Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Nilüfer’de atık maske ve eldiven kutuları yaygınlaşıyor

16.09.2020 12:42 tarihinde yayınlandı 219 defa okundu 0 defa yorumlandı
Nilüfer’de atık maske ve eldiven kutuları yaygınlaşıyor
Tek kullanımlık maske ve eldiven gibi atıkların bertarafı için çalışmalarını sürdüren Nilüfer Belediyesi, Heykel Rotary Kulübü’nün hibe ettiği atık kutularını muhtarlıklar ve kamu kurumlarına dağıtıyor.
 
Nilüfer Belediyesi, küresel salgınla birlikte kullanımı artan maske ve eldivenlerin, çevreye ve çöp bidonlarına atılmasıyla insan sağlığı açısından oluşacak risklerin önlem amacıyla geçen  Nisan ayından bu yana atık yönetimi ile ilgili yeni uygulamalar başlattı. 

Nilüfer Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesi kapsamında pandemi süresince sıkça kullanılan maske, eldiven, ıslak mendil gibi kişisel hijyen malzemelerinin atıklarını, diğer evsel atıklardan ayrı toplamaya başlamıştı.

Atık yönetimi uygulaması kapsamında, Nilüfer Belediyesi ekipleri, ilçedeki evleri tek tek gezerek tıbbi atıkların toplanması konusunda hem vatandaşları bilgilendiriyor, hem de bu atıkları ayrı toplayacakları özel yapım poşetleri dağıtıyor. Hizmet birimlerinde tek kullanımlık maske ve eldiven gibi hijyen malzemelerinin bertarafı için gri renkli atık kutularının kullanımını sağlayan Nilüfer Belediyesi, bu uygulamayı muhtarlıklarda da yaygınlaştıracak. Bu kapsamda Heykel Rotary Kulübü’nün Nilüfer Belediyesi’ne hibe ettiği ve Kulüp Başkanı Faik Kartal’ın teslim ettiği atık kutuları  muhtarlıklar ve kamu kurumlarına dağıtılmak üzere Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar tarafından teslim alındı.  

Gezici ekiplerce yapılan bilgilendirmede de evlerde kullanılan maske, eldiven gibi atıkların evsel çöplerden ayrı olarak bir poşette toplanması ve bu atıkların 72 saat kapalı bir odada veya balkonda insanların erişimine uzak bir şekilde bekletilmesi isteniyor. 72 saat geçtikten sonra bu atıkların da evsel çöplerle birlikte atılabileceği belirtiliyor. 

Maske ve eldiven gibi kişisel hijyen malzemelerinin evlerde toplanabilmesi için özel olarak yaptırılan ve üzerinde kısa bir bilgilendirmenin yer aldığı atık poşetlerinin ve kurumlara yönelik hazırlanan atık kutularını dağıtmaya devam ettiklerini ifade eden  Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, vatandaşlardan bu konuda duyarlı olmalarını istedi. 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 42 milyon 810 bin 8915
9.799 vefat var, vaka 361.801 8050
Yıldırım’ın yeni yaşam alanı a... 281
Bursa'da taksi ve dolmuşa zam! 268
Nihat Özyardımcı Sigara Bırakm... 268
Tuzla'da tuzlama olmak... 265
Seyahatlerde HES Kodu uygulama... 250
Zorlu mücadele Nilüfer'in 245
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv