdirmek için gösterdikleri çabalar" nedeniyle bu ödüle layık görüldüğü ifade edildi. Yaklaşık 1 milyon dolar tutarındaki ödül 10 Aralık'ta Norveç'in başkenti Oslo'da takdim edilecek.
 
Nadia Murad ise Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmekten “büyük onur” duyduğunu söyledi. Murad, bu ödülü "tüm Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünyadaki cinsel şiddet mağdurlarıyla" paylaştığını açıkladı. 
 
Ağustos 2014'te Kuzey Irak'taki Sincar kenti yakınlarında bulunan Koço köyünden kaçırılan Nadia Murad uzunca bir süre IŞİD tarafından rehin tutulmuş ve tecavüze uğramıştı. 2016 yılında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi seçilen Murad, Ezidi kadınların durumuna dikkat çekmek için gösterdiği çabalar nedeniyle aynı yıl Lamiya Ayi Başar ile birlikte Saharov Ödülü'ne layık görülmüştü.
 
Ameliyattayken öğrendi
Doktor Mukwege ise Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldüğünü, Kongo'nun Bukavu kentindeki Panzi Hastanesi'nde bugünkü ikinci ameliyatını yaptığı sırada öğrendiğini söyledi. Mukwege, bu ödülün “tecavüze uğrayan kadınlara unutulmadıkları konusunda umut verdiğini” belirtti. Mukwege, ödülü tecavüze uğrayan ve cinsel şiddete maruz kalan kadınlara adadığını açıkladı.
Mukwege 2014 yılında da Avrupa Parlamentosu'nun insan hakları alanında verdiği Saharov Ödülü'nü kazanmıştı. Cinsel şiddet mağduru kadınları tedavi eden ve mağdurlar için bir hastane kuran Mukwege tecavüzün yol açtığı fiziksel hasarın giderilmesi konusunda dünya genelinde önde gelen uzmanlardan biri olarak görülüyor.
 
Nobel Barış Ödülü'ne bu yıl 216 kişi ve 115 kurum aday gösterilmişti.
 
Tebrik mesajları
Nobel Barış Ödülü'ne Mukwege ve Murad'ın layık görülmesi uluslararası düzeyde de memnuniyetle karşılandı.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Mukwege ve Murad'ı tebrik etti. Guterres, “Çatışmalarda cinsel şiddete başvurulması barışı tehdit ediyor ve insanlığımızı lekeliyor. Buna rağmen oldukça yaygın" ifadesini kullanan Gutters, BM olarak Mukwege ve Murad'ın "cesaretli çabalarını desteklemeyi sürdüreceklerini” belirtti.
 
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, sözcüsü Steffen Seibert aracılığı yaptığı açıklamada, Mukwege ve Murad'ı tebrik etti. Açıklamada, “insanın insana yaptığı tasavvur edilemez korkunçluğun ortasında, insanlığın sesine kulak veren iki ödül sahibinin de harika olduğu” vurgulandı. 
 
Irak'ın yeni Cumhurbaşkanı Berhem Salih de Murad'ı telefonla arayarak tebrik etti. Salih, ödülün Murad'a verilmesini “terörizm ve yobazlığa karşı mücadele veren tüm Iraklılar için bir onur” olarak niteledi.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ölümlerde akciğer kanserinin r... 234
Sağlıksız dişler kanser riski! 231
2 milyar kişi temiz su içmiyor... 227
Dünya 11 milyar insanı besleye... 222
Nilüfer, Litvanya ve Yunanista... 216
Bursa’ya hizmetin siyaseti yok 208
Nilüfer Edebiyat Müzesi ödülle... 206
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv